Sreda, 3. decembar 1997.

JUGOSLOVENSKO UDRUZENJE ZA USTAVNO PRAVO O SKUPSTINSKIM POSLOVNICIMA I PARLAMENTARNIM PROBLEMIMA

Skupstinski bla-bla parlamentarizam

Poslovnici ostavljaju suvise prostora malverzacijama i zloupotrebama. Ovaj pravni akt Narodne skupstine Srbije ne obezbedjuje tajnost glasanja. U Poslovniku crnogorske Skupstine predvidjena je mogucnost interpelacije kao jedan od mehanizama kontrole Vlade i ministara

Beograd. - O tome da li su i koliko poslovnici dva parlamenta - republickog i saveznog - "mali izraz i instrument velikih pitanja demokratije", raspravljalo se juce u Jugoslovenskom udruzenju za ustavno pravo. Opsta je konstatacija da ti pravni akti daju suvise prostora za malverzacije i zloupotrebe zbog cega se, cesto, skupstine pretvaraju u dosadne brbljaonice, a sistem u bla-bla parlamentarizam.

Po misljenju magistra Nikole Stefanovica, savetnika Savezne skupstine, postojeci poslovnici u ovom najvisem zakonodavnom telu teziste stavljaju na prava poslanika, dok znacajno zapostavljaju njihove obaveze i odgovornosti. Neophodno je, smatra mr Stefanovic, uskladiti odredbe poslovnika dva veca o pitanjima u kojima su razlicita resenja nedopustiva.

Vazeci Poslovnik Narodne skupstine Srbije ostavlja mogucnost za tajno-javno glasanje, jer njegov clan 126. kaze da kad popuni glasacki listic "narodni poslanik prilazi mestu gde se nalazi glasacka kutija i u nju ubacuje listic". A gde poslanik popunjava ovaj listic (da li, recimo, u svom poslanickom klubu?), to ovaj akt ne navodi, pa tajnost glasanja ocigledno nije obezbedjena, ocenjuje prof. dr Marko Pavlovic. On je, izmedju ostalog, naveo da je odredbama o pripremanju i sazivanju Narodne skupstine otvoren put zloupotrebama predsednika parlamenta, kao eksponenta vladajuce vecine, jer je paragraf, po kome dnevni red odredjuje Skupstina, sasvim izopacen i postao je efikasno sredstvo za eliminisanje predloga opozicije.

Poslanik Skupstine Crne Gore Dragan Soc kazao je da parlament ove Republike polako uspeva da postane mesto gde se ukrstaju razliciti interesi, ali i gde se nalazi kompromis. U Poslovniku crnogorske Skupstine je, za razliku od srpskog, predvidjena mogucnost interpelacije kao jedan od mehanizama kontrole Vlade i ministara. Takodje, rekao je ovaj uvodnicar, javnost rada Skupstine Crne Gore nije do sada narusena, niti je iko zatrazio ukidanje direktnih TV prenosa sednica.

Po oceni Slobodana Vucetica, sudije Ustavnog suda Srbije, pojedine odredbe poslovnika i Savezne i Skupstine Srbije su ocigledno neustavne. Recimo, mogucnost da administrativni odbori odlucuju o imunitetu poslanika, iako po Ustavu takvo pravo pripada iskljucivo parlamentu. U praksi, pokazalo se, na taj nacin je odlucivanje o imunitetu moguce u toku noci, na brzinu, voljom pripadnika samo jedne stranke.

Akademik dr Miodrag Jovicic smatra da je neophodno regulisati sastajanje Skupstine u odredjenim danima (savezni parlament nije se sastao sest meseci iako na to ceka 50 predloga zakona), zatim predvideti koliko zasedanje traje, duzinu izlaganja i, naravno, obavezno obezbediti javnost skupstinskog rada.

B. O. Ilic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /