Nedeljna, 3. august 1997.

Portret: Gorica Gajevic, generalni sekretar SPS

Alpinista iz opstinskog komiteta

Da su za politicku karijeru u Jugoslaviji vazniji bespogovorna poslusnost, ponizna lojalnost rezimu i vodji, ukljucujuci i misljenje tudjom glavom nego samostalnost, tolerancija, demokratska pismenost ili razumevanje stvarnosti - jedan od primera je i Gorica Gajevic, generalni sekretar Socijalisticke partije Srbije. U politicke vode uplivala je kao predsednik Opstinskog komiteta Saveza komunista Raske ali se partijskom lestvicom, uz sve privilegije koje taj put nosi, popela brze nego sto je uobicajeno

Velimir Ilic

Pre petnaestak meseci socijalistima odana "Politika" pod naslovom "Levicar u 'Sanelovom' kostimu" (!?) srocila je panegirik Gorici Gajevic zapocevsi imenovani intervju doslovce ovako: "Biti uspesan u svakom poslu je licni trijumf ali - ako ste zena politicar a uz to generalni sekretar vladajuce partije sa podrskom cetiri petine muskih clanova onda je to jednako uspehu alpiniste koji se popeo na vrh Himalaja".

Medjutim, da su za politicku karijeru u Jugoslaviji vazniji bespogovorna poslusnost, ponizna lojalnost rezimu i vodji, ukljucujuci i misljenje tudjom glavom nego samostalnost, tolerancija, demokratska pismenost ili razumevanje stvarnosti - jedan od primera je upravo i Gorica Gajevic, generalni sekretar Socijalisticke partije Srbije. U politicke vode uplivala je kao predsednik Opstinskog komiteta Saveza komunista Raske ali se partijskom lestvicom, uz sve privilegije koje taj put nosi, popela brze nego sto je uobicajeno, cak i za jednu zemlju pseudokomunizma i kvazidemokratije kakva je nasa.

Prica o uspesnoj karijeri, medjutim, vazi samo ako kao reper uzmemo da su polozaj i uticaj generalnog sekretara vladajuce partije u nekoj drzavi vredni izuzetnog respekta i postovanja. Socijalisti, ocigledno opsednuti i mentalno porobljeni partijskom disciplinom, u to itekako veruju jer znaju da je fotelja genseka socijalista jednosmerno povezana sa zamrznutom foteljom predsednika SPS. A biti predsednikov izbor za bilo koju funkciju u partiji ili van nje znaci popeti se na odskocnu dasku za dalji napredak. Naravno, ta sansa se ne sme prokockati kojekavim slobodoumljem ili makar i malim dozama nekontrolisane samostalnosti zato sto, spontano i demokratski, usledi sudbina koju je na svojoj kozi iskusio, recimo, Nebojsa Covic. Gorica Gajevic, svakako, ne spada u kategoriju "samostalaca" koji drze do samopostovanja jer, da je tako, sigurno ne bi odmakla dalje od funkcije sefa socijalista Raske. Drugim recima, prihvatila je predsednikovo poverenje i do sada ga nije izneverila, naprotiv. Razlog za ovakvu tvrdnju proizilazi iz cinjenice da je Gorici Gajevic ovih dana povereno i da, uz sve druge partijske funkcije i obaveze, bude sef Izbornog staba SPS.

Zasto su vazne zene

Gledajuci u partijski retrovizor socijalista moglo bi se reci da je Gorica Gajevic jos jedna u nizu zena kojima se u SPS povremeno dodeljuju vazne uloge za manje ili vise vazne poslove, ukljucujuci i kontinuirane medijske nastupe u ime i za racun Partije i Predsednika. Ako bi u pomoc pozvali Frojda zakljucak moze izgledati i ovako: nemocan da bude gazda u sopstvenoj kuci Milosevic ima potrebu da pomanjkanje politickog uticaja na vlastitu zenu kompenzira uticajem na neku drugu poslusnu pripadnicu suprotnog pola, recimo iz redova Partije. U ovom slucaju izbor je pao na Goricu Gajevic a slicnu ulogu u ovoj specificnoj psihoterapiji imale su svojevremeno Snezana Aleksic, Slobodanka Gruden ili Radmila Andjelkovic i sve su odradile ili odradjivale svoje uloge i zadatke. Rizik takvih uloga je dvojak: treba voditi racuna da, prvenstveno, bude zadovoljan Milosevic ali nista manje i Mira Markovic, s tim sto posledice po dalju karijeru mogu biti mnogo teze ukoliko se izigra precutno poverenje predsednikove supruge. Gorica Gajevic je toga verovatno svesna jer ne propusta da, narocito u poslednje vreme, osim hvalospeva predsedniku izruci i obilne pregrsti komplimenata politickoj grupaciji JUL.

Osim toga, Gorica Gajevic se pokazala kao "devojka za sve". To prakticno znaci da moze koristiti i za glancanje kristalnih casa ali i za brisanje prozora i zidova ofarbanih jajima. To potvrdjuju uloge koje joj se dodeljuju - od partijskog poveravanja vaznih poslova do svojevremenog "isturanja" pred delegaciju OEBS i Felipea Gonsalesa posle proslonovembarske izborne kradje (kada je evropejcima samouvereno rekla kako "ocekuje da ce biti objektivni"). Sve u svemu - nista sto bi trebalo da cudi, s obzirom da je moral u politici sasvim relativna kategorija.

Biografija

Gorica Gajevic rodjena je u Valjevu 20. maja 1958. godine. Ipak, najveci period zivota, ukljucujuci osnovno i gimnazijsko obrazovanje, vezan je za Rasku gde je, posle diplomiranja na Pravnom fakultetu u Beogradu postala sudski pripravnik, potom strucni saradnik a ubrzo i sudija Opstinskog suda. Jedna od presudnih cinjenica u njenoj politickoj karijeri je to sto se u vreme "formiranja" SPS nalazila na funkciji predsednika OK SK Raska pa za sebe zbog toga kaze da je bila "jedan od osnivaca SPS". Sada je clan Glavnog odbora SPS, savezni i republicki poslanik ali i sef poslanickog kluba socijalista u parlamentu Srbije gde je nasledila Milorada Vucelica.

Pravnicki snovi i izborni poslovi

Ne moze se bas reci da Gorica Gajevic, makar podsvesno, ne racuna na sargarepu za sve sto, sa priljeznoscu dobrog, disciplinovanog i pouzdanog clana Partije, radi iz dana u dan. Naime, nedavno je (17. april 1997) ovim recima prokomentarisala spekulacije da ce postati predsednik Vrhovnog suda Srbije: "San je svakog pravnika da postane predsednik Vrhovnog suda ali za sada o tome nema ni govora". Mozda bi nekom psihoanaliticaru dve reci iz ovog odgovora znacile vise nego obicnom citaocu - Gorica Gajevic rekla je "ZA SADA". To "za sada" moglo bi da znaci "do posle predstojecih izbora", naravno - ako kao sef Izbornog staba SPS ne napravi neki gaf koji bi je mogao kostati dalje karijere. A ako je suditi po tvrdnjama Nebojse Covica (u ciju obavestenost s obzirom na minuli rad u SPS ne treba sumnjati) - Gorica Gajevic vec ima jedan zuti karton i funkcija sefa Izbornog staba mogla bi biti sansa za popravni ispit. Podsetimo, Covic je u vreme gradjanskog protesta, uz Nikolu Sainovica i Branislava Ivkovica, i Goricu Gajevic "markirao" kao saucesnika u kompromitovanju institucija sistema i sopstvene partije. Za ovu trojku potom je i lider Nove demokratije Dusan Mihajlovic tvrdio da je tadasnjeg predsednika Srbije nasankala ubedjujuci ga kako se izborni lopovluk moze ozakoniti, odnosno "da postoje zakonski osnovi za ponistenje pobede opozicije na lokalnim izborima". No, sve to verovatno najbolje znaju predsednik SPS i njegovi bliski, a imenovani partijski saradnici i podanici, ali - socijalisti bas i nemaju obicaj da svoj prljavi ves javno peru i suse pa se ceo slucaj, sto bi rekla Gorica Gajevic - "za sada", moze staviti ad acta sa napomenom - "dobra obavestenost" Covica i Mihajlovica.

Uloga majke i tetke

Gorica Gajevic je, nesumnjivo, veoma odgovorna osoba. Takav zakljucak moze se izvesti iz prethodno pomenutog intervjua "Politici" u kome otvara dusu objasnjavajuci da joj radni dan pocinje u 6.3o a zavrsava se oko jedan posle ponoci. Sasvim iskreno priznaje da takav nacin uskladjivanja zivota i rada skodi njenoj slobodi kretanja jer vise nema mogucnosti da posecuje boemska mesta gde je, kaze, upoznala mnoge zanimljive ljude. Temelje politickog opredeljenja Gorice Gajevic, kako sama tvrdi, postavila je davnih dana njena baka ugradivsi joj "moralne osobine, ljubav prema radu, borbenost, postovanje coveka". Nastojeci da demistifikuje neke pogresne predstave o sebi i zenama na visokom polozaju Gorica Gajevic objasnjava da nema kucnu pomocnicu, a za sve sto ne stigne da uradi sama u pomoc joj priteknu majka Elvira i tetka Margareta. Po sopstvenom prizanju je - "srecno razvedena". To se, naravno, ne odrazava na njenu politicku karijeru jer je gradi na ovim prostorima a ne u belom svetu gde je bracni status, inace, veoma bitna referenca u zivotu ambicioznih politicara i od casa kad zakorace u politiku prestaje da bude iskljucivo privatna stvar. Ovdasnji puritanci bi verovatno rekli da je ovaj podatak zadiranje u privatnost ali taj detalj iz svog zivota ne krije ni sama Gorica Gajovic, kao sto bez ustezanja govori o svojim hobijima - tenisu, knjizevnosti i psihologiji.

Mnoge "tajne" zapravo i nisu tajne pa su svojevremeno nestasni novinari saznali i napisali da je Vlada Srbije, resavajuci njeno stambeno pitanje, nasamarena od dvojice prevaranata kupivsi posredstvom agencije "Jugobanka nekretnine" stan broj pet u Ulici Vojvode Milenka 38 za koji se kasnije ispostavilo da je sporan. Iz sudskih papira vidi se da je Vlada za tu transakciju platila 335.52o dinara.

O predsedniku sve najlepse

Gorica Gajevic spada medju one socijaliste koji koriste svaku zgodnu priliku da o predsedniku svoje partije, to jest, predsedniku u sirem smislu te reci, kazu sve najlepse. Omiljeni recnik genseka SPS pri pomenu ili pomisli na Slobodana Milosevica izgleda ovako: politicko umece, doslednost, dalekovidost, dosledna mirotvorna politika... i ostale vrline, prikladne situaciji, zavisno da li se obraca borcima NOR, clanovima partijskih celija sirom Srbije i Republike Srpske ili televizijskom auditorijumu.

Sve u svemu - a sudeci po minulom radu - Gorici Gajevic se, parafrazirajmo "Politiku", tek smese novi himalaji u karijeri. Uspeh u tom alpinizmu, naravno, ne zavisi samo od lepih reci o predsedniku ili koaliciji levice sa posebnim naglaskom na JUL i pripadajuce pojedince i pojedinke. Mozda ce se njeni pravnicki snovi o ustolicenju na mestu predsednika Vrhovnog suda (Srbije ili Jugoslavije) postati stvarnost posle predstojecih izbora. Ili ce doziveti sudbinu mehura od sapunice.

Ogledalo

(M)oj zivote

"Sve sto mislim o zivotu sadrzano je u programu moje partije". ("Politika", 1.maj 1996)

(Pr)ocena Milosevica

"Predsednik Milosevic je dobro procenio da su ponude Tudjmana i Izetbegovica bile neiskrene i da sigurno ne bi dovele do izbegavanja rata". ("Borba", 4. novembar 1995)

Beograd-Pale via Dejton

"Sporazum SRJ i RS o specijalnim paralelnim odnosima je od velike vaznosti jer afirmise principe Dejtonskog mirovnog sporazuma i predstavlja kontinuitet politike ostvarivanja nacionalnih interesa i dostojanstva srpskog naroda". ("Argument vise", Radio Beograd 16. mart 1997)

SPS - partija za sve cikluse...

"SPS je za pet godina prosla kroz sest izbornih ciklusa i uvek pobedjivala. Poverenje naroda ostvarila je zastitom drzavnih i nacionalnih interesa". ("Politika", 24. maj 1997)

...kako je zapisano

"Mi smo ambiciozna i odgovorna stranka koja ima obavezu da ostvari ono sto je planirano i zapisano". ("Politika", 24. mart 1996)

Manje ili vise - JUL

"Ja sam bliska JUL-u onoliko koliko je SPS partija levice, ni manje ni vise od toga". ("Borba", 4. novembar 1995)

Kako je pukla SPS-SRS tikva

"Mi smo se, u jednom trenutku, u odbrani srpskih interesa nasli na slicnim pozicijama. Medjutim, ubrzo se pokazalo da su ideje Srpske radikalne stranke u mnogo cemu profasisticke i da se ne bore za nacionalne interese Srba u pravom smislu. Sosijalisticka partija Srbije ne smatra da svi, sem Srba, treba da budu gradjani drugog reda. Zato je "puklo". ("Borba", 4. novembar 1995)

"Dojce vele" skida opoziciju

Od samog pocetka delovanja opozicija pokusava da internacionalizuje unutrasnja pitanja Srbije, trazeci i dobijajuci "pomocnike" i novac iz inostranstva. Zitelji gradova u kojima je opozicija osvojila vlast umesto svojih glasila slusa "Dojce vele" i "Glas Amerike" a upravo to ce ih na sledecim izborima skinuti sa politicke scene. ("Politika", 24. maj 1997)

Privatno je dobro...

"Mi nikada nismo imali predrasudu u odnosu na privatizaciju. Mi smo za ravnopravnost svih oblika svojine, za sve ono sto daje rezultate, sto ne nosi gubitke nego vuce napretku i prosperitetu". ("Borba", 1. jul 1997)

... ako je drustveno

"Cesto su gradjani imali priliku da se uvere kako privatna preduzeca ne ulivaju nikakvu sigurnost jer su brzo osnivana koristeci odredjene situacije u drustvu pa su brzo i propadala. Za razliku od njih drustvena preduzeca ipak posluju strogo po propisima, tu je i kontrola drzave veca tako da se i gradjani osecaju zasticenijim".

Sisanje i placanje

"Frizuru pravim sama zato sto imam kvalitetnu kosu. Sisam se gde stignem a to, naravno, placam. Platu ne dobijam od partije vec od "Srbija suma" gde sam zaposlena kao pravnik. Odecu kupujem od svog novca. ("Politika", 1. maj 1996)

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /