Petak, 4. april 1997.

AMERICKA KABLOVSKA TELEVIZIJA DIREKTNO PRENOSILA UTAKMICU

Valute razlicite - dres isti

Slobodan Pavlovic
dopisnik "Nase Borbe" iz Vasingtona

U situaciji kad se NBA (kosarkasi) i NHL (hokejasi) priblizavaju plej-ofu, kad se mecevi teniskih i bokserskih profesionalaca smenjuju iz dana u dan i iz veceri u vece i kad nacionalna sportska zaraza zvana bejzbol pocinje da hvata zalet u novoj sezoni (o golf turnirima da se i ne govori) - soker je dobio svoje stalno i primetno mesto na americkoj TV, na koju je stigao u vreme ovdasnjeg Mundijala 94. Uvukao se, zapravo - da ga odatle vise niko ne istera!

"Majstori sokera vracaju se na veliku scenu" - bio je zavrsni komentar ESPN posle prekjucerasnjeg prenosa praske utakmice Ceska-Jugoslavija, izabrane kao najatraktivnije u ikebani od 12 kvalifikacionih meceva odrzanih sirom Evrope u sredu 2. aprila. "Jugoslavija je sa svojim legionarima stigla na domak zavrsnice Svetskog prvenstva, na kome bi mogla da odigra zapazenu ulogu. To joj, uostalom, ne bi bilo prvi put".

Komplimenti "plavima"

Komplimenti Jugoslaviji spadaju u tekstove koji su vec punih pet godina izbrisani sa americke televizije, a i sire. Fudbalu je zapalo da napravi proboj i na tom terenu: za pocetak, tokom prenosa iz Praga, nestedimice se odavalo priznanje strucnoj igri i vrednoj pobedi reprezentacije Jugoslavije (nikome tokom ovog prenosa nije ni padalo na pamet da se sluzi onom stejtdipartmentskom floskulom "Srbija and Crna Gora", inace neizostavnom kad se ovde govori ili pise o zemlji koju SAD i dalje zvanicno ne priznaju), da bi u zavrsnom komentaru Santraceva ekipa oznacena ne samo kao favorit 30-aprilskog meca odluke u Beogradu sa Spancima, vec i kao tim koji bi mnogima mogao da pomrsi racune sledeceg leta u Francuskoj.

"Jugoslovenski reprezentativci zaradjuju za zivot time sto igraju soker za pezete, marke, lire, funte i jene, ali se pokazalo (kao sto je to svojevremeno bio slucaj sa Holandjanima i nekim juznoamerickih ekipama) da im ta rastrkanost po svetu ne predstavlja nikakav hendikep kad se nadju u istom dresu. Naprotiv: rastereceni egzistencijalnih problema, koji sve teze pritiskaju ogromnu vecinu njihovih navijaca, oni nestedimice demonstriraju svoje raskosno fudbalsko znanje, koje ce im omoguciti da se vrlo brzo vrate na poziciju koja im je pripadala pre nego sto su, iz politickih razloga, bili ekskomunicirani sa medjunarodne scene" - culo se, pored ostalog, od komentatora ESPN tokom prenosa praske utakmice, uz posebno izdvajanje Stojkovica, Savicevica, Mijatovica, Jugovica i Milosevica kao glavnih organizatora "takticki sjajno postavljene" igre jugoslovenskog tima. Kako u periodu kad je ostvareno vodjstvo od 1:0, tako i u drugom delu utakmice - kad je prvo branjena ta prednost, a zatim kad je skolski izvedenim kontranapadom, bukvalno u poslednjem trenutku, nokautiran domacin, razgoropadjen posle izjednacenja u 70. minutu.

Kralj junak

Americki izvestaci govorili su na sva usta o zrelosti i doprinosu jugointernacionalaca, ali su kao junaka nasih 2:1 u Pragu izdvojili njihovog mladog sledbenika - golmana Ivicu Kralja.

"Odbrane golmana Kralja, narocito u prvom delu utakmice, ne samo da su sacuvale brzo postignuto vodjstvo gostiju iz Jugoslavije, vec su i na kraju poprilicno demoralisale domace napadace. Veliki golmani cesto ne brane u velikim timovima, ali dobri timovi nezamislivi su bez dobrih golmana. Cini se da je Jugoslavija, sa Ivicom Kraljem, prebrinula tu brigu" - konstatovano je na tu temu u zavrsnoj reci prekjucerasnjeg prenosa ESPN iz Praga. U komentaru kome se nema sta ni dodati, ni oduzeti.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /