Cetvrtak, 17. april 1997.

SKUPSTINA SRBIJE: RASPRAVA O VISE ZAKONSKIH PREDLOGA, UZ AKTIVNO UCESCE RADIKALA I BEZ PRISUSTVA PREDSTAVNIKA OSTALIH VODECIH OPOZICIONIH STRANAKA

Sirotinji onemoguceno da trazi pravdu?

Radikal Milovan Radovanovic predlozio da predsednik Republike stavi veto na "zakon o taksama" a da se "najure ministar pravde Arandjel Markicevic i njegov pomocnik Nebojsa Sarkic". Legalizacijom "divlje gradnje" (do 1. novembra 1995) veliki broj porodica bice oslobodjen osecanja stalne nesigurnosti i straha. Resavanje problema podstanara u zaduzbinama. Usvojen Zakon o pravosudnom ispitu

Argumenti ili glasovi:
Premijer Mirko Marjanovic i poslanik
i potpredsednik Vlade Slobodan Radulovic
na jucerasnjem zasedanju Skupstine Srbije

Beograd. - Legalizacija zgrada bespravno podignutih do 1. novembra 1995. godine, produzenje roka za privodjenje zaduzbina nameni za jos sest meseci, regulisanje izdavanja licenci gradjevinskim preduzecima za obnavljanje radova, prelazak komunalaca u nadleznost opstina uz mogucnost za rad privatnika u ovoj oblasti, povecanje sudskih taksa u proseku za 200 odsto (a pojedinacno od 50 do 1.200 odsto) - samo su neke novine iz poveceg paketa zakonskih predloga kojima su se, tokom jucerasnjeg nastavka druge prolecne sednice, bavili poslanici Skupstine Srbije (uz aktivno ucesce radikala, bez prisustva predstavnika ostalih vodecih opozicionih stranaka).

Obrazlazuci sest gradjevinskih zakonskih projekata, resorni ministar, Branislav Ivkovic, posebno je izdvojio zakonski predlog u uslovima za izdavanje gradjevinske i upotrebne dozvole za odredjene objekte, jer "je on odmeren i projektovan prema zatecenoj bespravnoj gradnji i nudi tri osnovna resenja. Prvo je da ce lokalna samouprava, cistom proceduralnom primenom, resiti problem nesigurnosti ogromnog broja porodica koje stanuju u bespravnim objektima. Drugo, time ce lokalna samouprava za sebe obezbediti znacajna sredstva i, trece, rascistice sa prosloscu koja je bila posledica losih zakonskih resenja".

Zakon o stanovanju ima dvostruku namenu. S jedne strane, produzenjem roka za jos sest meseci, omogucava zaduzbinama (Srpskoj pravoslavnoj crkvi i humanitarnim organizacijama) da privedu svoje objekte nameni, nakon cega ce nosioci stanarskog prava u njima moci da ih otkupljuju.

Zakon o koncesijama - u maju

Branislav Ivkovic, ministar za urbanizam i gradjevinarstvo, najavio je da ce se Predlog zakona o koncesijama naci na dnevnom redu majskog zasedanja Skupstine Srbije.

- Nasa zemlja ima mnogo toga da ponudi stranim koncesorima, ali to mora da uradi sa merom, i u onom ritmu koji ovoj zemlji odgovara. Mi do sada nismo imali veca ulaganja i ma koliko da je tezak vremenski period iza nas, omogucio nam je da razumemo sve pozitivne i negativne efekte takvog oblika delovanja na prostorima zemalja u tranziciji - pojasnio je Ivkovic i naglasio da ce se usvajanjem ovog zakona stvoriti dovoljno definisan pravni prostor koji ce pruziti garancije i sigurnost ulagacima ali i Vladi i gradjanima Srbije, kako "ne bi dosli u poziciju da budemo podstanari u rodjenoj zemlji".

Koncesije ce, nabrojao je ministar, biti davane na infrastrukturne objekte, eksploataciju suma, eksploataciju mineralnih sirovina, pa cak i na igre na srecu.

Po zakonu o izgradnji objekata regulise se oblast licenciranja, to jest preciziraju kriterijumi ko moze da gradi i koje objekte u Srbiji.

Izmenama Zakona o planiranju i uredjenju prostora i naselja daje se sansa lokalnim samoupravama, narocito onima koje se nalaze u nerazvijenim podrucjima, da obezbede odgovarajuci kadar za formiranje javnih preduzeca iz oblasti urbanizma.

Potpuno nov projekat iz ovog paketa je Predlog zakona o komunalnim delatnostima, kojim se, na trzisnim principima, globalno resava problematika ove oblasti koja se stavlja u nadleznost lokalne samouprave. Predvidjena je, kako je objasnio ministar Ivkovic, i "dokapitalizacija do 49 odsto monopolistickih javnih komunalnih preduzeca (vodovod, kanalizacija, sinski transport i daljinsko grejanje), a pruza se prilika i preduzetnicima da sa 100 odsto privatnog kapitala dobiju poslove u ostalim komunalnim oblastima".

- Uskladjujuci Zakon o gradjevinskom zemljistu sa Zakonom o sredstvima u svojini Republike, mi, u sustini, ustanovljavamo pravo Direkciji na nivou Vlade Republike Srbije da daje saglasnost na promet prava koriscenja nad izdavanjem gradskog gradjevinskog zemljista - rekao je Ivkovic. Najvise rasprave na jucerasnjoj sednici izazvale su Izmene zakona o sudskim taksama, kojima su one visestruko povecane.

Elektronika protiv kvoruma

Iako je sistem elektronskog glasanja u Skupstinu Srbije uveden pre vise od godinu dana, predsednik Parlamenta je i na jucerasnjoj sednici morao da poslanike "opominje" kako da koriste svoje kartice.

- Nemojte izvlaciti karticu kada se registrujete, jer cim izvucete jednom karticu, ona se vise ne registruje. Svako igranje karticom znaci da posle toga ne mozete da glasate. Zato sluzi registrovanje, kada se kod utvrdjivanja kvoruma registrujete, samo tada imate pravo da glasate. Ako ste u medjuvremenu izvukli karticu, ili ako se niste registrovali, ne mozete glasati. Tako funkcionise elektronika - objasnio je Dragan Tomic.

Pejcic ostao bez imuniteta

Bogoljubu Pejcicu, poslaniku SPO, Skupstina je juce vecinom glasova oduzela imunitet povodom privatne tuzbe Mihajla Svabica zbog klevete. Slucaj Marka Petrovica (SPO), protiv kojeg je Opstinsko javno tuzilastvo u Kraljevu podnelu krivicnu prijavu za uvrede i ometanje milicionera u obavljanju svog posla, vracen je Administrativnom odboru na ponovno razmatranje. Potvrdjen je imunitet jedino poslanicima: Ratomiru Munitlaku (SPS) - kojeg je Opstinski sud u Kosijericu tuzio zbog samovlasca, Zoranu Djindjicu (DS) - kojeg je za klevetu tuzio Dragutin Zelenovic i Slobodanu Vuksanovicu (DS) - kojeg je, takodje zbog klevete, tuzio Dusan Mihajlovic.

Ni ovako detaljno objasnjenje nije pomoglo da se "kvorum stabilizuje", tako da je Tomic nekoliko puta morao da daje pauzu i poziva poslanike da udju u salu, jer se cela sednica odvijala "na ivici kvoruma".

- Proverite molim vas jos jednom da li su vam registrovane kartice, jer ocigledno ne mozemo da nastavimo sa radom. Nemam razloga vise da vas molim - zavapio je jednog trenutka Tomic.

Iznerviran celom situacijom, jedan poslanik je cak predlozio: "Posto nemamo elektronski kvorum, hajde da se rucno prebrojavamo".

Tomislav Nikolic (SRS) je trazio objasnjenje zasto se u uslovima stabilne domace valute i nepromenjenih cena odjednom sudske takse povecavaju cak i do 12 puta, a protestovao je i sto se ovakvim povecanjima "sirotinja onemogucava da trazi pravdu".

- Ako drzava krene ovako da uskracuje jedno po jedno pravo gradjanima Srbije, nece biti dobro. Znate da ste im biracka prava u prilicnoj meri uskratili time sto se u Srbiji, kada se izvlaci Bingo, za sekundu zna gde je prodata srecka, a tri meseca se ne zna ko je pobedio na izborima. Napravili ste, dame i gospodo narodni poslanici, drzavu apsurda koji dovodite do kraja veoma sumnjivim zakonom o povecanju visine sudskih taksi - rekao je Nikolic.

Placanje poreza posle zetve

Nece morati da placaju porez na dohodak gradjana zaposleni u niskoakumulativnim privrednim granama cija primanja ne prelaze iznos od 400 dinara, sto cine dve garantovane neto zarade (sadasnja granica za oslobadjanje ove vrste poreza je jedna neto zarada). Poljoprivrednici ce ovaj porez placati u tri jednake rate tek posle zetve (15. avgusta, 15. septembra i 15. novembra). Ovo su glavne izmene Zakona o porezu na dohodak gradjana, koje je Skupstina juce jednodusno izglasala.

Milovan Radovanovic (SRS) je istakao da ovim zakonom Vlada sprecava gradjane da ostvaruju zastitu svojih sloboda i prava, a Milovan Konstantinovic (SRS) je predlozio da predsednik Republike stavi veto na ovaj zakon, kao i da se "najure ministar pravde Arandjel Markicevic i njegov pomocnik Nebojsa Sarkic".

Odgovarajuci na primedbe, Arandjel Markicevic je objasnio da je povecanje sudskih taksi bilo neophodno, jer su one do sada pokrivale manje od jedan odsto stvarnih troskova. Naglasio je da ce povecanje taksi omoguciti da se sporovi sa neizvesnim ishodom vode efikasnije, kao i da ce duznicki lobi biti onemogucen da odugovlacenjem sudskih sporova izbegne izmirivanje obaveza koje su nesporne.

Smeh umesto mandata

"Imate li nameru da vratite sest otetih mandata?", upitao je Tomislav Nikolic predsednika Skupstine Dragana Tomica, iskoristivsi poslednju tacku dnevnog reda posvecenu poslanickim pitanjima. Umesto odgovora cuo se smeh u sali.

Optuzbu da ce gradjani zbog siromastva biti onemoguceni da "traze pravdu" Markicevic je opovrgao navodeci institut od oslobadjanja takse - takozvano "siromasno pravo" koje sudovi koriste vrlo cesto, a koje je predvidjeno u slucajevima kad stranka nema dovoljno sredstava da svoja prava ostvari pred sudom.

Otkup stanova u zaduzbinama

Nosioci stanarskog prava na stanovima koji se nalaze u zaduzbinama morace, po novom zakonu, da sa otkupom stanova sacekaju jos sest meseci. Ukoliko u tom periodu vlasnici ne privedu zaduzbinu nameni, stanari ce moci da otkupe stanove. U suprotnom, imace status nosioca stanarskog prava u stanovima u privatnoj svojini, sto podrazumeva da ce placati stanarinu od 55 dinara za prosecan stan od pedeset kvadrata. U ovakvim slucajevima, lokalna samouprava je duzna da do 2.000 godine obezbedi adekvatan smestaj stanarima zaduzbina.

Ivkovic je naglasio da u Srbiji trenutno ima 5.000 porodica koje stanuju u zaduzbinama i koje zbog neresenog statusa placaju astronomske kirije.

Poslanici su juce usvojili i Zakon o pravosudnom ispitu, koji ce se ubuduce polagati i pismeno, a ne samo usmeno kao do sada. Pisani rad ce biti iz oblasti krivicnog i gradjanskog prava i nece ga pregledati samo strucnjaci pravnih nauka vec i lektori. Zakonom je uveden i novi predmet - medjunarodno privatno pravo.

Za medju - 300, za uverenja - 80 dinara

Po novom Zakonu o sudskim taksama, za predlog da se odredi medja, placace se 300 dinara, u sporovima o deobi zajednicke imovine taksa ce biti 200 dinara, a za raspravljanje zaostavstine, naslednici ce morati da plate od 160 (za vrednost zaostavstine do 2.500 dinara) do 2.000 dinara (za vrednost zaostavstine preko 250.000 dinara).

Za podneske kojima se trazi upis u zemljisne knjige ili brisanje uknjizbi placace se od 40 do 160 dinara (u zavisnosti od vrednosti imovine koja se uknjizava), a za tuzbe, protivtuzbe i prigovore prebijanja placace se od 100 do 5.000 dinara pred sudom opste nadleznosti i od 1.000 do 5.000 dinara pred privrednim sudom.

Taksa za upis osnivanja preduzeca ili drugog pravnog lica ubuduce ce biti 400 dinara, a za svaku prijavu za upis u sudski registar placace se 80 dinara. Gradjani koji budu zeleli da dobiju bilo kakvo uverenje, placace 10 dinara za zahtev i 80 dinara ako uverenje dobiju.

Od obaveze placanja taksi oslobadjaju se lica koja zahtevaju isplatu garantovane neto zarade, cime se tuziocima u specificnim sporovima olaksava pristup sudu.

Izvestaci:
Nada Kovacevic
Milica Torov

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /