Sreda, 2. april 1997.

REAGOVANJE AKADEMIKA MIHAILA MARKOVICA NA INTERVJU AKADEMIKA MILANA KUREPE "NASOJ BORBI" ("VLAST BEZ GRANICA", 27. MART, 1997)

O "minimumu demokratske kulture"

Akademik dr Milan Kurepa, nesudjeni predsednik Saveta Beogradskog univerziteta, vrlo brzo se postarao da dokaze koliko je jak kandidat bio za to mesto. Njegov intervju "Nasoj Borbi" kipti od arogantnosti, neuljudnosti i prostakluka.

On kaze da je "Mihailo Markovic odigrao krajnje prljavu ulogu, mozda najprljaviju ulogu u svom zivotu, da proturi jednog totalnog anonimusa za rektora, iako je ceo Univerzitet bio protiv njega". Ovakvo misljenje o svojim (starijim) kolegama je ne samo neukusno vec i neistinito. On sam prethodno kaze, posto je proucio Pravilnik Saveta, da je predsednik "manje-vise figura". Nekoliko redova dalje, on tom predsedniku pridaje moc da za rektora "proturi" jednog totalnog anonimusa. Naravno, niti je profesor Velickovic bio anonimus, niti je ceo Univerzitet bio protiv njega. Sto se moje "uloge" tice, cinjenica je da sam se odlucno zalagao da se za rektora izabere dr Predrag Djordjevic, profesor Medicinskog fakulteta, koji je u to vreme bio zamenik predsednika Univerzitetskog saveta. Kada taj predlog nije prosao, podneo sam neopozivu ostavku i na duznost predsednika i na clanstvo u Savetu. To zna vecina tadasnjih clanova Saveta. Akademik Kurepa to nije morao znati. Ali, po dobrim obicajima koji u svetu vaze, o onome sto se ne zna - ne pise se.

Moj uvazeni kolega, umesto da cestita svom protivkandidatu na izboru, sto cine ljudi koji imaju minimum demokratske kulture, pokusava da ga uvredi. Pa kaze: "Nepojmljivo je da neko moze da ima toliko hrabrosti da udje u zgradu o kojoj apsolutno nista ne zna. Ne zna nista ni sadasnji predsednik Saveta, sem sto je diplomirao i doktorirao na Medicinskom fakultetu". Samo toliko! Kako je moguce da onaj koji je diplomirao i doktorirao na jednom univerzitetu nista ne zna o tom univerzitetu? Sta je onda sa studentima, kojima on priznaje pravo da ucestvuju u upravljanju, ne samo Univerzitetom, vec i zemljom.

Nekada su fizicari prilicno dobro znali logiku!

U tekstu dalje stoji: "Svi ostali (koji nisu proveli dosta godina na Univerzitetu, nisu jeli "soli profesorske", jako slabo placeni i proziveli zivot sa studentima) samo su figure - punjeni kakadui koji izvrsavaju nekakve naloge. Zasto bi neko bio "punjeni kakadu" samo zato sto nije jeo "soli profesorske", bio slabo placen itd.? I kako bi to punjena ptica mogla da izvrsava nekakve naloge? Zapanjuje ovolika neodgovornost prema javnoj reci jednog toliko pretencioznog gospodina.

Kada je rec o odgovornosti: profesor je izracunao da je "cena Protesta negde oko osamsto hiljada maraka dnevno". On misli da to neko treba da plati: bizarna ideja jer ne verujem da o tome iko razmislja. Po njegovoj logici to treba da plati rektor. Zasto rektor? On nije organizovao protest, a nije bio ni u izbornim komisijama, sudovima koji su o izborima odlucivali, ni u rukovodstvu vladajuce partije. Po uobicajenim shvatanjima o slobodi i odgovornosti, niko ne moze biti odgovoran za ono o cemu nije odlucivao, a pogotovu za ono sto se desilo suprotno njegovoj volji. Ako je protest bio istinski slobodan, dakle nije bio striktno determinisan drugim dogadjajima, onda odgovornost za stetu mora preuzeti onaj koji je protest organizovao. Tu, kao sto vidimo, spada i dr Kurepa koji se hvali da je bio clan Odbora za demokratiju i da je skupljao potpise na svom fakultetu. Kad bi se, dakle, po Kurepinoj hipotezi, racuni placali, on bi morao casno da prihvati svoj deo, a ne da ga salje na rektorovu adresu.

Saznajemo, dalje, da "medju profesorima sasvim sigurno ima i onih koji su dospeli do stolice zahvaljujuci tome sto su bili podobni". Onaj ko prihvata taj neakademski nacin govora mogao bi postaviti pitanje: da li se moze dobiti Orden rada i Oktobarska nagrada (priznanja koja je od vlasti do sada dobio akademik Kurepa) bez neke vrste podobnosti. Razume se, taj nacin govora treba izbegavati.

Najzad, jedan od bisera ovog teksta, koji takodje recito govori o manirima i demokratskom karakteru ovog akademika, je i prica o "spiskovima za otpustanje" i o "zaduzenima za vadjenje imena sa Interneta onih koji su potpisali saglasnost za studente". Medjutim, zasto bi nekoga zaduzivali da imena skida s Interneta kada su ona sva bila objavljena u "Nasoj Borbi", dan za danom, fakultet po fakultet? A sto se tice onih profesora koje su njihovi studenti tuzili inostranstvu sto nisu podrzali njihov protest, akademik kaze: "To nije bilo bas fer. Neke kolege su vec osetile posledice, ali u sustini zasto ne?"

Zaista izgleda da je Savet Univerziteta propustio da izabere jednog izuzetno kultivisanog, kompetentnog, demokratski nastrojenog i istinoljubivog predsednika.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /