Subota, 13. decembar 1997.

SLIKE IZ KAZNENO-POPRAVNOG DOMA U NISU, JEDNOG OD NAJVECIH ZATVORA U JUGOSLAVIJI

"Spajs grls" u berbernici

Pored "Osudjenickog zivota", lista koji sami prave, iza zidina stize stampa - sva, kazu, dostupna

 
Pod budnim okom: U ovom zatvoru 13 godina nije bilo bekstva FOTO: N. Stojanovic

Niski kazneno-popravni dom je jedan od najvecih zatvora u Jugoslaviji. U njemu se trenutno nalazi 835 osudjenika - 665 Srba, 112 Roma, 35 Albanaca i 25 Muslimana. Prema recima upravnika Miodraga Djordjevica, "u zatvoru kaznu izdrzavaju osudjeni od jedne do 15, odnosno 20 godina zatvora". Nemamo politickih zatvorenika, iako Medjunarodni komitet Crvenog krsta kao takvog tretira Alimani Abdul Dzemila, koji je osudjen za ubistvo iz neprijateljskih pobuda, jer je ucestvovao u ubistvu vojnika u paracinskoj kasarni"- rekao je Djordjevic prilikom posete novinara ovom zatvoru u organizaciji Ministarstva pravde Srbije.

Od 13 osudjenika na smrt u Srbiji u Nisu njih dvojica cekaju najtezu kaznu - Vucko Manojlovic, koji je 30. decembra 1984. godine ubio okruznog javnog tuzioca u Leskovcu i Milan Ivkovic , koji je pre tri godine ubio sudiju opstinskog suda. "Vucko", kako ga, cini se sa dozom familijarnosti, zovu cuvari i uprava zatvora, nije zelo da razgovara sa novinarima. Dok smo stajali ispred "celije osudjenog na smrt", Manojlovic je palio cigaretu za cigaretom, okrenut ledjima resetkastim vratima i - cutao. Cekajuci smrtnu kaznu, Manojlovica su, po njegovoj zelji posetili vladika niski Irinej i partrijarh Pavle, pre dve godine. Jedina nada mu je, objasnjavaju domacini, molba za pomilovanje, koja se razmatra, i eventualno ukidanje smrtne kazne. Iako nije agresivan, Manojlovic je pod stalnom prismotrom cuvara, mada u ovom zatvoru vec 13 godina nije bilo bekstva. Tada je jedan zatvorenik preskocio ogradu i zauvek nestao. Do danasnjeg dana se ne zna gde je.

Kako smo culi od cuvara, Radosav Ivanovic Rakac iz Gornjeg Milanovca pre cetiri meseca ubio je jednog zatvorenika uz pomoc cevi za grejanje. Industrijski pogon "Deligrad", u kom pored civila rade i zatvorenici, pun je raznih predmeta, "zgodnih" da se koriste kao hladno oruzje, objasnio je upravnik. Vatreno oruzje, je gotovo nemoguce uneti iza zidina. Prilikom poseta rigorozna je kontrola na ulazu, a paketi koje rodbina donosi zatvorenicima detaljno se pregledaju. Svakog meseca rodbina moze doneti ili poslati pakete tezine 20 kilograma s tim sto uprava tolerise ako se taj limit prebaci za "koje kilo".

Advokati svoje klijente u zatvoru posecuju u posebnoj prostoriji. "Pre podizanja optuznice, po zakonu, njihovom razgovoru prisustvuje i sluzbeno lice. Medjutim, nakon toga, advokat i zatvorenik razgovaraju potpuno tajno, jedino sto ih kroz staklo, iz preventivnih razloga, posmatra strazar"- objasnio je jedan od cuvara.

Srecna zemlja

"U zatvorima u Srbiji ima dovoljno mesta, jer je popunjeno samo 50 raspolozivih kapaciteta, tako da se mi ne nalazimo u situaciji poput nekih stranih zemalja da pravimo ad hok zatvore u vidu brodova", objasnio je pomocnik ministra pravde Zoran Stevanovic. Statistika koju je izneo je sledeca: na hiljadu stanovnika u SAD ima 72 zatvorenika, u Portugaliji devet, u Francuskoj devet, u Belgiji sedam, u Britaniji osam, u Italiji osam, u Holandiji, i u Austriji devet... U Srbiji , prema recima Stevanovica, na svakih hiljadu stanovnika, dolazi po sest "robijasa".

Po hapsenju i smestanju u prijemno odeljenje KPD Nis, svaki pritvorenik u istrazi, moze izabrati advokata po svojoj zelji. Naime, u sobama za pritvorenika nalazi se advokatski registar. Strani drzavljani, pak, mogu primati posete u posebnoj prostoriji, preuredjenoj da bar podseca na "topli kutak". U njoj se nalazi jedno kanabe, fotelja i nekoliko stolica, a na zidu dve slike slikara naturscika (zatvorenika). Strance tu posecuju konzuli njihovih ambasada, jer uprava uvek po dolasku stranih drzavljana obavestava Ministarstvo inostranih poslova. Vladika Irinej je, iznimno, u toj sobi ispovedio Vucka Manojlovica.

U prostoriji paviljona sa posebnim nadzorom, gde je sedelo dvadesetak zatvorenika (cije ste izjave mogli procitati u prethodnim brojevima naseg lista), primetili smo da oni uglavnom sede - ili u grupicama ili sami. Upravnik Djordjevic nam je kasnije objasnio da u KPD postoje klanovi, organizovani po principu gangova, uglavnom na teritorijalnoj osnovi - ali po nacionalnoj osnovi nije bilo sukoba. Ima i seksualnog zlostavljanja, ali se, kaze upravnik, zatvorenici na to ne zale.

Pored internog lista "Osudjenicki zivot", koji prave sami zatvorenici, iza zidine redovno stize "sva dostupna stampa, dnevna i nedeljna". Izgleda da je omiljeno stivo, peta strana jednog od njih jer smo u zatvorskoj berbernici videli sijaset izlepljenih slika obnazenih devojaka. Osim toga, uz slike folk pevacica Dragane Mirkovic, Jelene Karleuse i Ekstra Nene, na jednom zidu visi ogroman poster grupe "Spajs grls".

D. Petrovic

Nema kondomata

Opsti smeh je izazvalo pitanje prisutne koleginice - da li u zatvoru postoje kondomati. "Pa mi njima ne dopustamo jednopolni odnos. Svaka tri meseca mogu im dolaziti supruge ( i vanbracne) u posebne kucice ljubavi, i mi mislimo da je to dovoljno. To pravo ne mogu koristiti jedino oni koji prekrse zatvorski red pa se zbog toga nalaze u samici"- odgovorio je upravnik KPD Nis. Jedan zatvorenik je nosilac HIV virusa, ali je on izdvojen u bolnickom delu i o tome znaju svi zatvorenici, dodao je nas domacin.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /