Sreda, 3. decembar 1997.

KONFERENCIJE ZA STAMPU GENERALNOG SEKRETARA SOLANE I MINISTARA ODBRANE SAD, BRITANIJE I FRANCUSKE

Evropljani pozuruju Amerikance

Brisel. - Generalni sekretar NATO, Havijer Solana i britanski ministar odbrane Dzordz Robertson su jucerasnju odluku o pocetku planiranja razlicitih opcija buduceg medjunarodnog vojnog prisustva u Bosni nazvali "istorijskom." Tom se odlukom, ukazao je Robertson, upucuje "signal odlucnosti medjunarodne zajednice da nastavi podrsku dejtonskom procesu" i istovremeno se onim bosanskim stranama koje cekaju da se NATO povuce kako bi se ponovo latile oruzja... "porucuje da ne treba tome da se nadaju."

Jucerasnji sastanak ministara odbrane NATO je, izjavio je Solana na zavrsnoj konferenciji za stampu, "trasirao buduci put za Bosnu." Savet NATO je ovlascen da utvrdi politicko-vojne smernice na osnovu kojih ce vojne vlasti razraditi planove razlicitih opcija za moguce medjunarode snage nakon zavrsetka misije Sfor. Pre konacne odluke, naglasio je Solana, nephodno je da se jasno sagledaju ciljevi misije, obim snaga koje ce biti neophodne za ostvarivanje tih ciljeva, kao i doprinos koji su pojedine zemlje-clanice zapadnog saveza i njihovi brojni patneri spremni da daju takvoj misiji.

Saglasavajuci se otvaranjem procesa planiranja za buducnost posle Sfora, americki sekretar za odbranu Vilijem Koen je naglasio da se time ne prejudicira definitivna odluka koja u slucaju SAD, kako je istakao, ne zavisi samo od predsednika, vec i od Kongresa. Koen je, s tim u vezi, podsetio na brojne rezerve koje prema produzenom americkom angazovanju u Bosni postoje u Kongresu, nagovestavajuci da predsedniku Klintonu predstoji teska bitka da bi o tome postigao konsenzus sa Kongresom. Niko, naglasio je Koen, "ne spori da postji potreba za produzenim vojnim prisustvom, ali tek ostaje da se vidi kakvo ce biti to prisustvo, s kakvim ciljevima i s kojim ucescem svake pojedine zemlje-clanice zapadnog saveza."

Predsednik Klinton, zakljucio je americki sekretar za odbranu, nece o tome odlucivati dok ne razmotri sve opcije i konsultuje se o njima sa Kongresom.

Prema francuskom ministru odbrane Alenu Risaru, evropski saveznici su nestrpljivi i traze od Amerikanaca da se sto pre izjasne, jer bi produzena neizvesnost u pogledu njihovih namera - kako je upozorio - mogla da ugrozi dosadasnja dostignuca NATO u Bosni. Risar je, takodje, dodao da se Francuska ne slaze sa "jednom od americkih ideja", po kojoj bi medjunarodne vojne snage zamenila daleko brojnija i bolje opremjena i naoruzana medjunarodna policija. Ne sporeci da je neophodno jacanje medjunarodne policije, Francuska smatra da u Bosni ima jos puno "posla" koji mogu da obave samo vojnici.

M.K.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /