Utorak, 26. avgust 1997.

INTERVJU: ENTONI VELS SEF MISIJE OEBS, O NADGLEDANJU SEPTEMBARSKIH IZBORA U SRBIJI

Vreme jos nije izgubljeno

Kada se u Becu donese odluka vazno je da posmatraci budu upuceni sto pre. period od tri nedelje uoci glasanja, koji je verovatno i najvazniji za predizbornu kampanju, tada bi bio pokriven, istice Vels Miodrag Vidic

U Beograd je prosle nedelje doputovala komisija eksperata Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju koja treba da sacini plan i izvestaj o nadgledanju septembarskih predsednickih i parlamentarnih izbora u Srbiji. Cetvoroclana delegacija strucnjaka (Entoni Vels, koordinator; Knut Frigard, pravni savetnik; Nikolaj Vulcanov, savetnik za pitanja izbora i brojanja; Ireneus Stepinski, konsultant za logistiku) krajem prosle nedelje i tokom vikenda vodila je razgovore sa predstavnicima Republicke izborne komisije, Ministarstva pravde, Ministarstva unutrasnjih poslova, boravila je u Radio-televiziji Srbije i sastala se sa predstavnicima parlamentarnih stranaka u Srbiji. Na osnovu izvestaja ove misije "utvrdjivanja cinjenica", u sedistu OEBS ce sredinom ove nedelje biti doneta odluka o tome da li ce u Srbiju biti upucena misija posmatraca koja ce nadzirati predizbornu kampanju i tok glasanja. Ovim povodom, razgovarali smo sa glavnim koordinatorom misije OEBS, gospodinom Entonijem Velsom

Nasa Borba: Gospodine Vels, delegacija eksperata OEBS koju predvodite je za samo nekoliko dana, mesec dana uoci predsednickih i parlamentarnih izbora u Srbiji u Beogradu obavila razgovore sa brojnim predstavnicima drzavnih institucija, stranaka, medija... Diplomatski receno, bila je to prava "satl" misija?

Entoni Vels: Da, pomalo je tako. Zelimo da napredujemo sto je brze moguce. Ostalo je malo vremena do izbora. Vazno je to sto smo dosli da bismo, u prvom redu, dobili sveobuhvatan uvid u stanje stvari. Jasno je da ovo nije posmatracka misija - ovo je put ka posmatrackoj misiji, to je nase nastojanje da izlozimo cinjenice onako kako smo ih videli, da predstavimo situaciju i njen uticaj na izborni proces kako bi ljudi u sedistu OEBS u Becu uspeli da na najbolji nacin donesu odluku o posmatranju. U ovom trenutku bi bilo veoma tesko reci 'odlucili smo ovo' ili 'odlucili smo ono' zato sto bi to bilo potpuno pogresno. Tada bismo, bez konkretnih dokaza, davali izjave koje u sustini moraju biti potkrepljene pravom formom posmatranja.

NB:Ocigledno je da je misija OEBS u Srbiju stigla sa zakasnjenjem. Sa druge strane, izborni proces je vec poceo?

E. V.: U idealnom svetu, mi bismo zeleli da se u odredjenoj zemlji nadjemo sest nedelja uoci dana izbora. Ova situacija nam dopusta da pokrijemo predizbornu kampanju i dopustana nam da steknemo odgovarajuci uvid u ono sto se zapravo dogadja. Na zalost, poziv nam je upucen u najkasnijoj fazi. Za nas to znaci da cemo morati da radimo daleko brze, uz mnogo vise truda, i, s obzirom na vreme koje nam je na raspolaganju, mnogo vise nego sto bi to bilo idealno.

NB:Kako ce to uticati na kvalitet misije?

E. V.: Misija jos nije pocela. Ono sto ce se mozda dogoditi je da ce se logisticka priprema misije odvijati mnogo brze nego sto bismo mi to zeleli. Jasno, bilo bi mnogo bolje da smo ovde stigli pre tri nedelje, ali vreme jos uvek nije izgubljeno. Kada se u Becu donese odluka, vazno je da posmatraci ovamo budu upuceni sto pre. Period od tri nedelje uoci dana glasanja, koji je verovatno i najvazniji za predizbornu kampanju, tada bi bio pokriven.

NB:Tokom poslednja tri dana razgovarali ste sa predstavnicima stranaka koje nameravaju da izadju na izbore i sa onima koje su najavile bojkot izbora.

E. V.: Naravno, razgovarali smo sa strankama koje nameravaju da bojkotuju izbore, sa onima koje razmatraju mogucnost bojkota izbora. To je jednostavno cinjenica. To je situacija koja vlada na terenu i bice uzeta u obzir tokom posmatranja izbora. Ovo nije prekomorska zemlja, ovo nisu prekomorski izbori, niti je rec o prekomorskoj buducnosti. Bilo bi pogresno donositi bilo kakav sud, mi jednostavno moramo da pratimo cinjenice sa terena i cinjenicu da su neke stranke odlucile da bojkotuju izbore.

NB: Da li ce to uticati na odluku u Becu?

E. V.: Ne, mislim da nece uticati. Ta cinjenica ce zapravo biti uzeta u obzir. To je deo izbornog procesa, to je "realpolitika", odredjene stranke su resile da preduzmu takav korak. To se mora uzeti u obzir, ali ja ne mislim da ce to biti preovladjujuci faktor, kada je rec o donosenju odluke.

NB: Kako ce misija zapravo izgledati. Postoji specificna situacija kada je rec o glasanju na Kosovu, o medijima koje kontrolise vlada ...

E. V. : Postoje, naravno, oblasti u zemlji u kojima situacija nije uobicajena. I to, svakako, mora biti deo odlucivanja o strukturi posmatranja. Idealno bi bilo kada bi se nadzor odvijao uz jedan broj dugorocnih posmatraca koji bi otisli u specificne oblasti. Oni bi se tada upoznali sa onim sto se tamo dogadja, sa drugacijim okolnostima, sa politickim strankama, sa izbornom stukturom. Oni bi tako pripremili teren za dolazak kratkorocnih posmatraca cija je duznost da pokriju sam dan glasanja, proces prikupljanja i brojanja glasova. Tako bi izgledala struktura koja bi pokrila citav izborni proces. Velicina i oblik misije avisi od raznih faktora - od stanja na terenu, o cemu cu ja izvestiti Bec, zavisi od sposobnosti zemalja clanica OEBS da posalju posmatrace sto je pre moguce, a u ovom slucaju vreme je od sustinske vazmnosti. Moracemo da radimo vrlo brzo, od trenutka kada se u Becu, na osnovu naseg izvestaja, donese odluka.

NB: Misija ce, dakle, biti upucena odmah nakon toga?

E. V.: Sto je pre moguce i to je jedna od stvari koje cu naglasiti u izvestaju.

NB: Ukoliko posmatracka misija bude upucena, konacan stav OEBS o izborima u Srbiji cemo cuti tek kada oni budu okoncani? Da li ce neki stavovi biti izlozeni tokom samog izbornog procesa?

E. V.: Nasa politika nije da dajemo bilo kakve komentare tokom predizborne kampanje. Prirodno, to bi samo po sebi uticalo na odvijanje izbora. Nasa uobicajena politika je da, kada se izborni proces okonca, damo preliminarno saopstenje za stampu, a potom i celoviti tehnicki izvestaj u kome su saopsteni svi detalji i koji obicno vrlo opsiran. Ali, smatra se da je davanje preliminarnih saopstenja najcesce veoma kontraproduktivno.

NB: Postoji li mogucnost da OEBS u Srbiji, kao sto je to na primer ucinio nakon predsednickih izbora u Hrvatskoj, donese ocenu da su izbori bili "slobodni, ali ne i posteni"?

E. V.: Moracemo da sacekamo i vidimo.

NB: Posetili ste Radio-televiziju Srbije. Kakav je vas utisak o medijima uoci izbora?

E. V.: Puno se razgovara o ulozi medija, pre svega elektronskih medija u izbonom procesu. Nema sumnje da mediji igraju veoma vaznu ulogu u bilo kom politickom procesu. Smatram da je, s obzirom na okolnosti u zemlji, uloga televizije u svemu tome jos vaznija. Deo misije ce, definitivno, biti nadziranje i posmatranje rada medija... Imamo strucnjake koji to mogu da rade. Tehnicki aspekti tog posmatranja meni licno nisu najbolje poznati, ali mi mozemo da steknemo veoma dobru sliku o distibuciji programskih termina, o onima koji dobijaju, ili ne dobijaju vreme... To je normalan i veoma vazan deo nadziranja izbornog procesa.

NB: Paralelno sa izbornom kampanjom, u Srbiji je u toku i antiizborna kampanja. Da li ce OEBS imati u vidu i tu kampanju?

E. V.: Moracemo da uzmemo u obzir sve sto je vezano za izborni proces. Ukoliko pod antizbornom kampanjom smatrate nesto vise od bojkota, ometanje je mozda prejaka rec... ali, svakako da, to ce morati da se uzme u obzir.

NB: Kakve posledice ocekuju Srbiju ukoliko vasa organizacija proceni da izbori nisu bili posteni ili slobodni?

E. V.: Vreme ce pokazati. Postoji iskrena nada da ce se ovi izbori odvijati na demokratski i posten nacin i da postoji istinska zelja da na izborima bude izrazena volja naroda. Svi tome tezimo i ja verujem da ce ishod izbora biti upravo takav.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /