Petak, 4. april 1997.

NALICJE "SRBIJE DANAS"

Skandal u skolskom dvoristu

"Blizina zeleznicke i dve autobuske stanice udarila je pecat i na skoli 'Isidora Sekulic'", pise u opstinskom glasilu "Savski venac". List navodi da "povrsan pogled na skolsko dvoriste govori da je ona postala ne samo javni nuznik, vec nesto mnogo gore, javna kuca pod otvorenim nebom. Umesto da se preko 600 ucenika u vreme skolskog odmora osvezi i poigra prinudjeni su da se suocavaju sa skarednim pojavama".

U blizini je, naime, gradiliste koje je razgradilo skolsko dvoriste. Gradjevinari su bili obavezni da za skolu obezbede ogradu i kapiju, ali sada o tome ne zele ni da razgovaraju. "Gradska cistoca nije prihvatila da bar jednom nedeljno opere dvoriste, jer za to nedostaju pare". Odeljenje MUP Savski venac pojacalo je patrole, ali one koji koriste dvoriste za prostituciju uopste nije uznemirilo".

Skola je stoga odlucila da angazuje cuvara, koji ocito nece imati posla samo nocu. "Naime, kada je mlada uciteljica unezvereno dotrcala direktoru i ispricala sta se u dvoristu desava, direktor je upozorio aktere da to nije mesto za prostituisanje, na sto mu je muskarac hladnokrvno odgovorio: 'Covece, pa ja sam ovo posteno platio'!"

Kako je propalo pet miliona DEM

Dugogodisnji francuski partner prijepoljske tekstilne firme "Ljubisa Miodragovic" ni za vreme sankcija nije prekidao poslove sa ovom firmom. Nedavno je predlozen posao u visini 5,5 miliona DEM, koji Prijepoljci nisu mogli da prihvate jer im je racun blokiran. Nije pomogla ni cinjenica da bi Francuz svakog meseca unapred placao po 300.000 DEM za pamuk i sirovine.

Prijepoljcima drzava nije htela da pomogne, pise pancevacki list "Jutef". Ova firma drzavi duguje tri miliona dinara na osnovu poreza na zarade, "koje zaposleni nisu primili vec pet meseci". No, pomenutoj firmi javna preduzeca duguju isto toliko: "Zeleznica pola miliona dinara, VJ 1,5 milion, zdravstvo jedan milion. Mi smo i duznicima i nadleznim drzavnim organima predlagali da ta nasa potrazivanja kompenziramo u poreze i doprinose, ali su se na nas predlog svi oglusili", kazu u prijepoljskom preduzecu.

A sta bi za Prijepoljce znacilo 5,5 miliona DEM ne treba objasnjavati. "Umesto da zapocnu proizvodnju i realizuju jedan veliki posao, tekstilci iz Prijepolja zapoceli su strajk", pise "Jutef".

Aleksinacke sudije: "Para ima!"

"Sa mesecnom zaradom koja se krece izmedju 270 i 660 dinara, a isplacuje se u dva dela i sa zakasnjenjem od dva do tri meseca, radnici u Opstinskom sudu u Aleksincu stigli su ispod egzistencijalnog minimuma", pise "Sindikalni poverenik".

Aleksincani su zato poslali pismo republickim organima u kojem se navodi: "Vise se ne prihvataju objasnjenja da para nema, jer ih je sasvim dovoljno za nabavku luksuznih automobila i skupog namestaja, organizaciju seminara i putovanja..." porucuju aleksinacke sudije.

Gde je razlika

"Neko je nadoknadu clanovima Opstinske izborne komisije 'skresao' sa 2.000 na 620 dinara, iako je za 54 dana, koliko su u Komisiji radili bilo predvidjeno da svako dobije po 2.000 dinara", pise list "017" iz Vranja.

"Mi taj novac necemo uzeti, vec cemo se sada dodatno pozabaviti cinjenicom gde je nestala razlika od 1.380 dinara, kad se zna da ta sredstva za izbore nisu obezbedjena iz opstinskog budzeta vec su odredjena iz republickog fonda", kaze jedan clan izborne komisije.

D. Draskovic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /