Ponedeljak, 18. avgust 1997.

NA TELEFONSKOJ VEZI: JANOS BUGAJSKI, DIREKTOR ODELJENJA ZA ISTOCNU EVROPU CENTRA ZA STRATESKA ISTRAZIVANJA U VASINGTONU

Hapsenje Karadzica posle izbora

Ako Karadzic i poslije izbora ostane na politickoj sceni, a Sfor ce se nakon toga polako pripremati za odlazak, mislim da ce rasti pritisak da se bez obzira na zrtve akcija hapsenja sprovede. Ja bih preferirao ultimatume, a ne popravne ispite, jer to znaci odlaganje, a postavljanje striktnog datuma je djelotvornije

Ili uhapsite optuzene ili ce to uciniti NATO:
Odlepljivanje Karadzica
FOTO: D. Milosevic

Gospodine Bugajski, zapadni mediji se uglavnom slazu da je Holbrukova misija imala ogranicen uspjeh. Kako biste Vi ocijenili rezultate Holbrukove balkanske turneje?

- Moramo cekati na rezultate, ali sve sto smo culi u posljednjih nekoliko dana je razocaravajuce. Drugim rijecima, prije godinu i pol dana data su obecanja koja se nisu ispunila. Na zalost, Holbruk nije dao ultimatum Milosevicu u vezi sa nekoliko vrlo znacajnih problema, ukljucujuci i probleme optuzenih za ratne zlocine. Ostaje nam da vidimo sto ce se dogadjati na terenu nakon Holbrukovog posjeta, ali imajuci u vidu ranija iskustva ne sumnjam da ce na sceni ponovno biti odgadjanje, opstrukcija i cjenkanje. Moze se dogoditi da se nakon tri mjeseca ponovno nadjemo u istoj situaciji.

Holbruk je vecinu vremena proveo pogadjajuci se oko telefonskih pozivnih brojeva, dizajna novca i oko imenovanja bosanskih ambasadora.

- Holbruk je i o gorucim pitanjima razgovarao. Problem je, medjutim, u tome sto druga strana razumije samo jezik sile i moc NATO-a. Smatram da je Holbruk trebao postaviti ultimatum - ili cete uhapsiti optuzene za ratne zlocine do tada i tada, ili ce to uciniti NATO. Na zalost, izgleda da Holbruk nije imao mandat da ovako nesto prenese drugoj strani. Ne radi se znaci, o njegovoj krivici, vec krivici americke administracije koja jos uvijek nije voljna upotrijebiti sredstva kojima se moze postici uspjeh. Zbog toga cemo se i dalje suocavati s neuspjesima.

Za vrijeme susreta s Milosevicem, Holbruk mu je dao vremena za popravni ispit uklanjanja Karadzica. Neki diplomatski izvori govore da je Vasington prihvatio ovakav dogovor iz straha od krvoprolica u slucaju hapsenja Karadzica silom. S druge strane, neki primjecuju da su Karadzicevi dani odbrojani i da su Amerikanci spremni za akciju hapsenja.

- Planovi o hapsenju Karadzica i ostalih glavnih optuzenih za ratne zlocine su napravljeni, ali je pitanje kada ce se aktivirati, koje snage ce biti upotrebljene i koliko zrtava se moze tolerirati. Ocigledno je da bi Amerikanci i ostali saveznici zeljeli da ova operacija prodje bez zrtava, ali to je onda izgubljena bitka s vremenom. Ako Karadzic i poslije izbora ostane na politickoj sceni, a Sfor ce se nakon toga polako pripremati za odlazak, mislim da ce rasti pritisak da se bez obzira na zrtve akcija hapsenja sprovede. Ja bih preferirao ultimatume, a ne popravne ispite, jer to znaci odlaganje, a postavljanje striktnog datuma je djelotvornije. Ipak, smatram da je donijeta odluka da se kad-tad ovi ljudi pojave u Hagu, i ne samo oni sa zvanicne liste. Stvar je ozbiljna, ali se postavlja nekoliko pitanja koja sam vec pomenuo ukljucujuci i pitanje posljedica akcije hapsenja dok traje borba za vlast u RS. Mislim da ce prije poduzimanja bilo kakvih akcija americka administracija sacekati izbore i u Bosni i u Srbiji.

Izbori u Bosni ce se odrzati 14 rujna. Ovoga puta se vrlo malo moze cuti o njihovim pripremama iako pokusaja manipulacije ima na sve strane. Cinjenica da strani mediji jedva nalaze prostora za predstojece izbore po mnogim misljenjima samo pokazuje koliko je kriza u Bosni ozbiljna.

- Da, kriza, odnosno podjela Bosne se nastavlja. Tri nacionalisticke stranke, posebno HDZ i SDS imaju potpunu kontrolu, usprkos konfliktu u SDS-u. Opozicija i demokratska, gradjanska opcija ima vrlo mali pristup stanovnistvu. Mnogi se plase novoga rata i smatraju da ce ih nacionalisti zastititi. To je zacarani krug. Usprkos naporima medjunarodne zajednice, nacionalisti ce ponovno pobijediti zahvaljujuci manipulaciji, kontroli nad medijima, sijanju straha, ucjenjivanju i paranoji. To opet znaci daljnju polarizaciju drustva i podjelu Bosne. Po mom misljenju je jedini nacin za postizanje napretka jace angaziranje NATO snaga, na problemima optuzenih za ratne zlocine, i na povratku izbjeglica i na slobodi kretanja.

Imajuci sve ovo u vidu, od bosanskih izbora se po Vasem misljenju, ne moze puno ocekivati.

- Nista novo od bosanskih izbora, sto nije iznenadjujuce. Vjerujem da ce neke opozicijske stranke dobro proci u Sarajevu i Tuzli. Bit ce interesantno uporediti rezultate opcih i lokalnih izbora i vidjeti da li gradjanska opcija raste ili opada i da li nacionalisti jacaju svoju vlast. Ja osobno mislim da se radi o ovom drugom i da ce rezultati mnoge razocarati.

Gospodine Bugajski, mnogi promatraci se pribojavaju da ce odlazak zapadnih trupa iz Bosne slijedece godine dovesti do novoga rata?

- Slazem se s onima koji predvidjaju sukobe, ali ne smatram da ce odmah nakon odlaska Sfora planuti rat. Naravno, sve zavisi od toga koliko ce vojnika u Bosni ostati i koja ce im funkcija biti nakon ljeta '98. Americka amdinistracija je svjesna da prijeti opasnost od novog rata i ucinit ce sve da to sprijeci i bez sudjelovanja istog broja americkih trupa na terenu.

Ocekujete li uskoro novu Holbrukovu misiju u Bosni?

- Smatram da je vjerojatnije ocekivati misiju drzavne tajnice Olbrajt. Ako rezultati Holbrukove misije budu razocarajuci, letjet ce perje u Stejt dipartmentu, jer je Medlin Olbrajt odlucna u tome da se sporazumi sprovode, a ne samo potpisuju.

Sofija Kordic

(Radio Free Europe)

Nacionalizam sa lepim licem

Da li trenutacna borba za vlast u RS donosi vise stete nego koristi mirovnom procesu u Bosni?

- Zavisi od rezultata borbe. Plavsiceva nije zagovornik jedinstvene Bosne. Ona predstavlja nacionalizam sa lijepim licem, ili bolje receno nacionalizam sa ljudskim licem. Nema razloga za vjerovati da ce sve bitne odredbe Dejtona ostvariti ako ona preuzme dominaciju u RS. Karadzic, zajedno sa Krajisnikom i dalje kontrolira RS koju vide kao posebnu drzavu i ucinit ce sve sto je u njihovoj moci da RS postane separatna drzava, ukoliko naravno NATO nesto ne ucini. Nijedan lider u RS nece poduzeti korake ka integraciji.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /