Ponedeljak, 14. april 1997.

HRVATSKA UOCI IZBORA

O cemu se cuti?

Odustajanjem od ponovne kandidature za predsednika Republike, predsednik Tudjman bi otvorio put izboru svog naslednika, s tim sto bi zadrzavanjem polozaja predsednika svoje stranke doprineo sto laksem ulasku Hrvatske u mirno doba

Pise: Krsto Cviic

U naroda koji svoju drzavu tako dugo imaju da je uzimaju pod gotovo, postoji cak i strancu prepoznatljiva svijest o tome sto je u danom povijesnom trenutku visi drzavni interes - ono sto Francuzi nazivaju raison d'Etat. On u sebi utjelovljuje individualne, lokalne, regionalne, klasne i druge parcijalne interese, ali ih i nadilazi, a formuliraju ga kroz javnu debatu i promicu - prema danim mogucnostima i svojima vlastitim sposobnostima - politicke garniture koje se smenjuju na vlasti. Poljska iza 1945. primjer je kako se cak i pod tudjom vlascu - u slucaju Poljske ta je vlast bila u Moskvi, a njezini mjesni izvrsitelji u Varsavi - mogu promicati vitalni nacionalni interesi. Nakon sto je izgubila trecinu svog teritorija na istoku, Poljskoj je bilo vazno dobiti medjunarodno priznanje za nove zapadne granice, koje joj je rat dao na stetu Njemacke. Za to priznanje borili su se - i izborili ga, svaki na svom terenu, i poljski komunisti i Katolicka crkva. Poljski raison d'Etat pokazao se jacim i od ideologije i od dnevne politike.

I u Hrvatskoj, poslije dolaska komunista na vlast 1945, za Istru, otoke i gradove koji su prije bili pod Italijom, borili su se na mirovnoj konferenciji u Parizu, zajedno s tadasnjim komunistickim vlastima, i katolicki svecenici poput, npr., Msgr. Boze Milanovica, iako je tadasnja vlast Crkvu ostro progonila. Medjutim, kod Hrvata je formuliranje i promicanje hrvatskoga nacionalnog interesa uvijek otezavala i usporavala cinjenica da su Hrvati stoljecima zivjeli u drzavama cija su sredista moci bila izvan Hrvatske - u Becu, Budimpesti, Istambulu i, u nase vrijeme, u Beogradu. Cak i kada su onima koji su Hrvatskom upravljali na srcu bili hrvatski interesi i htjeli su ih promicati, morali su to ciniti diskretno, pa cak i krisom - uz mnoge kompromise koji su ih cesto diskreditirali u ocima sunarodnjaka.

Ispitivanje opcija

Danas, u neovisnoj Hrvatskoj, ni ezopovski jezik ni kompromis s tudjim vladarima nisu vise potrebni. Ipak, debata o visem hrvatskom drzavnom interesu zapinje i nije toliko otvorena koliko bi to trebala biti. Tome je vjerojatno jedan od razloga strah mnogih Hrvata da ne ugroze narodno jedinstvo skovano u uspjesnoj obrani od velikosrpske agresije 1991. i u kasnijoj borbi za medjunarodno priznanje i afirmaciju Hrvatske. To sustezanje i okolisanje kada se definira visi hrvatski nacionalni interes - koliko god psiholoski razumljivi - mogli bi Hrvatskoj ozbiljno skoditi. U jednom sasvim odredjenom smislu vec joj sada skode.

Hrvatska je na pragu mirnodopskog razdoblja. Proces prelaska u to razdoblje, koji je vrlo zahtjevan, vec je zapravo i poceo. On trazi pomno ispitivanje opcija koje se Hrvatskoj pruzaju na politickoj, gospodarskoj, vojnoj i diplomatskoj razini, i rjesavanje cesto vrlo slozenih dilema, s kojima se ona vec suocava. Kako bi Hrvatska taj svoj ulazak u mirnodopsko razdoblje - a nadasve svoje sudjelovanje u medjunarodnim integracijama (posebice u NATO- u i Evropskoj uniji) - uspjesno apsolvirala, nadasve joj je (uz mnogo cega drugog) potrebna stabilnost. Kako bi cijeli drzavni i gospodarski aparat mogao djelovati na duge pruge, a partneri Hrvatske u svijetu znali s kime ce iducih godina suradjivati, prijeko je potrebno da nestane sadasnjega opcega osjecaja neizvjesnosti koji dolazi od samog vrha drzave.

Moguca kriza

Predsjednik Tudjman, na celu Hrvatske od 1990, navrsit ce u svibnju 75. godinu zivota i uz to je bolestan. Svaki covjek dobre volje prati njegovu borbu s bolescu s razumijevanjem za njega i za njegovu obitelj - uz zelju da on u toj borbi pobijedi i potpuno ozdravi. Medjutim, prirodom stvari, taj uspjeh nije, i ne moze biti, siguran. Stoga je potrebno ozbiljno se zamisliti nad njegovom vec (iako ne potpuno sluzbeno) najavljenom kandidaturom na izborima za predsjednika Republike ovog ljeta. Ako ta kandidatura postane sluzbenom i predsjednik Tudjman bude ponovo izabran za jos jedan mandat, znacilo bi to da bi Hrvatska svojim predsjednikom izabrala covjeka koji ce se - bas kao sto i sada cini - maksimalno truditi da izvrsi sve svoje drzavne i stranacke duznosti. No to bi mu, iz zdravstvenih razloga, iznenada moglo postati nemoguce. Ako bi se to dogodilo, Hrvatska bi se nasla ne samo u stanju neizvjesnosti, u kojemu je vec i sada, nego i u mogucoj politickoj krizi, koja bi bila sasvim nepotrebna. Kako bi se i sama mogucnost takve krize izbjegla, predsjednikov mandat, koji istice ovog ljeta, naprosto se ne bi trebao obnoviti.

Odustajanjem od ponovne kandidature za predsjednika Republike, predsjednik Tudjman otvorio bi put izboru svog nasljednika, s time da bi i dalje mogao zadrzati polozaj predsjednika svoje stranke i tako pridonijeti sto gladjem ulasku Hrvatske u mirno doba. Bio njegov nasljednik iz redova opozicije ili pak sadasnje vladajuce stranke, Hrvatskoj bi bilo neizmjerno korisno to sto bi znala da u njemu (ili njoj) ima sefa drzave u sljedecih presudno vaznih pet godina. Odluka da se ne kandidira ovoga ljeta ne bi ni u kojem pogledu umanjila povijesne zasluge koje je predsjednik Tudjman stekao kao upravljac Hrvatske u njezinim zeljeznim vremenima i koje ce mu povijest zasigurno priznati, a cak mu ih ni sada njegovi najkriticniji suvremenici ne mogu zanijekati.

Odluku da odustane od kandidature trazi od predsjednika Tudjmana upravo hrvatski raison d'Etat, u cije je promicanje vec ulozio - i jos uvijek ulaze - sve svoje snage.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /