Petak, 11. april 1997.

U NJUJORKU ZAVRSENI SRPSKO-ALBANSKI RAZGOVORI O BUDUCNOSTI KOSOVA

Mirno resavanje svih sporova

Predstavnici politickih partija Srbije i Albanaca sa Kosova usvojili dva zajednicka saopstenja. Za sledeci razgovor (najverovatnije u Beogradu) zatrazeno ukljucivanje SPS

Slobodan Pavlovic
izvestac "Nase Borbe" iz Njujorka

Za ucesnicima srpsko-albanskog okruglog stola o Kosovu ostao je u Njujorku trag od dva zajednicka saopstenja kojim su Vuk Draskovic (predsednik Srpskog pokreta obnove), Dusan Janjic (direktor Instituta za socioloska istrazivanja), Miroljub Labus (potpredsednik Demokratska partije),Dragoljub Micunovic (predsednik Partije demokratskog centra), Dusan Mihajlovic (predsednik Nove demokratije), Vesna Pesic (predsednica Gradjanskog saveza), Fehmi Agami (potpredsednik Demokratskog saveza Kosova), Mahmut Bakali (nekadasnji politicki lider Kosova), Adem Demaci (predsednik Parlamentarne partije Kosova), Hidajet Hiseni (potpredsednik Demokratskog saveza Kosova), Abdulah Karadziu (potpredsednik Parlamentarne partije Kosova), Mark Krasnici (predsednik Hriscansko-demokratske partije Kosova) i Veton Suroi (glavni urednik dnevnika "Koha") obelezili trodnevne razgovore o pitanju koje njihovi domacini Amerikanci - bar kad je rec o politici drzavne administracije - smatraju glavnom preprekom za popravljanje odnosa izmedju SAD i Srbije.

Deklaracija o zajednickim stavovima

Ucesnici srpsko-albanskih razgovora usvojili su i dokument o zajednicki usaglasenim stavovima za okruglim stolom u Njujorku. U tom dokumentu (koji ce predstavljati polaznu poziciju za dalje razgovore) kaze se sledece:

1. Kosovo predstavlja ozbiljan problem koji trazi hitno resenje. Bez medjunarodnog podsticaja i pomoci, ne moze se prevazici sadasnje nepoverenje izmedju dve strane niti postici trajni sporazum.

2. Problem jedino moze da se resi obostranim sporazumom i kroz dijalog u koji ce se uci bez preduslova i predvidjanje moguceg ishoda.

3. Sporazum mora da bude zasnovan na principima demokratizacije, medjusobnog uvazavanja dveju strana, postovanja ljudskih prava, pojedinacnih i kolektivnih, kao i uspostavljanjem regionalne stabilnosti kroz postovanje Helsinskih principa koji se ticu granica. Takvo resenje trazi demokratsko Kosovo i demokratska Srbija.

U prvom od usvojenih dokumenata podseca se na godinu 1995. i beogradski okrugli sto ("Demokratski procesi i nacionalni odnosi u Jugoslaviji"), na kojem je SPS predlozila otvaranje rasprave, kako je i tad bilo receno, "o trazenju resenja za probleme u srpsko-albanskim odnosima". Burni politicki dogadjaji u protekle dve godine ucinili su da do realizacije te inicijative dodje, tek sad, od 7-9. aprila, u Njujorku, u organizaciji ovdasnje nevladine organizacije "Projekat za etnicke odnose" iz Prinstona i uz prisustvo - u svojstvu posmatraca - nemalog broja sadasnjih i bivsih predstavnika americke administracije.

"Ucesnici su se saglasili da se redovno srecu i planiraju da, sto je moguce pre, zakazu sledeci okrugli sto u Beogradu, Pristini ili na nekom drugom odgovarajucem mestu" - kaze se dalje u ovom zajednickom saopstenju, uz napomenu da ce organizatori tog novog okupljanja biti ponovo prinstonski centar u saradnji sa Forumom za nacionalna pitanja i Fondacijom demokratskog centra iz Beograda.

"Prihvatajuci cinjenicu da je to tezak proces, ucesnici traze da, bez daljeg odlaganja, pocne pristup korak po korak kojim ce se olaksati pocetak pregovaranja o svim pitanjima. Ucesnici su svesni svoje odgovornosti za buducnost Balkana, Jugoslavije i Kosova i potvrdjuju svoju opredeljnost za mirno resavanje svih sporova" - navodi se dalje u njujorskom zajednickom dokumentu, uz konstataciju da SPS "kao sadasnja vladajuca partija u Srbiji ima posebnu odgovornost za promociju demokratskog i mirnog resavanja problema na Kosovu". S tim u vezi, od SPS zatrazeno je da se ukljuci u dalji rad ovog srpsko-albanskog okruglog stola, uz podsecanje da su predstavnici ove partije ucestvovali na prvom skupu te vrste (pre dve godine u Beogradu), kao i da je sa te strane i sugerisano da ova druga runda bude odrzana upravo u SAD.

"Jedini moguci okvir za diskusiju o svim ovim pitanjima mora da bude demokratizacija, medjusobno postovanje izmedju dveju strana, postovanje ljudskih prava, pojedinacnih i kolektivnih, kao i promocija regionalne stabilnosti" - zakljucuje se u prvom od dva dokumenta usvojenih na njujorskom skupu.

"Ovaj susret nije predstavljao nikakvo posredovanje niti pregovaranje, vec samo razgovor za okruglim stolom kojim se trazila osnova za moguce buduce pregovore dveju strana i uz, eventualno, ukljucivanje medjunarodne zajednice" - rekao je na jucerasnjoj konferenciji za stampu Alen Kasof, predsednik prinstonskog "Projekta za etnicke odnose", najavljujuci da se "drugi deo ovog okruglog stola" moze ocekivati uskoro (najverovatnije u Beogradu). Tim povodom on je posebno napomenuo da razlozi za neucestvovanje predstavnika SPS na njujorskom skupu "ni u kom slucaju nisu u vezi sa ovim okruglim stolom".

Na konkretno pitanje da karakterise razlike u stavovima ucesnika iz Beograda i Pristine (razlike koje su primetne izmedju redova usvojenih dokumenata) Kasof je za novinare imao ovaj odgovor:

"Nije, naravno, tajna da je albanska strana veoma zainteresovana za nezavisno Kosovo. To je pozicija koju oni javno zauzimaju i to je bila i njihova pozicija za ovim okruglim stolom. Sa srpske strane bila je izrazena velika zabrinutost za integritet sadasnjih granica Srbije i Jugoslavije, ali, isto tako, i otvorenost u priznavanju da se o svim tim pitanjima moze diskutovati, bez icijeg obavezivanja na moguci ishod tih razgovora. Prema tome, pozicije s kojima su dve strane dosle, veoma su slicne onima koje su zadrzale za ovim stolom, kao i onome s cime ce se otici odavde. Iskazana je, medjutim, spremnost za otvoreni dijalog".

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /