Ponedeljak, 14. april 1997.

PAPA JOVAN PAVLE DRUGI POSETIO SARAJEVO

"Znak patnje citave Evrope"

U svecanoj misi, pred vise od 40.000 vernika iz BiH i Hrvatske, na kosevskom stadionu, Papa pozvao na oprastanje i stalno trazenje istine. Pre toga vrhovni poglavar Rimokatolicke crkve sastao se sa clanovima Predsednistva BiH

Daniel Omeragic
dopisnik "Nase Borbe" iz Sarajeva

Blagoslov za Bosnu: Papa Jovan Pavle Drugi
poljubio grumen bosanske zemlje po dolasku
na sarajevski aerodrom
FOTO: FoNet/AP

Na Olimpijskom stadionu "Kosevo" u Sarajevu, pred vise od 40.000 vjernika i hodocasnika, papa Jovan Pavle Drugi jucer je odrzao misu kojoj su prisustvovali vjernici iz svih dijelova Bosne i Hercegovine i Hrvatske. Atmosferu na stadionu nije moglo pokvariti ni hladno vrijeme ni snijeg koji je padao sve vrijeme mise.

U svojoj propovijedi Papa je rekao da je Sarajevo simbol 20. stoljeca, te da je uz njegovo ime vezano izbijanje Prvog svjetskog rata. Na zavrsetku ovog stoljeca uz ime Sarajeva vezano je i bolno iskustvo rata, koji je tijekom pet dugih godina iza sebe u ovim krajevima ostavio zapanjujuci trag smrti i pustosenja. Papa je izrazio nadu da se vise nikada nece ponoviti ratno iskustvo u Sarajevu i BiH. Ta nada ima zagovornika u Bogu, Isusu Kristu, jedinom Pravedniku. U Njemu zagovorniku kod Boga imaju toliki mrtvi, uplakane majke, udovice i djeca koja postadose sirocad.

"Ta tko bi drugi mogao biti zagovornik kod Boga, svih tih patnji i svih nevolja? Ta tko bi drugi do kraja mogao procitati ovu stranicu tvoje povijesti, Sarajevo? Tko bi drugi do kraja mogao procitati ovu stranicu vase povijesti, balkanski narodi, i ovu stranicu, tvoje povijesti, Europo?" Ne moze se zaboraviti da je Sarajevo postalo znak patnje citave Evrope u ovom stoljecu.

"Europa je u tome sudjelovala kao svjedok. Ali, moramo se upitati - je li bila potpuno odgovorni svjedok? Ne moze se izbjeci ovo pitanje. Potrebno je da drzavnici, politicari, vojnici, znanstvenici i kulturni djelatnici nastoje na njega pruziti odgovor. Zelja je svih ljudi dobre volje da ono sto Sarajevo predstavlja ostane unutar 20. stoljeca i da se vise ne ponove njegove tragedije u tisucljecu koje je vec na vratima", porucio je Papa Jovan Pavle Drugi.

On je podsjetio i na svoju ovogodisnju poruku za Svjetski dan mira, kada je kazao da je oprostenje, u svojemu najistinskijem i najuzvisenijem obliku, cin ciste ljubavi.U pozdravnom govoru Svetom ocu, na pocetku mise, kardinal Vinko Puljic je rekao da je ova lijepa zemlja BiH sada poharana i opljackana. Porusene su brojne crkve i dzamije, simboli nase razlicitosti. Ali, najteze i najbolnije je sto su toliki pobijeni, ranjeni i rastjerani. Mnoga obiteljska ognjista sada su tuzna zgarista.

Papa Jovan Pavle Drugi prije mise na kosevskom stadionu susreo se u zgradi Zemaljskog muzeja u Sarajevu sa clanovima Predsjednistva BiH, Alijom Izetbegovicem, Momcilom Krajisnikom i Kresimirom Zubakom. Prijemu su prisustvovali predstavnici Parlamenta BiH, kopredsjedavajuci Vijeca ministara dr Haris Silajdzic i Boro Bosic, predsjednik i potpredsjednik Federacije BiH Vladimir Soljic i dr Ejup Ganic, te predstavnici katolickog svestenstva iz BiH.

Obracajuci se u ime Predsjednistva BiH, svih gradjana i naroda ove zemlje, predsjednik Izetbegovic se zahvalio Papi na lijepim rijecima koje je uputio svim narodima u BiH i na subotnjem pozdravnom govoru na sarajevskom aerodromu kada je naglasio da dolazi svim gradjanima BiH. On je naglasio da BiH ima niz problema cijem razrjesenju ce pomoci Papino prisustvo.

Nakon ovih rijeci, Izetbegovic je Svetom ocu predao prigodni poklon - zlatnik sa grbom Sarajeva i BiH - da ga podsjeca na gradjane BiH i Sarajeva.

Posle prigodnih obracanja, Kresimir Zubak je predao Papi "Zlatni ramski kriz", kao simbol opstojnosti katolika u BiH, a prigodan poklon minijaturnu kopiju freske "Beli andjeo" Svetom ocu dao je Momcilo Krajisnik. Zanimljivo je da na svecanom doceku Svetog oca, koji je u subotu priredjen na sarajevskom aerodromu, nije bilo predstavnika Republike Srpske. Krajisnik je ovaj potez "opravdao" nedostatkom sigurnosnih garancija.

U poslijepodnevnim satima Papa Jovan Pavle Drugi razgovarao je sa biskupima iz BiH u Nadbiskupiji, a susreo se i sa predstavnicima drugih religija. Prva posjeta vrhovnog poglavara Katolicke crkve Bosni i Hercegovini u njenoj povijesti zavrsena je juce u 18 sati svecanim ispracajem na sarajevskom aerodromu.

Izjava Momcila Krajisnika posle susreta sa Papom

Banjaluka. - Predstavnik RS u Predsednistvu BiH Momcilo Krajisnik sastao se juce ujutro u Zemaljskom muzeju u Sarajevu sa poglavarom Rimokatolicke crkve papom Jovanom Pavlom Drugim. Nakon povratka na Pale Krajisnik je izjavio da je bilo potrebno da i predstavnici srpskog naroda ucestvuju u prijemu Pape koji je u Sarajevo stigao u "pastoralnu i drzavnicku posetu, cime je dato do znanja da srpski narod i RS pozdravlja svaku poruku dobre volje i mira".

"Papi smo preneli poruku srpskog naroda da je potrebno imati na umu da je na ovim prostorima bio stravican rat zbog cega je potrebno pomirenje i oprostaj koji bi zamenili politicke hajke i politicke potrebe za utvrdjivanjem ratnih zlocinaca", rekao je Krajisnik. Politika ne sme da dominira u presudama ratnim zlocinima jer bi to moglo da otvori novi rat, smatra Krajisnik koji je Papu obavestio i o pitanju izbeglog stanovnistva.

LJ. K.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /