Sreda, 2. april 1997.

DOKUMENTI: REGULISANJE PRAVNOG POLOZAJA IZBEGLICA U PROCESU INTEGRACIJE I REPATRIJACIJE - ZAVRSNI DOKUMENT SA OKRUGLOG STOLA "PRAVNI POLOZAJ IZBEGLICA I PROCES INTEGRACIJE" (3)

Doneti celovit program o izbeglicama

II PREPORUKE DRZAVNIM ORGANIMA

A. Institucionalni okvir

1. Donosenje celovitog programa o izbeglicama

Ucesnici Okruglog stola preporucuju drzavnim organima SR Jugoslavije, Republike Srbije i Republike Crne Gore da donesu celovit program o izbeglicama koji ce voditi racuna o interesima izbeglica uz uvazavanje objektivnih okolnosti u kojima se nalazi SRJ, te da o tom programu otvore javnu raspravu u koju ce biti ukljucene i nevladine organizacije i izbeglicka udruzenja.

2. Izmene i dopune Zakona o izbeglicama

Ucesnici Okruglog stola preporucuju drzavnim organima Republike Srbije da donesu izmene i dopune Zakona o izbeglicama iz 1993. te da tim izmenama izvrse njegovo usaglasavanje sa Konvencijom o izbeglicama iz 1951. godine i Protokolom iz 1967. godine u sledecem pravcu:

b) Da se promene odredbe o pojmu izbeglica;

c) Da se ukine odredba o postojanju radne i vojne obaveze izbeglica;

d) Da se predvidi garancija licnog statusa izbeglica;

e) Da se ukinu sve kaznene odredbe na osnovu kojih izbeglice gube status;

f) Da se izbeglicama garantuje potpuna sloboda kretanja i izdavanje putnih isprava koje ce im omoguciti slobodan ulazak i izlazak iz SRJ;

g) Da se omoguci integracija i naturalizacija izbeglica u SRJ;

h) Da se uvede zabrana proterivanja izbeglica;

i) Da se ukine odredba kojom je Ministarstvo za veze sa Srbima van Srbije utvrdjeno kao drugostepeni organ;

3. Izmene i dopune Zakona o amnestiji

Ucesnici Okruglog stola preporucuju da nadlezni organi SRJ izvrse dopune Zakona o amnestiji iz 1995. godine koje bi bile u skladu sa Dejtonskim sporazumom, odnosno da se predvidi amnestija za sve one koji su do 1995. godine izvrsili krivicna dela protiv oruzanih snaga i tzv. politicka krivicna dela osim obicnih krivicnih dela i ratnih zlocina.

4. Ratifikacija Konvencije o smanjenju broja apatrida

Ucesnici Okruglog stola preporucuju nadleznim drzavnim organima SRJ da izvrse ratifikaciju Konvencije o smanjenju broja apatrida iz 1961. godine.

5. Izmene i dopune Zakona o drzavljanstvu SRJ

5/1. Ucesnici Okruglog stola preporucuju drzavnim organima SRJ da izvrse dopune i izmene zakona i drugih propisa o drzavljanstvu, odnosno onih delova ovih propisa koji imaju direktne implikacije na izbeglicku populaciju u smislu onemogucavanja ili ogranicavanja mogucnosti za sticanje jugoslovenskog drzavljanstva cija posledica moze biti stvaranje apatrida. U tom smislu preporucuje se da izmene navedenih propisa budu u pravcu omogucavanja sticanja jugoslovenskog drzavljanstva za izbeglice sa teritorije bivse Jugoslavije bez obzira na cinjenicu da li su drzavljani zemlje porekla.

5/2. Ucesnici, takodje, preporucuju da se, izmenama navedenih propisa, omoguci izbeglicama sa teritorije bivse Jugoslavije sticanje jugoslovenskog drzavljanstva i za one izbeglice koji su drzavljani zemlje porekla u slucaju da optiraju za trajni boravak u SRJ kao zemlji prijema.

5/3. Ucesnici preporucuju nadleznim drzavnim organima da izvrse promene administrativnih postupaka predvidjenih za resavanje po zahtevima za sticanje jugoslovenskog drzavljanstva, u pravcu pojednostavljivanja i skracivanja tih postupaka, te ukidanja administrativnih taksi za izbeglice koje podnesu zahtev za sticanje jugoslovenskog drzavljanstva.

5/4. U slucaju da se ne usvoji preporuka za uvodjenje sistema dvojnog drzavljanstva, ucesnici Okruglog stola preporucuju uvodjenje sistema specijalnog statusa za izbeglice sa teritorije bivse Jugoslavije koje ne ispunjavaju uslove za sticanje dvojnog drzavljanstva, odnosno za sticanje jugoslovenskog drzavljanstva, a koje optiraju za trajniji boravak u Jugoslaviji. Specijalni status bi podrazumevao da izbeglice u SRJ imaju sledeca prava: pravo neogranicenog boravka u SRJ, pravo rada i zaposlenja u istom obimu kao i drzavljani SRJ, imovinska prava u obimu jednakom kao i jugoslovenski drzavljani, a iskljucivo bi aktivno i pasivno biracko pravo, pravo na rad u javnim sluzbama za koje je posebnim propisima propisana neophodnost statusa drzavljana, kao i obavezu sluzenja vojnog roka.

B. Repatrijacija

1. Drzavnim organima ucesnici Okruglog stola preporucuju da se zaloze za formiranje i prihvate formiranje tripartitnih komisija izmedju SRJ i Hrvatske i SRJ i Bosne i Hercegovine koje bi imale za cilj:

a) obezbedjenje jednakih uslova za povratak izbeglica;

b) reintegraciju u zemlji porekla uz uvazavanje principa dobrovoljnosti i sprecavanje etnickog inzenjeringa;

c) utvrdjivanje sigurnosnih sistema prilikom transporta izbeglica-dobrovoljnih povratnika

d) ujednacavanja propisa u oblasti drzavljanstva, odnosno specijalnog statusa izbeglica

e) utvrdjivanja sistema produzenog monitoringa o ostvarivanju individualnih i kolektivnih prava povratnika nakon povratka u zemlju porekla;

f) resavanja imovinskih pitanja izbeglica iskljucivo u interesu izbeglica na nacin koji bi onemogucio da imovina izbeglica postane predmet medjudrzavnih ugovora o medjudrzavnim kompenzacijama imovinom izbeglica;

2. Drzavnim organima ucesnici Okruglog stola preporucuju da, zakonskim i administrativnim merama, omoguce uslove za siguran povratak izbeglica koji su se dobrovoljno izjasnili za povratak u zemlju porekla i to pojednostavljivanjem administrativnog postupka za pribavljanje potrebne dokumentacije, ukidanjem administrativnih taksi, i predvidjanjem drugih olaksica.

C. Integracija

1. Ucesnici Okruglog stola preporucuju da drzavni organi (skupstine, vlade i drugi nadlezni organi) pokrenu, osmisle i uzmu ucesce u sirokoj drustvenoj akciji integracije onih izbeglica za koje se ne moze ocekivati da ce se izjasniti za dobrovoljnu repatrijaciju zbog nepostojecih uslova u zemlji porekla i to na sledecim planovima:

Medijski plan

a) uvodjenjem u drzavne medije i promovisanjem uvodjenja u druge medije posebnih rubrika, programa i emisija koje ce se baviti problemima izbeglicke populacije;

b) promovisanjem projekata za integraciju (radni projekti, income generating projekti, iniciranje privatnog preduzetnistva medju izbeglicama i dr.)

Ekonomske mere

a) uvodjenjem sistema poreskih olaksica za izbeglice koji su formirali privatna preduzeca;

b) povezivanje income generating projekata sa opstim merama ekonomskog razvoja;

c) zadruznim udruzivanjem izbeglica;

d) kreditiranjem privatnih izbeglickih preduzeca;

e) uvodjenjem carinskih olaksica za privatna izbeglicka preduzeca;

Saradnja sa drugim subjektima

a) saradnja sa nevladinim organizacijama koje rade na projektima vezanim za integraciju izbeglica;

b) saradnja sa izbeglickim udruzenjima i organizacijama;

c) zakonskim i drugim propisima, kao i u praksi, omoguciti i unaprediti samoorganizovanje i udruzivanje izbeglica;

d) na nivou mikro zajednice jacati saradnju centra za socijalni rad, polivalentnih patronaznih sluzbi, organizacija Crvenog krsta, humanitarnih i nevladinih organizacija;

e) da relevantni organi iz "vladinog sektora" na raznim nivoima, uzmu ucesce u medjusobnom informisanju i koordinaciji sa nevladinim organizacijama u SRJ i medjuvladinim organizacijama;

Informisanost o izbeglicama

a) organizovati i obezbediti poboljsanje znanja o strukturi izbeglica, apsorpcionim kapacitetima pojedinih regija i opstina na osnovu regionalnog aspekta;

Podrska malim radnim projektima

a) posebnu vaznost u procesu lokalne i opste integracije posvetiti malim radnim projektima;

Distribucija humanitarne pomoci

a) maksimalno voditi racuna o nacinima distribucije pomoci jer je javnost u radu jedan od najsigurnijih i najefikasnijih metoda za sprecavanje zloupotrebe, te je u tom smislu neophodno da drzavni organi prate sve elemente distribucije pomoci.

2. Ucesnici Okruglog stola posebno ukazuju na cinjenicu da se stvarna i efikasna integracija izbeglica moze najbolje postici u lokalnim zajednicama, a ne u vecim centrima.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /