Petak, 25. april 1997.

STA SADRZI DEKLARACIJA PROTIV GENOCIDA NAD SRPSKIM NARODOM

Poziv savesti (celog sveta)

Sa blagoslovom i potpisom patrijarha Pavla uoci Uskra objavljena je Deklaracija protiv genocida nad srpskim narodom iza koje je svoje ime stavilo 60 istaknutih licnosti srpske politicke scene - arhijereja Srpske pravoslavne crkve, akademika i profesora Univerziteta.

"Genocid i egzodus su, na zalost, globalni problemi sveta. Danas je vec kristalno jasno da se genocid shvata kao sistematsko, organizovano i plansko unistavanje jednog naroda. Globalno zlo ne moze resiti nijedna zemlja sama sopstvenim snagama. Potrebna je saglasnost i akcija svih naroda", navodi se na pocetku Deklaracije.

Istina, jasno ispoljavanje genocida, shvacenog u najsirem smislu reci, prisutno je i u posmatrnju neljudskih odnosa prema Jevrejima, Jermenima i drugima

"Polazeci od ovih humanih shvatanja, prve korake u akciji protiv genocida i egzodusa preduzimamo imajuci u vidu ono sto se dogadja s napacenim srpskim narodom. Istina, jasno ispoljavanje genocida, shvacenog u najsirem smislu reci, prisutno je i u posmatranju neljudskih odnosa prema Jevrejima, Jermenima i drugima. Medjutim, ovom prilikom zadrzavamo se na genocidu nad Srbima. Odbrana sopstvene licnosti, materijalnih uslova opstanka i odbrana sopstvene duhovnosti ne mogu se posmatrati genocidom. Uprkos toj cinjenici, srpski narod je u savremenosti narocito zigosan kao remetilacki faktor progresa, humanosti i teznje ka slobodi. Istorija srpskih zemalja kao delova Balkana i Evrope puna je primera genocida nad Srbima i egzodusa kojima su bili izlozeni. Procesi unistavanja Srba na najrazlicitije i najsvirepije nacine kontinuirano su trajali. Kroz citavu svoju istoriju oni su suocavani s najzescim oblicima genocida i egzodusa koji su ugrozavali njihov opstanak, a uvek su bili samobranitelji svoje egzistencije, svoje duhovnosti, kulture i demokratskog ubedjenja", stoji u Deklaraciji u kojoj se, izmedju ostalog, napominje da se "egzodus srpskog naroda nastavlja i danas, na kraju XIX veka, kao i da su u procesu razaranja SFR Jugoslavije Srbi podneli najvece patnje i progon sa svojih istorijskih stanista u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini".

Potpisnici - Djindjic, Zivkovic, Kuburovic...

Ppored patrijarha Pavla, Deklaraciju su potpisali: Marko Radulovic, Ivan Maksimovic, Dragoslav Mihajlovic, Nikola Milosevic, Miodrag Jovicic, Dragan Nedeljkovic, Kosta Bradic, episkop backi Irinej, Kosta Cavoski, Nada Milos- Djordjevic, Zoran Stanojevic, Milos Blagojevic, Rade Mihaljcic, Milorad Ekmecic, Bosko Petrovic, episkop sumadijski Sava, Vladan Batic, Ljubomir Tadic, Enriko Josif, prof. Bartabedijan, Slavenko Terzic, Niksa Stipcevic, Mihajlo Markovic, Vojislav Korac, Mihajlo Djuric, Slavko Gavrilovic, Dinko Davidov, Nikola R. Celebic, Novica Petkovic, Mihajlo Pavlovic, Cedomir Popov, Dragan Kijuk, Ljubivoje Prvulovic, Kosta Mihajlovic, Dragoljub Simovic, Miroslav Pantic, Vladimir Grecic, episkop dalmatinski Longin, Zoran Zivkovic, Rados Ljusic, Slobodan Mileusnic, Pavle Ivic, Smilja Avramov, Slobodan Rakitic, Danko Popovic, Vasilije Krestic, Cadik Danon, Vlado Stugar, Bogdan Jamedzija, Milan Vujin, Zoran Djindjic, episkop niski Irinej, Tadija Ivanovic, Dragan Kuburovic, Nikola Bozinovic, Vladimir Umeljic, Miodrag Perisic i Zoran Konstantinovic.

Navodeci konkretne istorijske cinjenice vezane za ove prostore u rasponu od XIV veka do danasnjih dana, autori dokumenta isticu da "ova Deklaracija nije samo poziv da svi ti uzasni primeri genocida i egzodusa nadju mesta pred sudom istorije, nego i pred nepristrasnim i kvalifikovanim sudijama danas u svetu. Da bi bila objektivnija, sva ta sudjenja ne mogu mimoilaziti pravedna svedocenja napacenog srpskog naroda".

Cilj Deklaracije je, napominje se, ozbiljniji i veci. Deklaracija "priziva savest drzavnika, intelektualaca, naucnika, umetnika, radnika i seljaka iz celog sveta da podignu svoj glas protiv opasnosti genocida i egzodusa".

Apel u Deklaraciji je upucen svim drzavama sveta na sedam stranih jezika (francuskom, engleskom, ruskom, nemackom, italijanskom, spanskom, grckom i hebrejskom) "Institucije na globalnom planu - Generalna skupstina OUN, Savet bezbednosti OUN, Savet Evrope, Evropski parlament, OEBS i druge ne samo sto mogu, nego imaju moc da deluju u procesu onemogucavanja svih akcija genocida i egzodusa, na bilo kom mestu i u bilo koje vreme. Ostajemo u nadi da ce ova Deklaracija biti bar jedan korak blize obustavljanju genocida nad srpskim narodom", pise na kraju Deklaracije.

J. T.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /