Cetvrtak, 18. decembar 1997.

UO NIS OD SAVEZNE VLADE TRAZI POMOC ZA OBEZBEDJENJE CVRSTE VALUTE ZA UVOZ SIROVE NAFTE

Bez deviza Kinezi ne daju naftu

Savezna vlada pokusava da hitno organizuje izvoz poljoprivrednih proizvoda, da bi stigla do cvrste valute. Strane banke ne zele da daju garancije zbog produzenog zida sankcija

I pored toga sto se stanje na benzinskim pumpama normalizovalo i vozaci vise ne stvaraju redove naftna kriza najavljena u pismu upozorenja, koje je Upravni odbor Naftne industrije Srbije u petak 12. decembra poslao Saveznoj vladi, odnosno saveznom ministarstvu privrede, aktuelna je i dalje. U ovom pismu, naime, pise da u Rafineriji nafte u “Pancevu" sirove nafte ima za preradu za samo “par dana".

UO NIS je, nadalje, od Vlade SRJ zatrazio da intervenise kod Narodne banke Jugoslavije po pitanju obezbedjenja deviza za avansno placanje nove isporuke sirove nafte. Kako “Nasa Borba" nezvanicno saznaje u Saveznoj vladi NIS je NBJ uplatio dinarsku protivvrednost 50 miliona dolara, koliko je dovoljno proslediti kao garanciju Kinezima da bi tanker sa sirovom naftom krenuo put Krka.

Na ovaj drastican korak prijateljski (?) raspolozeni kineski partner NIS “Jugopetrola", “Sinohem" se odlucio zbog toga sto je dug Naftne industrije Srbije narastao na vise od 140 miliona dolara. O kolikom je dugu, zapravo, rec jasno je ako se pogledaju cene sirove nafte na svetskoj berzi. Tona se, naime, placa oko 140 dolara, s tim sto treba racunati da srpski kupci zbog poslovicnog neplacanja u startu imaju vise cene, Zvanicno, one se u “Jugopetrolu" kriju, ali se u naftaskim krugovima cuje da Kinezi tonu naplacuju oko 160 dolara. Dakle, dug “Sinohemu" je “tezak" , u zavisnosti od cene, oko milion tona nafte. U energetskom bilansu za 1997. godinu planirano je da se tokom godine uveze 2,6 miliona tona sirove nafte, zvanicnih informacija o ostvarenom uvozu nema, a ako je on odgovarajuci planu ispada da vise od trecine zacrtanih kolicina nije placeno.

Savezna vlada zato sada, tvrde izvori “Nase Borbe", pokusava da hitno organizuje izvoz poljoprivrednih proizvoda, kako bi se u najkracem roku obezbedile devize za kupovinu sirove nafte. O kojim poljoprivrednim proizvodima je rec nije precizirano, ali se u naftaskim krugovima pretpostavlja da ce biti organizovan izvoz psenice, secera, kukuruza,.. Posao oko placanja kinerskom partneru je otezan jer strane banke, zbog produzenog zida sankcija ne zele da daju nikakve garancije.

UO NIS je, inace, precizirao da na trzistu naftnih derivata u Srbiji nedostaje oko deset odsto potrebnih kolicina benzina i oko cetvrtina potreba dizel goriva. Nedostatak dizela se, medjutim, smatra preuvelicanim, jer poljoprivredni kombinati ovo gorivo nabavljaju naveliko, po povoljnoj ceni od 2,5 dinara za litar. Koristeci ovu pogodnost, komentarisu u najvisem rukovodstvu NIS, mnogi prave zalihe a postoji i sumnja da bi strozija kontrola pokazala da ima i onih koji ovako nabavljene kolicine dizela dalje preprodaju.

Zanimljivo je, takodje, da se u informaciji UO NIS posebno istice da ce ove godine domaca proizvodnja biti za oko deset odsto manja od plana. Krivac za to je izraubovan sistem eksploatacije i to sto NIS nema para da u inostranstvu nabavi neophodnu opremu.

Mada se u javnosti cuju informacije da savezni ministar sa spoljnu trgovinu Borisav Vukovic nije odobrio vanredni kontigent naftnih derivata za uvoz, izvori “Nase Borbe" u Saveznoj vladi tvrde da je u novembru uvezeno planiranih 52.000 tona derivata: 27.000 tona dizela i 25.000 tona mazuta. Otprilike ista kolicina gotovih derivata planirana je za uvoz i tokom decembra.

Treba, takodje, reci da je HIP “Petrohemija" tokom novembra trzistu isporucila oko 10.000 tona benzina. U decembru, medjutim, zbog toga sto, prema informaciji UO NIS pancevacka rafinrija dnevno preradjije samo 5.800 tona sirove nafte, “Petrohemiji" NIS nece isporucivati primarni benzin. Za svoje potrebe i eventualnu dalju preradu u benzin “Petrohemija" ce, zato morati da uveze ovaj derivat.

Zanimljivo je da se u celoj prici oko nedostatka deviza za nabavku sirove nafte nigde ne pominju privatnici. Njima je NIS obustavio isporuke cim je kriza postala evidentna.

J. Putnikovic

Nepouzdane garancije za gas

Manjak derivata narocito je primetan zbog problema sa isporukama gasa. NIS i dalje ima problema sa naplatom vec isporucenog prirodnog gasa. Bankarske garancije su, jednostavno nepouzdane, bez pokrica, a sve je vise i urgencija iz Vlade Srbije i sa drugih, vaznih, nivoa, da se iskljucenje ne primenjuje. Dug potrosaca je oko 1,5 milijardi dinara. Rusi, prema informaciji UO NIS Saveznoj vladi, opet prete zavrtanjem slavina.

Sve ovo razlog je da se u NIS pozivaju na odobrenje Vlade Srbije o iskljucivanju dotoka gasa neplatisama. Vise detalja, o tome ko ce biti pogodjen zavrtanjem slavina u NIS najavljuju vec krajem ove nedelje.

Potrosaci gasa su, inace, tokom novembra potrosili 270 miliona kubnih metara prirodnog gasa (214 miliona uvoznog), u decembru se ocekuje potrosnja od oko 290 miliona a u januaru oko 350 miliona kubika. Sve, naravno, ako bude para.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /