Nedeljna, 3. august 1997.

Podrhtavanje politickog tla u Crnoj Gori

"Milasi" sve zesce protiv "momasa"

Dolaskom visoke delegacije SPS-a u Podgoricu Momir Bulatovic je zeleo da naglasi politicku cinjenicu da su on i njegov DPS favoriti drugova srbijanskih socijalista. A crnogorskom premijeru to je dobrodoslo da istakne namesnicki polozaj Momira Bulatovica

Dragoljub Vukovic

Dogadjaji minule sedmice ne upucuju na smirivanje, vec na dalju radikalizaciju sukoba zavadjenih polovina pocijepane vladajuce partije Crne Gore.

Prije nego je bilo ko od potencijalnih pretendenata na mjesto predsjednika Crne Gore uspio da smisli idejna rjesenja za propagandni materijal, u Podgoroci su izlijepljeni posteri lidera SRS dr Vojislava Seselja, kojima se sugerise da ovoga treba birati "za predsedika". Posto tamo ne pise cega bi Seselj trebao da bude "predsednik", neupuceni bi, mirne duse, mogli pomisliti da se gradonacelnik Zemuna kandidovao za nasljednika Momira Bulatovica.

Kao sto Seseljevi predizborni posteri djeluju nadrealno "sada i ovdje", tako i jos stosta u Crnoj Gori ovih dana djeluje uvrnuto. Osim vodje srpskih radikala, doprinos politickom nadrealizmu, kojim je protkan grubi naturalizam crnogorske stvarnosti, pocetkom ove sedmice dali su visoka zvanicna delegacija SPS-a i njihov domacin, predsjednik Crne Gore i po vlastitom uvjerenju, prvi covjek DPS-a. Do juce mocni covjek crnogorskih socijalista i republicke vlasti, a sada neko ko pokusava da trenira opozicionarstvo iz, jedine preostale, i uz to klimave, predsjednicke fotelje, dozivio je da mu gosti iz Beograda jedva "progaze" kroz masu gnjevnih gradjana.

Tesko je ocekivati da ce se nepodobni povuci na zahtjev svojih politickih protivnika, jer im upravo osporavaju pravo da tako nesto rade u ime DPS-a. Na razumijevanje SPS-a se ne moze racunati, jer oni su jasno stavili do znanja da im je Bulatovicev DPS, a ne onaj Djukanovicev, koalicioni partner. Stvar je prilicno komplikovana, a prostor za spekulacije skoro neogranicen. Primjera radi, sta ako Bulatovic i SPS odluce da iz saveznih organa pociste Djukanoviceve ljude?

Favorit SPS-a

I ma koliko to moze neuvjerljivo zvucati, svi su dobili ono sto im je bilo potrebno. Dolaskom visoke delegacije SPS-a u Podgoricu, Momir Bulatovic je zelio da naglasi politicku cinjenicu da su on i njegov DPS favoriti drugova srbijanskih socijalista. Uspio je u tome. Izaslanici Slobodana Milosevica takodje su, dodatno, zeljeli da Crnogorcima na tu cinjenicu skrenu paznju. I Bulatovicu i njegovim gostima dobro je dosao "topao" docek koji su gradjani priredili SPS- ovcima na uzbrdici ispred rezidencijalne vile "Gorica", jer im se ucinilo da su na poklon dobili ubjedljiv dokaz da dodatno kompromitovanje Mila Djukanovica, i svega onoga sto on trenutno personifikuje u Crnoj Gori. Na drugoj strani, crnogorskom premijeru i predsjednickom kandidatu DPS-a dobrodoslo je da istakne namjesnicki polozaj Momira Bulatovica, a njegovu buducu predsjednicku kandidaturu direktno veze za SPS. Protest gradjana je, u ovom politickom kontekstu, trebalo da djeluje upozoravajuce i profetski.

Dogadjaj o kome je rijec uobicajeno je podrhtavanje politickog tla nakon glavnog potresa, ali se cini da njime nije najavljeno smirivanje, vec dalja radikalizacija sukoba rivalskih politickih grupacija, nastalih raspolucivanjem vladajuce partije. Iznenadno ubacivanje u igru jednog opskurnog politickog marginalca upucuje na to da ce sukob dobijati i na prljavosti. Izvjesni Sava Zurovac, koji je, kao toboznji lider tzv. Crnogorske ljevice, tokom proslojesenje predizborne kampanje, odradjivao najprljavije poslove za DPS, optuzio je Momira Bulatovica da ga je zelio unajmiti da sada takve poslove radi samo za njega. A ta optuzba, izrecena kroz formu zvanicnog saopstenja, objavljena je u srijedu vece u udarnom "Dnevniku" TV Crne Gore.

Za povlacenje crte izmedju "momasa" i milasa", kako se u crnogorskom politickom novogovoru oznacavaju sukobljene struje, iskoriscena je i posljednja prosirena sjednica Izvrsnog odbora Privredne komore Crne Gore, na kojoj je njen predsjednik, a ujedno i potpredsjednik Savezne vlade Vojin Djukanovic kazao da je siguran u to "da preko 95 posto direktora i u drustvenim i u privatnim firmama ne podrzava ove aktivnosti predsjednika republike i grupice njegovih istomisljenika". Optuzujuci ih da pokusavaju da destabilizuju pravni i ekonomski sistem Crne Gore, on je ohrabrenje nasao u tome da su, kako je kazao, "prakticno kompletna vlada, na celu sa svojim premijerom, Univerzitet, omladina i skoro svi intelektualci Crne Gore ustali u odbranu reformskog kursa".

Upravo je na pomenutom sastanku privrednika najavljena cistka onih crnogorskih kadrova u saveznim organima koji su, drzeci stranu Milosevicu i Bulatovicu, izgubili vezu sa "bazom". Ukoliko premijer Djukanovic ispuni obecanje o povlacenju radikalnih i skorih poteza u tom pravcu, pitanje je sta ce iz svega toga ispasti.

"Dacemo podrsku, i biti na strani onog ko obezbijedi povratak radu, izlazak u svijet, castan zivot od rada, ko bude uvazavao radnicke interese. Necemo stati ni iza kojeg pojedinca, ali cemo stati iza kvalitetnih programa", porucio je Danilo Popovic, predsjednik Saveza samostalnih sindikata Crne Gore, a takav stav je naisao na dopadanje premijera Djukanovica, koji je prisustvovao sjednici

Tesko je ocekivati da ce se nepodobni povuci na zahtjev svojih politickih protivnika, jer im upravo osporavaju pravo da tako nesto rade u ime DPS-a. Na razumijevanje SPS-a se ne moze racunati, jer oni su jasno stavili do znanja da im je Bulatovicev DPS, a ne onaj Djukanovicev, koalicioni partner. Stvar je prilicno komplikovana, a prostor za spekulacije skoro neogranicen. Primjera radi, sta ako Bulatovic i SPS odluce da iz saveznih organa pociste Djukanoviceve ljude?

Djukanovic na sednici sindikata

Jedan od onih koji se "odmetnuo" je i Pavle Bulatovic, savezni ministar odbrane. Iznenadno obnavljanje price o njegovoj mogucoj odgovornosti za deportovanje izbjeglica iz BiH, cak i da je puka koincidencija, sada je u funkciji politickog obracuna medju bivsim drugovima. Da Pavle Bulatovic nije jedan od najagilnijih protivnika Mila Djukanovica, prilicno je vjerovatno da bi se u devet jama skrivao da je pod sumnjom tuzioca Haskog tribunala. Ovako, dosla je kao porucena prilika da se pripomene kako je Bulatovic bio crnogorski ministar unutrasnjih poslova u proljece 1992. godine, u vrijeme, dakle, kada su izbjeglice hapsene u Crnoj Gori i isporucivane srpskim vlastima u BiH.

Crnogorski Sindikat, cije je Vijece zasjedalo u vrijeme dok se delegacija SPS-a "probijala" do svog domacina, za sada nastoji da ostane izvan zone uticaja sukoba u vladajucoj partiji. Na pitanje "za koga ste" u Sindikatu nude principijelan odgovor, iako je u njemu nagovijesteno ko im je blizi.

"Dacemo podrsku, i biti na strani onog ko obezbijedi povratak radu, izlazak u svijet, castan zivot od rada, ko bude uvazavao radnicke interese. Necemo stati ni iza kojeg pojedinca, ali cemo stati iza kvalitetnih programa", porucio je Danilo Popovic, predsjednik Saveza samostalnih sindikata Crne Gore, a takav stav je naisao na dopadanje premijera Djukanovica, koji je prisustvovao sjednici.

Djukanovic je svjestan istinitosti rijeci lidera Sindikata da je "sa gladnim radnicima lako manipulisati". Popovic je napomenuo kako Sindikat sada posebno pogadja to sto se "radnicko nezadovoljstvo perfidno pokusava preusmjeriti i iskoristiti za ostvarivanje uskostranackih i licnih interesa", a to, bez sumnje, pogadja i pobjednicku frakciju u DPS-u, jer Bulatoviceva prica o kriminalu i nezakonitom bogacenju lako ulazi u usi radnicke sirotinje. Pogotovo ako se jos filuje optuzbama o rusenju zajednicke drzave.

Naravno, u aktuelnoj crnogorskoj politickoj drami nije rijec samo o bogatima i siromasnima, nepostenima i postenima, vec i o politickom dostojanstvu gradjana i drzave, narodnoj pravici i ravnopravnosti sa drugima.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /