Petak, 11. april 1997.

KULTURA KAO MISIJA DOBROSUSEDSKIH ODNOSA MAKEDONIJE I GRCKE

Teodorakis "lomi led"

Projekat "Grk Zorba" uvod u otopljavanje makedonsko-grckih odnosa. TVA ugovorila dolazak grckog premijera na koncert

Dragan Nikolic
dopisnik "Nase Borbe" iz Skoplja

Kada je ovih dana, u okviru opsteg otopljavanja odnosa izmedju Skoplja i Atine, makedonski ministar kulture Slobodan Unkovski isao na festival Dani svetske kulture u Solunu i ugovorio razmenu gostovanja u okviru cega je grcki kompozitor Nikis Teodorakis vec doputovao u Skoplje u makedonskoj javnosti krenula su negativna reagovanja. Teodorakis je poceo probe u Makedonskom narodnom teatru svoga dela "Grk Zorba" sa stotinak muzicara Makedonske opere i Makedonske filharmonije, a onda su, prvo, trojica muzicara otkazala ucesce sa obrazlozenjem da se time "povredjuje njihovo nacionalno dostojanstvo". Zatim je i 17 profesora i asistenata skopskog Fakulteta za muzicku umetnost potpisalo saopstenje protiv izvodjenja Teodorakisovog dela. Oni smatraju da je "Grk Zorba" "vestacka tvorevina i imitacija" te da je Teodorakis "samo vest muzicar - biznismen, koji malo ima veze sa istinskom muzikom". Teodorakisu se, u njihovom saopstenju, zamera sto je svojevremeno sa Melinom Merkuri izjavio da makedonska nacija ne postoji. Ministarstvu za kulturu, pak, spocitava se sto je prihvatilo bas to delo, a ne neko drugo iz stare grcke kulture "za razbijanje leda" u grcko-makedonskim kulturnim odnosima.

Delo "Grk Zorba" bice, inace, izvedeno u subotu na velikoj sceni Makedonskog narodnog teatra. Saopsteno je da karata nece biti u prodaji, posto je sve karte otkupio drzavni protokol, a na koncert ce doci 200 gostiju iz Grcke, pretezno politicara i biznismena. Makedonska glasila su objavila da se ocekuje dolazak na tu predstavu i 40 grckih parlamentaraca. Nezavisna televizija A-1, za koju se drzi da je bliska Makedonskom ministarstvu spoljnih poslova, najavila je cak i dolazak grckog premijera Kostasa Simitisa. Skoplje time, ocenjuje se, pokazuje naglaseni interes za normalizovanje odnosa sa Atinom, sto je i sa Atinom slucaj.

Za razliku od odnosa sa Srbijom i Bugarskom koji su i danas u dobroj meri pod senkom proslosti, u Makedoniji, u delu javnostu ocenjuje se da ce "otopljavanje" sa Grckom biti bezbolno.

Skoplje sa Atinom, naime, ima najmanje starih i novih hipoteka, buduci da ocekuje podrsku Grcke u priblizavanju Evropi, odnosno u ostvarivanju evropskih integracija i dotoka novca za investicije. Atina je, pak, zainteresovana za prosirenje bezbednosnoga pojasa za 200 km zbog cega i podrzava Skoplje u nastojanju da udje u NATO.

Naravno, u igri je makedonsko trziste, koje se u ovom casu smatra za najmanje rizicno u regionu. S obzirom da se s makedonske strane ne osporava vodeca uloga Atine u podrucju kao clanica EU i NATO, Grckoj taj stav imponuje, te je otopljavanje odnosa izmedju te dve drzave s razlogom ocekivana stvar. Priblizavanje je realno i zbog teskoca Atine sa svoja druga dva suseda - Turskom i Albanijom.

Za Skoplje na kraju, put do Evropske unije i NATO vodi jedino preko Atine, s obzirom da protivljenje Grcke taj put definitivno zatvara. Za Makedoniju je, medjutim, taj izlaz od strateskog znacaja. U ovom casu premijer Branko Crvenkovski je u trodnevnoj zvanicnoj poseti Bonu, a ministar spoljnih poslova Ljubomir Frckovski u visednevnoj zvanicnoj poseti Parizu i Briselu. I obojica sa domacinima najvise razgovaraju o clanstvu u NATO i EU.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /