Cetvrtak, 10. april 1997.

U NJUJORKU ZAVRSENI SRPSKO-ALBANSKI RAZGOVORI O BUDUCNOSTI KOSOVA

Na redu je zvanicna vlast

Postignuta saglasnost o potrebi nastavka dijaloga, u koji bi trebalo da se ukljuci i SPS, uz naglasavanje neophodnosti mirnog i demokratskog resavanja nagomilanih problema oko polozaja albanskog stanovnistva na Kosovu

Slobodan Pavlovic
izvestac "Nase Borbe" iz Njujorka

Dobra vest sa juce zavrsenih razgovora u Njujorku predstavnika politickih partija Srbije i Albanaca sa Kosova glasi da je led probijen i da su svi ucesnici ovog skupa prihvatili zakljucak o neophodnosti da se ova vrsta razgovora nastavi sto je moguce pre i u jos sirem sastavu - sto, konkretno, znaci i uz ucesce predstavnika Socijalisticke partije Srbije.

Losa vest sa ovog njujorskog skupa glasi da se ni posle dva i po dana razgovora delegacije iz Pristine i Beograda nisu znacajnije pomerile sa svoje polazne pozicije kad je rec o kljucnom pitanju - buducem polozaju i statusu albanskog stanovnistva na Kosovu.

Spremnost srpskih sagovornika (uz podrsku organizatora i posmatraca sa americke strane) da se o ovom pitanju razgovara konstruktivno i konkretno, bila je u protekla dva dana zaustavljana upornim nastojanjima delegacije iz Pristine, koja je - bez obzira na sarolikost svog partijskog sastava - bila prilicno jedinstvena u pokusaju da se pitanje nezavisne albanske republike na Kosovu nametne ne samo kao glavna, nego i kao jedina tacka ovih razgovora u Njujorku.

- Saglasili smo se da je problem Kosova neophodno resavati korak po korak, kao da je i za resavanje tog problema izuzetno znacajan proces demokratizacije - i u Srbiji i na Kosovu. A, kad pridjemo nekakvim merama za uspostavljanje medjusobnog poverenja, onda cemo moci lakse da resavamo i sve ostalo. U svakom slucaju, na ovom skupu u Njujorku doziveli smo da po prvi put, posle ko zna koliko godina, srpska delegacija ne bude na udaru kao glavna prepreka otpocinjanju procesa za resavanje problema albanskog stanovnistva na Kosovu u skladu sa zahtevom koji postavlja medjunarodna zajednica - rekao nam je na tu temu potpredsednik Demokratske stranke Miroljub Labus, uz konstataciju da ce demokratska opozicija Srbije "verovatno na sledecim izborima platiti ceh zbog ucesca u ovom razgovoru sa Albancima, zbog vec zapocete satanizacije Miloseviceve propagande".

- Mi smo za zemlju uradili na najbolji moguci nacin ono sto je moglo da se uradi, pokazavsi dobru volju da se, kroz odredjeni proces, pocne razresavanje problema na Kosovu. Sad je na redu zvanicna vlast u Beogradu, da ona odradi svoj deo posla - konstatovao je Labus, izrazavajuci uverenje da ce se SPS ukljuciti u nastavak srpsko-albanskih razgovora, "posto je to jedini put za resavanje problema Kosova".

SAD IMENOVALE NOVOG SPECIJALNOG IZASLANIKA ZA BIVSU SFRJ

Robert Gilbard umesto Kornbluma

Sarajevo, FoNet. - Robert Gilbard ce zameniti Dzona Kornbluma na mestu specijalnog izaslanika za bivsu Jugoslaviju, prenosi Rojter saopstenje americke ambasade u Sarajevu. "Kornblum, koji je imenovan za ambasadora u Nemackoj, doci ce iduce nedelje u Bosnu i Hercegovinu, kako bi se i formalno oprostio", izjavio je zvanicnik americke ambasade u Sarajevu Robert Bikroft.

U trenutku ovog javljanja, u toku je zavrsni susret 13 predstavnika politickih partija Srbije i Albanaca sa Kosova, medju kojima vise nema predsednika Srpskog pokreta obnove Vuka Draskovica, koji je - kako je objasnio, zbog nekih ranije prihvacenih obaveza - morao u utorak popodne da se vrati iz Njujorka u Beograd.

Za kraj jucerasnjih srpsko-albanskih razgovora (sinoc, po jugovremenu) bilo je predvidjeno usvajanje zajednickog saopstenja dveju delegacija, uz najavu da ce se potom i za nas ostale otvoriti vrata Karnegijeve korporacije u Njujorku i odrzati konferencija za stampu, na kojoj se ocekuje ucesce svih gostiju iz Beograda i Pristine, domacina iz prinstonske nevladine organizacije "Projekat za etnicke odnose", kao i ekipe zvanicnih posmatraca ovih razgovora koju sacinjavaju predstavnici Stejt dipartmenta i nekolicina ovdasnjih eksperata za bivsu i preostalu Jugoslaviju.

U zajednickom saopstenju sa srpsko-albanskih razgovora u Njujorku ocekuje se objavljivanje saglasnosti dveju strana o potrebi obaveznog nastavljanja ove vrste kontakata, uz stavljanje akcenta na neophodnost mirnog i demokratskog resavanja svih nagomilanih problema oko polozaja albanskog stanovnistva na Kosovu.

Nezvanicno se saznaje da bi sledeci susret predstavnika politickih partija Srbije i kosovskih Albanaca mogao da se odrzi negde u Jugoslaviji, s tim sto ostaje neizvesno da li ce to biti organizovano pre ili posle nailazecih skupstinskih i predsednickih izbora u Srbiji. Koliko je to, medjutim, delikatno pitanje (sa neizvesnim ishodom) moze se videti i iz izjave "Nasoj Borbi" potpredsednika Demokratskog saveza Kosova Hidajeta Hisenija:

- Vazno je napomenuti da ovo u Njujorku nisu bili nikakvi zvanicni pregovori, vec, jedino, prvi razgovori za okruglim stolom od kojih se nije ni moglo ocekivati nista spektakularno. I pored svega, smatram da je to bilo korisno suceljavanje. Otvoreno, direktno i, naravno, u pojedinim trenucima i veoma tesko. Verujem da takav pristup kosovskom pitanju moze - ako ne vise - a ono bar da svede neslaganja iz proslosti u realne razmere. I to bi, za pocetak, bilo dovoljno i moglo bi da posluzi kao osnova za oblikovanje trajnog, pravednog i miroljubivog resenja za problem Kosova.

Na pitanje koliki je stepen saglasnosti ucesnika njujorskog skupa o neophodnosti nastavljanja ove vrste razgovora, drugi covek u hijerarhiji vodece albanske politicke partije na Kosovu (predsednik DSK je Ibrahim Rugova, koji nije ucestvovao na razgovoru u Njujorku) odgovorio je sledece:

- Nastavljanje ovih razgovora je potrebno i neizbezno. Mi smo, sa nase strane, spremni za ravnopravne, iskrene i plodotvorne kontakte i verujem da ce oni biti nastavljeni. Mislim da je opravdan pritisak na SPS da se ukljuci u ove razgovore, jer je ta partija "zasluzna" za stvoreno stanje na Kosovu, tako da prisustvo njenih predstavnika vise nego potrebno u ovom procesu. Setimo se jedne vazne stvari: kad se pregovaralo o Bosni i kad se, u tom sklopu, resavalo i pitanje Srba u Bosni - o tome se razgovaralo i odlucivalo u Americi. I to tad nije predstavljalo nikakvu smetnju.

- Koliko je tokom ova tri dana u Njujorku stvorena atmosfera da se nastavak razgovora odrzi negde kod kuce - u Beogradu, Pristini ili, mozda, negde u Crnoj Gori?

- Mislim da je ovaj okrugli sto pokazao da je, u nasim uslovima, vise nego potrebno direktno angazovanje trece strane. Jednostavno, pozicije su udaljene i mislim da se jedino intervencijom trece strane mogu naci prihvatljiva i trajna resenja.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /