Sreda, 20. avgust 1997.

REPUBLICKI ZAVOD ZA STATISTIKU NIJE ZABELEZIO PONISTAVANJE OGLASA NA LOKALNIM IZBORIMA

Zvanicno - kradje nije bilo

U zvanicnoj publikaciji Zavoda ne moze se otkriti koliko je i gde bilo manipulacije glasovima. Ovo je samo jos jedan pokusaj da se ne vidi u kolikom se obimu dogodilo ponistavanje rezultata, kaze Goran Svilanovic iz GSS

Fer i posteni izbori: Plakatom na plakat
FOTO: D. Milosevic

Mahinacije na poslednjim lokalnim izborima, ciji je obim zabelezio medjunarodnu "reputaciju", moci ce ocito da se proucavaju samo iz novinskih i stranackih hronika. Republicki zavod za statistiku, kao drzavna inistitucija koja treba da obradjuje sve relevantne podatke, izdao je nedavno publikaciju o ovim izborima u kojoj se novembarsko ponistavanje glasanja uopste ne pominje.

Prema objasnjenju njegovih celnih ljudi, Zavod je samo tehnicki servis za obradu i prezentaciju podataka dostavljenih iz opstinskih izbornih komisija (OIK). Pri tome oni prodju racunsku i logicku kontrolu, precizira Milomir Besevic, pomocnik direktora sektora svodnih statistika u ciju nadleznost spada i izborna statistika.

Sta ce se istrazivati pa tako i naci na statistickim tabelama Zavoda zavisi, prema objasnjenju, od Ministarstva pravde, jer ono ima "konacnu rec" o upitniku-obrascu koji se dostavlja OIK. Strucnjaci zavoda sugerisu sta bi jos trebalo prikupiti, vodjeni iskustvima iz sveta, kaze Besevic, koji radi na obradi podataka od uvodjenja visestranackog sistema kod nas.

Medjutim, u obrascima koriscenim prilikom lokalnih izbora pitanja nisu ogranicena samo na - broj birackih mesta, broj biraca koji su upisani ili glasali, broj izabranih odbornika i slicna. U jednoj tacki obrasca od OIK se trazi da dostavi i podatak o "broju izbornih jedinica u kojima su sprovedeni ponovni izbori", uz navodjenje clana zakona po kome se ponavljanje sprovodi.

Kako u Zavodu kazu, kao odgovor na tu tacku stigao je zanemarljiv broj podataka koje nije ni bilo svrhe obradjivati. Medjutim, u samo tumacenje sta znaci ova tacka, odnosno koje slucajeve njena formulacija "pokriva" u Zavodu nisu hteli da se upustaju, izbegavajuci i nezvanicni razgovor o tome, nastojeci da ostanu u sferi statistike, bez "izleta" u pravnu, pa tako i politicku oblast. Besevic nam je samo rekao da je Ministarstvo pravde nadlezno da objasni clanovima izbornih komisija sta podrazumevaju pitanja iz obrasca.

Iz razgovora sa strucnjacima Zavoda moze se zakljuciti da je pomenuto Ministarstvo ovu odredbu protumacilo "nadleznom" samo za slucaj ponavljanja svih izbornih radnji, sto se prakticno, po nekim informacijama, nije ni desavalo. Istovremeno, to znaci da se po obrascu ne dostavljaju podaci o ponistavanju glasanja u drugom krugu, cime je rezim "ispravljao" mnoge izborne rezultate.

Pravni strucnjaci koji su istupali u ime koalicije "Zejedno" tvrde da je to netacno tumacenje clana zakona koji je naveden u obrascu. Ovo je samo jos jedan pokusaj da se sakrije istina kako se ne bi videlo u kolikom je obimu bilo ponistavanje, kaze Goran Svilanovic iz Gradjanskog saveza Srbije i jedan od autora knjige o lokalnim izborima "Izborna kradja - pravni aspekt".

Prema tumacenju autora ove knjige, clan zakona koji se navodi u obrascu obavezivao je OIK da Zavodu dostavi podatke o ponistenim glasanjima. Ovaj razlicito protumaceni paragraf, inace, nalaze da se "ponovni izbori odbornika sprovode kada izborna komisija ponisti glasanje zbog nepravilnosti u sprovodjenju izbora".

Sam obrazac pravljen je na osnovu Uredbe, koju je jesenas donela republicka vlada, koja ocito ne iskljucuje belezenje izbornih "korigovanja". U njoj se navodi da je sadrzaj istrazivanja, izmedju ostalog, broj birackih mesta na kojima je ponisteno glasanje i broj izbornih jedinica u kojima su ponisteni izbori. Formulacije koje su koriscene u obrascu sa poslednjih lokalnih izbora zapravo su, kako cujemo u Zavodu, uglavnom samo preuzete sa obrazaca iz prethodnih godina.

Za Zavod je ova "lokalna" prica, po svemu sudeci, zavrsena. Naknadno "snimanje" izbornih nepravilnosti, odnosno statisticka obrada ponistavanja je prakticno nemoguca, objasnjavaju u Zavodu. Kako navode, morala bi da se okupi opet svaka OIK koja je zimus radila, sto opet otvara pitanje kako bi radila jer je mandat njenim clanovima istekao, pa bi zatim trebalo dobiti dozvole skupstina opstina da se preuzme izborni materijal...

Nikola Todorovic

Opozicija se nije zalila

Na rad Republickog zavoda za statistiku opozicija nije se nikad nije zalila, kaze Besevic. On navodi da se sa izdavanjem publikacije o izbornim rezultatima cekalo dok svi rezulati nisu definitivno utvrdjeni, jer je zadatak Zavoda da daje "konacne rezultate". U publikaciji pise da je izdata u maju, u tirazu od 500 primeraka, a kako saznajemo, tek je nedavno pocelo njeno dostavljanje bibliotekama i institutima.

Publikacija ipak nije sasvim "operisana" od pominjanja izbornog "muvanja", makar posredno. U njenom uvodu se navodi da su prilikom utvrdjivanja konacnih rezultata izbora sprovedene odredbe Zakona o proglasenju za konacne privremenih rezultata izbora za odbornike skupstina opstina i gradova navedenih u izvestaju Misije OEBS-a. Nabrojano je i koje su opstine i gradovi obuhvaceni ovim zakonom, poznatijim, inace, kao Leks specijalis.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /