Utorak, 16. decembar 1997.

KOMITET ZA LJUDSKA PRAVA UN ZABRINUT ZBOG SITUACIJE NA KOSOVU

Zahtev da se obezbedi medjunarodno prisustvo

Generalna skupstina UN usvojila rezoluciju o ljudskim pravima na Kosovu. Indija i Rusija glasale protiv. Od SRJ se trazi da odmah prekine s krsenjem ljudskih prava Albanaca i da omoguci bezbedan povratak svih albanskih izbeglica u svoje domove

Njujork, Beta. - Komitet za ljudska prava Ujedinjenih nacija izrazio je zabrinutost zbog krsenja ljudskih prava na Kosovu i zatrazio od generalnog sekretara UN Kofi Anana da obezbedi adekvatno medjunarodno prisustvo na Kosovu.

U rezoluciji, koju je proteklog vikenda usvojila Generalna skupstina UN, navodi se da je sa zabrinutoscu primljen izvestaj specijalnog izvestioca za bivsu Jugoslaviju Elizabet Ren u kome se opisuje teska humanitarna situacija na Kosovu. Rezolucija je usvojena sa 106 glasova za, 56 uzdrzanih i dva glasa protiv. Predstavnici Indije i Rusije glasali su protiv usvajanje rezolucije o Kosovu. U rezoluciji, koja nema obavezujuci karakter, navodi se da jos nije realizovan proslogodisnji sporazum o normalizaciji obrazovnog sistema i trazi se njegovo hitno sprovodjenje.

Komitet za ljudska prava je sa zabrinutoscu primio informaciju o “upotrebi policije protiv mirnih studentskih demonstracija na Kosovu, 1. oktobra, i nespremnost jugoslovenskih vlasti da izadju u susret legitimnim ocekivanjima albanskih studenata". Komitet je, takodje, izrazio duboku zabrinutost zbog svih oblika krsenja ljudskih prava na Kosovu, a posebno zbog “represije i diskrimanacije nad albanskim stanovnistvom".

U rezoluciji o Kosovu Treceg komiteta za ljudska prava, vlasti SRJ se pozivaju da preduzmu sve neophodne mere kako bi se odmah prekinulo sa krsenjem ljudskih prava kosovskih Albanaca, ukljucujuci “diskriminatorske mere i praksu, samovoljne pretrese i zadrzavanja, ugrozavanja prava na posteni sudski proces, praksa mucenja i ostala zlostavljanja, nehuman i ponizavajuci tretman zatvorenika. Jugoslovenske vlasti se, takodje, pozivaju da povuku sve diskriminatorne zakonske odredbe, a posebno one koje su usvojene nakon 1989. godine.

Komitet UN dalje trazi oslobadjanje svih politickih zatvorenika i obustavljanje procesa protiv politickih lidera i predstavnika lokalnih humanitarnih organizacija.

Od vlasti u Beogradu se trazi da omoguce bezbedan i dostojanstven povratak svih albanskih izbeglica sa Kosova u svoje domove. U rezoluciji se od vlade SRJ trazi da dozvoli uspostavljenje istinskih demokratskih institucija na Kosovu, ukljucujuci skupstinu i sudstvo, i postuje volju svojih gradjana sto je najbolja prevencija eskalacije sukoba. Jugoslovenske vlasti se pozivaju da otvore prosvetne, kulturne i naucne institucije kosovskih Albanaca. Komitet trazi od vlasti SRJ da nastave konstruktivan dijalog sa predstavnicima kosovskih Albanaca i omoguce hitni i bezuslovni povratak misije OEBS.

U rezoluciji se pozdravlja izvestaj generalnog sekretara UN Kofi Anana o humanitarnoj situaciji na Kosovu, podnet 12. decembra 1996. godine i od Anana se trazi da nastavi napore da, kroz konsultacije s Visokim komesarom UN za ljudska prava i relevatne regionalne organizacije, obezbedi adekvatno medjunarodno prisustvo na Kosovu i da o tome obavesti Generalnu skupstinu na 53. sednici.

Komitet UN posebno je naglasio znacaj uskladjivanja zakonskih odredbi SRJ - koje se odnose na drzavljanstvo - sa standardima i principima nediskriminacije, jednake zastite pred zakonom i redukcije broja lica bez drzavljanstva. Jugoslovenskim vlastima je ponovo skrenuta paznja da ce im unapredjivanje i zastita ljudskih prava na Kosovu pomoci u potpunoj normalizaciji odnosa s medjunarodnom zajednicom.

Pitanje ljudskih prava na Kosovu bice na dnevnom redu 53. sednice Generalne skupstine UN, zakljucuje se u rezoluciji.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /