Subota, 23. avgust 1997.

HRONOLOGIJA SUKOBA U GRADSKOJ VLADI

Zagrljaj pomirenja kratkog veka

Gradonacelnik Zoran Djindjic i predsednik Izvrsnog odbora Skupstine grada Spasoje Krunic, pre dva dana definitivno su prekinuli sve neposredne kontakte. Povod za svadju dva najznacajnija coveka u Skupstini grada bila je izjava Krunica "da Djindjic u dogovoru sa predsednikom SRJ Slobodanom Milosevicem priprema niz strajkova u komunalnim preduzecima". Djindjicu je nakon toga, narodski receno, "pukao film" i javno je izjavio da prekida sve kontakte sa predsednikom gradske vlade.

Svedoci smo da svadje i prepucavanja celnika Grada nisu pocele pre dva dana, nego jos u februaru ove godine kada je formirana nova gradska vlast u Beogradu. Sve je pocelo svadjom lidera Srpskog pokreta obnove i Demokratske stranke. Deset minuta pre pocetka konstitutivne sednice, kako je nedavno izjavio Djindjic, clanovi bivse koalicije "Zajedno" jedva su se dogovorili oko toga ko ce biti gradonacelnik i koje ce poslove obavljati predstavnici SPO, a koje DS. Da ne bi sam pocetak nove demokratske vlasti bio "traljav" novi odbornici su s maskom na licu, samouvereno izasli u javnost i rekli kako su mesta u Gradskoj skupstini podeljena prema demokratskom principu. Maske koje su prikrivale neslaganja dveju partija nisu dugo opstale, pa je razdor izmedju DS i SPO postao sve ocigledniji. Pocetkom aprila u javnosti su se pojavile spekulacije da ce na prvoj narednoj sednici Skupstine Beograda biti postavljeno pitanje poverenja gradonacelniku Djindjicu. Ovu inicijativu trebalo je tada da pokrenu predstavnici odbornicke grupe SPS-JUL u gradskom parlamentu, medjutim, sednica koja je odrzana 11. aprila tekla je prema planiranom dnevnom redu bez rasprave o promeni gradonacelnika. Nakon toga, polovinom maja radikali najavljuju pokretanje inicijative za smenu Zorana Djindjica, u cemu im se, kako se govorilo u javnosti, pridruzuje i SPO. Spasoje Krunic poslao je potom svim medijima saopstenje u kojem je pisalo da ce se SPO pridruziti inicijativi.

"Ako vecina odbornika odluci da me smeni sa ovog mesta, to nece zavisiti od onog sto radim, nego od politickih stavova", izjavio je na konferenciji za stampu odrzanoj 27. maja gradonacelnik Zoran Djindjic.

Nakon te konferencije sasvim slucajno su se u holu Skupstine grada sastali Krunic i Djindjic, i to okupirani novinarima.

"Nisam rekao da cu se pridruziti inicijativi za smenu gradonacelnika. Rekao sam ono sto stoji u saopstenju da vi novinari ne biste nesto improvizovali. Moja inicijativa koju cu izneti Gradskom odboru Srpskog pokreta obnove ne znaci da cu glasati za razresenje gradonacelnika. To je moralni cin i upozorenje Djindjicu da mi zelimo saradjivati, postovati sporazume i grad izvuci iz nevolja", rekao je tom prilikom Krunic i zagrlivsi se sa Djindjicem uz osmeh i medjusobno namigivanje otisao ostavivsi novinare zbunjenim.

Izgledalo je kao da su bas svi mediji preneli u javnost pogresno saopstenje koje je Krunic poslao prethodnog dana. Medjutim, "zagrljaj" i pomirenje dva celnika grada nisu dugo trajali. Prepucavanja u javnosti su nastavljena. Krunic, kao predsednik gradske vlade i Djindjic, kao gradonacelnik, sastanke, na kojima je trebalo da se iznadju resenja za sve gradske probleme, odrzavali su samo jednom mesecno.

Inicijativa za smenu gradonacelnika pokrenuta je na sednici Skupstine grada odrzanoj u julu i to na zahtev Srpske radikalne stranke. Sednica je trajala cetiri dana, a konacni ishod se znao tek nakon izjave predstavnika SPO Aleksandra Milutinovica. Milutinovic je svoj govor poceo optuzivanjem gradonacelnika, pripisujuci mu nerad i stalna besciljna putovanja po Evropi. Na kraju svog izlaganja, Milutinovic je saopstio da SPO, ipak nece glasati za smenu gradonacelnika.

Koalicija "Zajedno" javno se raspala jos pocetkom jula. To je uslovilo da o predstojecim republickim izborima SPO i DS odvojeno razmisljaju. SPO je odlucio da izadje, a DS da bojkotuje izbore, sto se znatno reflektovalo na odnos odbornika ove dve stranke u Skupstini Beograda.

Izjavu Krunica da gradonacelnik Beograda saradjuje sa Milosevicem, Djindjic je okarakterisao kao "skandal i svinjariju".

"To svedoci o potpunom gubljenju kompasa nekih ljudi, koji su dobili odredjene zadatke, i koji ce uciniti sve da te zadatke obave. Izjava predsednika gradske vlade pokazuje da je Grad za Krunica potpuno u funkciji stranackih interesa i njegove stranacke propagande", komentarisao je Djindjic.

I Djindjic i Krunic tvrde da prekid njihovog kontakta nece uticati na napore gradske vlade i Skupstine grada da obavljaju sve preuzete obaveze i poslove. Pitanje je, medjutim, da li ce poslovi biti obavljani sinhronizovano i po dogovoru, ili ce i jedni i drugi smatrati da su sami svoje gazde i prema tome samoinicijativno donositi odluke.

Spasoje Krunic poslao je nedavno zahtev firmi "Alma kvatro" da ispostuje svoju obavezu i obezbedi SPO besplatno reklamiranje. SPO, dakle, vec samoinicijativno donosi odluke, bez saglasnosti sa ostalim delom Skupstine grada. "Alma kvatro" prema sklopljenom ugovoru sa Skupstinom grada treba proporcionalno svim zastupljenim strankama u gradskom parlamentu da obezbedi mesto za reklamu.

Tanja Pekic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /