Cetvrtak, 11. decembar 1997.

OBNAVLJANJE EKONOMSKE SARADNJE SA SUSEDIMA

Carinska saradnja, ali ne i unija

Milosevic je od Kostova na Kritu trazio potpisivanje sporazuma kojim se, kao s Makedonijom, carine izmedju SRJ i Bugarske svode na administrativnih jedan odsto, ali i Sofija ekonomske promene pretpostavlja politickim

Savezna vlada u ponedeljak je srocila predlog parlamentu za ratifikaciju Sporazuma s Bugarskom o carinskoj saradnji i uzajamnoj pomoci, saopstio je Savezni sekretarijat za informisanje.

Sporazum podrazumeva sprecavanje krsenja carinskih i deviznih propisa, olaksavanje i ubrzavanje robnog i putnickog prometa i trebalo bi da obezbedi tesnu saradnju dve zemlje u uskladjivanju propisa i razmeni iskustava o radu carinskih sluzbi. Dokument su pocetkom juna potpisali direktor Savezne uprave carina Mihalj Kertes i zamenik sefa bugarske carinske sluzbe Elka Vladova, a parlament u Sofiji vec ga je ratifikovao. Jugoslovensko zakonodavno telo sastalo se ove godine samo jednom i to proletos da bi inaugurisalo predsednika federacije pa se moze ocekivati da ce pred kraj godine poslanici (pozicije) opet sesti u klupe i, pored ostalog, potvrditi sporazum.

Iako planira siroku medjucarinsku saradnju, zvanicni bilateralni papir, naravno, nista ne govori o oko milion nemackih maraka koliko je SRJ, tacnije SUC, oduzela bugarskim gradjanima na ime proizvoljne primene zakona kojim se regulise devizni promet kroz zemlju. Iako je Vladova pre pola godine od Kertesa dobila uveravanja da ce se na tome raditi tek su, kako se saznaje, ovih dana u bugarsko diplomatsko predstavnistvo u Beogradu pocela da stizu prva resenja o povracaju novca oduzetog i pre vise od dve godine. Trend bi mogao da bude pozitivan da u isto vreme nije doslo i 30 novih zalbi Bugara u tranzitu kojima je ovdasnja carina otela devize. Novopostavljeni ambasador u SRJ Ivajlo Trifonov odbio je nedavno, delujuci prilicno ljutito, da novinarima kaze sta s tim u vezi cini Sofija i uputio sva pitanja na jugoslovensku vladu.

U medjuvremenu, pocetkom novembra na marginama kritskog samita razgovarali su predsednik Slobodan Milosevic i premijer Ivan Kostov. Dok je sef bugarske vlade insistirao na pitanju bugarske nacionalne manjine na jugu Srbije, Milosevic je, saznaje se u obavestenim izvorima, trazio da Beograd i Sofija potpisu carinski sporazum na visem nivou - smanjenje carina tek na administrativnih jedan odsto - koji bi znacio carinsku uniju kakvu imamo s Makedonijom. Kostov je predlog odbio jer bi time mlada bugarska demokratija rizikovala status u Svetskoj trgovinskoj organizaciji i drugim medjunarodnim institucijama. Kada SRJ regulise odnose sa STO, MMF i ostalim svetskim finasijskim organizacijama takav ugovor doci ce u obzir, glasio je premijerov odgovor.

Milosevicev pokusaj ostao je verovatno samo novi ocigledan primer da je, za sada, propala zamisao Beograda da promeni taktiku i - umesto kao ranije, pregovorima sa zapadnim centrima moci - polako i "iznutra", u neposrednom okruzenju, pocne da rusi spoljni zid ekonomskih sankcija. I doskorasnji sapatnici u mukama socijalisticke ekonomije pokazali su da bilo kakvoj ozbiljnijoj odluci koja moze da menja i uvecava tokove novca mora da prethodi izmena politickog kursa. Sve cemu mozemo da se nadamo je - obnavljanje odnosa. S Bugarskom ce se to nastaviti sredinom meseca kada se budu sreli savezni ministar za spoljnu trgovinu Borislav Vukovic i njegov kolega Valentin Vasilev.

F. Slavkovic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /