Cetvrtak, 4. decembar 1997.

EVROPSKI POKRET U SRBIJI O DVOGODISNJICI DEJTONSKOG MIROVNOG SPORAZUMA

Veliki cvrsto uz dogovoreno

Beograd. - Forum za medjunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji bavio se juce dvogodisnjicom Dejtonskog sporazuma. U uvodnoj reci Dusan Lazic je rekao da je ostvaren neposredni zadatak - zaustavljen je rat, ali su ociti i drugi rezultati, pre svega vezani, na vojnom planu, za kontrolu naoruzanja.

Po pitanju stavova iz Dejtona postignut je visok stepen saglasnosti u medjunarodnoj zajednici, posebno naglasen na ministarskom sastanku NATO u Sintri. Valja dodati i americku odlucnost koju je, povodom dvogodisnjice ovog sporazuma, izrazio Robert Gelbard, specijalni americki izaslanik za bivsu Jugoslaviju.

Bivsi admiral Ivan Veselinovic je naglasio da je, prema izvestajima OEBS iz Beca, unistavanje viska vojnog naoruzanja "pri kraju", ali i to da su SAD planirale da u BiH stvore obucenu vojnu silu i pripreme BiH za ukljucenje u Partnerstvo za mir, a sudeci po izgradnji jedne od najvecih vojnih baza u Evropi (Livanjsko polje) i ukljucenje BiH u NATO.

Izvesno udaljavanje od teme usledilo je od Novaka Pribicevica koji je najvise govorio o Kosovu, gde "represija ne jenjava, redjaju se montirana sudjenja i drakonske kazne". Kosovu se, rekao je Pribicevic, mora obezbediti status autonomije i postovanje ljudskih prava, sto "odbacuje zahtev za nezavisnim Kosovom, ali i tezu da je Kosovo samo unutrasnja stvar Srbije". Na kraju, izrekao je Pribicevic svoje licno misljenje, "Kosovo mora dobiti status federalne jedinice u SRJ, koja ne mora biti simetricna sa statusom Srbije i Crne Gore".

O Kosovu i internacionalizaciji njegovog pitanja govorio je i bivsi zamenik ministra inostranih poslova Jugoslavije Milivoje Maksic, rekavsi da medjunarodno posredovanje oko resavanja kosovskog pitanja ne zavisi samo od zemlje koja na to pretenduje, vec iskljucivo od medjunarodne zajednice, koja se njime odavno bavi. "Dejton se treba sprovoditi u Beogradu i Zagrebu pa tek onda u Sarajevu", rekao je Jovica Vejnovic, predlazuci da "valja rascistiti sa time da se bilo sta moze uciniti pritiskom na lokalne mocnike u BiH, jer su oni i dalje samo produzena ruka svojih nalogodavaca".

Govoreci o Haskom tribunalu advokat Milivoj Despot je rekao da ovaj sud ima pre svega preventivni karakter, ali i to da je saradnja sa njim obavezujuca za sve drzave potpisnice Dejtonskog sporazuma, posebno apostrofirajuci "jednu odredbu novijeg datuma koja kaze da krivicna dela za koja je nadlezan ovaj sud i progon krivaca ne zastareva".

Bivsi ambasador Dusan Strbac smatra da politicka kriza u RS preti podelom ovog entiteta na dva dela, a jedini izlaz iz krize vidi u eventualnom formiranju vlade eksperata i istovremeno se pribojava najnovijeg predloga vodje radikala Nikole Poplasena za koaliciju izmedju SDS, radikala i Socijalisticke partije RS, sto bi dovelo do zaostravanja, sukoba i nestanka RS.

U raspravi su jos ucestvovali Zivorad Kovacevic, Miroslav Hadzic, Jelica Minic, Budimir Babovic i Sonja Biserko.

D. Banjac

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /