Sreda, 23. april 1997.

POSETA HRVATSKOG PREDSEDNIKA MADJARSKOJ

A domacina nema...

Svoje dosledno zalaganje za potpuno distanciranje od balkanskog regiona Tudjman mogao da iskaze samo pred predsednikom Gencom, jer su svi drugi madjarski celnici bili van zemlje

Silvester Varga
dopisnik "Nase Borbe" iz Budimpeste

Konacno je doslo do posete hrvatskog predsednika Franje Tudjmana Madjarskoj. Do hrvatsko-madjarskog sastanka na najvisem nivou u ponedeljak i utorak je doslo na insistiranje Hrvatske, iako je vec ranije postojao poziv hrvatskom predsedniku da poseti Budimpestu. Njegov put proslog novembra bio je odlozen zbog lecenja u Americi; posle toga je postojao dogovor da ce do posete doci proslog meseca, ali je zbog izbora u Hrvatskoj ona opet odlozena. Tako se desilo da posle dvostrukog, po nekim izvorima i trostrukog odlaganja, Tudjman u Madjarsku stigne kad u "kuci nije bilo nikoga" - osim predsednika zemlje Arpada Genca.

Madjarski premijer Djula Horn se jos uvek nalazi na duzem putovanju na Dalekom istoku, a ministar inostranih poslova Laslo Kovac je bio u Japanu, gde je vodio razgovore o aranzmanima za Bosnu; Madjarska, naime, zeli da ucestvuje - zajedno sa Japancima - u obnovi Bosne. Pored pomenute dvojice, i ostali madjarski zvanicnici su bili prezauzeti, i zato na plenarnim razgovorima sa madjarske strane nije ucestvovao nijedan ministar, dok je sa hrvatske strane tu bio ministar spoljnih poslova i ministar turizma.

Na dan Tudjmanovog dolaska u Budimpestu u Madjarskoj je objavljena izjava spoljnopolitickog tajnika HDZ Tomislava Krusica da je Madjarska "najbolji sused" Hrvatske. Madjarski zvanicnici su bili u dosta neugodnoj situaciji posle ovog "previse egzaltiranog izjasnjavanja", jer u Budimpesti skoro niko nema slicno misljenje. Kako je jedan zvanicnik rekao vasem dopisniku, ne moze se reci da je Hrvatska najbolji sused Madjarskoj, jer ce se onda "Austrijanci naljutiti"; Slovence taj zvanicnik nije ni pomenuo...

Tudjmanov "celendzer" je ipak sleteo u Budimpestu i hrvatski predsednik je iz aviona izasao sa velikim crnim sesirom na glavi, delujuci dosta odlucno i dovoljno zdravo za putovanje u stranu zemlju. Posle kraceg odavanja vojne pocasti, poceli su razgovori dva predsednika koji su, kako se posle saznalo, vodjeni "o nekim osnovnim pitanjima". Sastanak je trajao dosta dugo - isto kao i plenarna sednica - pa se moglo pretpostaviti da ovo nije obican prijateljski sastanak "dva najbolja suseda".

Ta ruzna rec - Balkan

Tudjmanovom posetom uglavnom je dominiralo odbijanje prikljucenja balkanskim itnegracijama i naglasavanje pripadanja srednjoevropskom i tako evropskom kulturnom krugu. Prilikom citanja zdravice na veceri priredjenoj u njegovu cast, hrvatski predsednik je izneo da se oba naroda nalaze na pragu ulaska u evropske integracije, ali prema Tudjmanovim recima Madjarska je tome bliza, a Hrvatska zaostaje zbog onih snaga "koje ne shvacaju da hrvatski narod po svom geopolitickom polozaju, povjesti i kulturi pripada srednjoevropskoj civilizaciji" pa se zato Zagreb mora da bori "da uveri evropske i svjetske cimbenike da Hrvatska ni po cemu ne pripada balkanskoj ili jugoistocnoj evropskoj regiji".

O sustini razgovora iz predsednickih izjava nije se moglo puno saznati, osim o zajednickoj borbi Hrvata i Madjara protiv "osmanske najezde", kako su to hrvatski i madjarski predsednici, inace, tokom posete vise puta dosta slikovito izneli. Nacelnik pres sluzbe madjarskog predsednika novinarima je, medjutim, rekao da je sa madjarske strane predoceno da je nivo privredne saradnje izmedju dve zemlje veoma nizak. Posebno je istaknuto da madjarska preduzeca ne mogu da ucestvuju u obnovi Hrvatske na "pozeljan" nacin i zato je od hrvatske strane zatrazena barem nepristrasnost na tom planu. Hrvatskoj su izneti konkretni primeri, a izrecene su i kritike u vezi obnove i razvoja rijecke luke, gde madjarska preduzeca na svoje ponude nisu dobila pozitivne odgovore.

Hrvatski predsednik tokom svoje posete je odrzao govor na sednici madjarskog parlamenta. On je optuzio glavne evropske sile i SAD da su bilii za ocuvanje Jugoslavije po svaku cenu, i da se Hrvatska jos uvek upucuje na integracije u balkanskim i jugoistocnoevropskim okvirima. On je upozorio da bi, ako ce se Hrvatska opet vezati za balkanski "jugoslovenski lonac", to "tijekom vremena bez dvojbe dovesti do pokusaja politickih integracija", a to ne odgovara Hrvatskoj, jer - kako se predsednik Tudjman izrazio - ona po svom gepolitickom polozaju, po citavoj svojoj "cetrnaestvekovnoj povijesti, po svojoj civilizaciji i kulturi pripada srednjoevropskom i sredozemnom krugu u Evropi". Prema njegovim recima, saradnja, zapravo regionalna integracija kakva se predlaze Hrvatskoj sa njenim juznim susedima, "kao preduvjet za zblizavanje s Europskom unijom, dovela bi do gospodarskog nazadovanja i s vremenom do politicke ovisnosti, sto bi znacilo negaciju svega sto je Hrvatska postigla svojom borbom za tesko stecenu samostalnost i neovisnost".

Znaci: borba Hrvatske protiv Balkana se nastavlja - naravno, politickim sredstvima.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /