Sreda, 23. april 1997.

DRZAVNI MEDIJI O CRNOJ GORI U FUNKCIJI AKTUELNE VLASTI

I cutanje je politika

Na zahtev vrha DPS CG mediji u republici cute, a izvestaci dobijaju informacije sa zatvorenih sednica, koje se plasiraju u Srbiji. Jaredic upozorava na "besprimjernu" medijsku kampanju protiv Djukanovica

Prema izvjestavanju tri drzavna glasila (Radija, Televizije i "Pobjede") u Crnoj Gori se nista posebno ne desava: politicka situacija je normalna i stabilna. Ostre podjele u vrhu vladajuce stranke i drzavnom rukovodstvu ona prate iskljucivo objavljivanjem saopstenja sa zatvorenih partijskih sastanaka. Ukoliko ne stigne saopstenje - za njih se nista nije ni dogodilo.

Time crnogorski medijski trio, koji drzi monopol nad informativnim sistemom, potvrdjuje da nista nije bolji od svojih kolega u Srbiji, mada se to jednog momenta, moglo i pomisliti na osnovu pracenja visemjesecnih demonstracija u Srbiji izazvanih izbornom kradjom vladajuce stranke. Tada su gledaoci u Srbiji ukljucivali Dnevnik TV Crne Gore da bi culi i vidjeli sta im se desava u glavnom gradu. Sada, medjutim, TV gledaoci u Crnoj Gori da bi saznali sta radi drzavni i partijski vrh prate izvjestaje specijalnog izvjestaca Televizije Srbije iz Crne Gore, dok njena Televizija o tome jednostavno cuti.

Znajuci kakav odnos DPS ima prema drzavnim (svojim) glasilima, nije tesko zakljuciti da njihovo cutanje zlata vrijedi. I cutanje je za njih politika ukoliko je ono konkretna usluga svojim osnivacima. Za njih je naredba svetinja, a ne profesionalizam, koji bez obzira na zatvorene i otvorene izvore, pociva iskljucivo na aktuelnim novinarskim cinjenicama. Jedan televizijski novinar pokusao je to da objasni "ozbiljnoscu" drzavnih glasila prema cinjenici da partija na vlasti "ima pravo na zatvorene sastanke", saljuci packe na racun onih glasila koja su koristila sve nacine da bi dokucili sta se desava iza zatvorenih vrata.

Sledi provetravanje

Najnovija kriza u vladajucoj stranci Crne Gore samo je potvrdila (poznatu) cinjenicu da su javna glasila u ovoj republici pod direktnom kontrolom vladajuce elite. Ovoga puta njihova (ne)sloboda se prije svega pokazuje kao totalna nezainteresovanost za svoje citaoce, gledaoce i slusaoce. Imajuci u vidu da polarizovanom rukovodstvu DPS ne mogu biti svi po volji i zavisno od toga ko pobijedi, u crnogorskim informativnim kucama treba ocekivati kadrovska provjetravanja. U njih je odavno strah usao kroz otvorena vrata.

Dopisnici beogradskih novina, bliskih vladajucoj stranci u Srbiji, o tome nijesu morali da brinu; oni su sa svakog zatvorenog sastanka rukovodstva DPS dobijali puni izvjestaj i prilagodjavali ga svojoj uredjivackoj politici. Pouzdano se zna da je njihov "izvor" niko drugi do direktni kreator uredjivacke politike u drzavnim glasilima Crne Gore, koji ocigledno igra dvostruku ulogu u manipulisanju medijima. Dok svojima naredjuje da cute, onima od kojih u ovom trenutku ima vecu politicku korist plasira "tajne informacije".

Republicki sekretar za informacije Bozidar Jaredic je upozorio na "besprimjernu medijsku kampanju koja se protiv predsjednika Vlade Djukanovica vise od mjesec dana vodi u dijelu beogradskih glasila", ali je pri tom precutao sto crnogorska glasila pod njegovom upravom permanentno cute o "zemljotresu" u vladajucoj stranci Crne Gore. On je, naravno, osudio i urednika TV Crne Gore sto je pod "pritiskom gledalaca" reprizirao "specijalni izvjestaj" Televizije Srbije, konstatujuci da se "sadasnja medijska propaganda vodi sa ociglednom namjerom da se utice na politicka zbivanja i destabilizaciju Crne Gore", pokazujuci tako na cijoj je strani u DPS prestrojavanju.

B. I. Milicic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /