Utorak, 26. avgust 1997.

REDAKCIJSKI KOMETAR "TAJMSA" O MEDIJSKOM RATU U RS

NATO treba da pomogne da se skrsi moc "Karadziceve kriminalne mafije"

Da bi pobedila predsednica Plavsic potrebno je da njena poruka o redu i zakonu dospe do svih bosanskih Srba, pise "Tajms"

Lodon, FoNet. - Pokusaj oslobadjanja radija i televizije bosanskih Srba od kontrole pristalica Radovana Karadzica mogao bi da odluci politicku buducnost Bosne, ocenjuje juce britanski dnevnik list "Tajms" u redakcijskom komentaru. Kako prenosi Svetski servis Bi-bi-sija na srpskom jeziku, list u uvodniku pod naslovom "Otrov sa Pala" i podnaslovom "Zasto bi NATO trebalo da intervenise u medijskoj bici bosanskih Srba" pise da ce napori Biljane Plavsic da skrsi moc Karadziceve "kriminalne mafije" biti ozbiljno sputani sve dok on nastavlja da "dominira radio-talasima". Njegov (Karadzicev) cilj je da bosanske Srbe ubedi kako je ona (Plavsic) kvislinski predsednik i u savezu sa njihovim novim neprijateljem u Bosni - Sforom, pise list. Od samog pocetka borbi u bivsoj Jugoslaviji, nastavlja komentator "Tajmsa", beskrupulozna politicka manipulacija medijima koriscena je za podjarivanje mrznje medju razlicitim zajednicama. Zapaljiva propaganda i dalje je oruzje u rukama neprijatelja mira. To je poslednja granica razoruzanja u cijem prelasku snage NATO vise ne bi smele da oklevaju.

U primeni ove tehnike, ocenjuje "Tajms", put je utro jaki covek Srbije Slobodan Milosevic koristeci snimke zlocina hrvatskih ustasa u Drugom svetskom ratu kako bi otvorio stare ratne rane i kod Srba pobudio paranoju. Hrvatski predsednik Franjo Tudjman odgovorio je na isti nacin. Politicka kontrola i zloupotreba drzavnih radiodifuznih stanica koje su, pre svega u seoskim podrucjima, jedini izvor informisanja, predstavlja isto tako veliku prepreku za objedinjavanje Bosne u skladu sa sporazumom iz Dejtona koliko je bila efikasna u cepanju tamosnjih zajednica.

Po odredbama sporazuma iz Dejtona usvojenog 1995. godine, Sfor je u Bosni sve vreme raspolagao ovlascenjima da zatvori pristrasne radio i televizjske stanice. Nesumnjivo je i da NATO raspolaze mogucnostima da pomogne velikom broju novinara, spremnih da se bore za slobodu stampe, da dopru do sire javnosti. Medjutim, primecuje "Tajms", vlade zemalja clanica NATO nisu bile voljne, sto je bila zabluda, da intervenisu. "Tajms" zatim pominje spotove koji se emitiju s Pala i u kojima se arhivski snimci okupacionih nacistickih snaga iz Drugog svetskog rata pretapaju sa snimcima pripadnika SFOR-a. List pise kako se ovaj huskacki materijal i dalje emituje, uprkos ultimatumima koje su u petak Palama uputili visoki medjunarodni predstavnik Karlos Vestendorp i predsednica Biljana Plavsic.

Uvodnicar "Tajmsa" zatim pominje znacaj predajnika na Kozari, pominje rizik koji bi nosila operacija Sfora usmerena na uklanjanje van zakona stavljene tajne policije Radovana Karadzica za koju se veruje da cuva pomenuti objekat i dodaje kako bi nepreduzimanje akcije predstavljalo jos vecu opasnost. Apsolutni je interes Zapada da pomogne Biljani Plavsic u pokusaju da uspostavi red u Republici Srpskoj. Raspustila je parlament kojim su dominirali bliski saradnici Radovana Karadzica i zakazala nove izbore za oktobar. Da bi pobedila, potrebno joj je da njena poruka o redu i zakonu dospe do svih bosanskih Srba. NATO bi trebalo da ucutka propagandnu masineriju s Pala na vreme pred odrzavanje izbora koje je ona, uz zapadnu podrsku, tako odvazno zatrazila, zakljucuje u svom komentaru uvodnicar "Tajmsa".

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /