Petak, 19. decembar 1997.

NOVI NASLOVI U BIBLIOTECI “LADJA" I “ALFA"; SMRT - TEMA NOVOG BROJA CASOPISA “GRADAC"

Tacke oslonca

Umetnicko drustvo “Gradac" predstavilo je juce u Dvorani Kulturnog centra pet novih knjiga (medju kojima cetiri pesnicke zbirke u ediciji “Ladja", “Kriticni prostor" Pola Virilioa u biblioteci “Alef"), kao i novi broj casopisa “Gradac", u stvari, prakticno zbornik radova na temu smrt. O novim izdanjima “Gradca" govorili su Branka Arsic, Svetislav Basara, Sasa Jelenkovic, dok je Branku Kukicu, uredniku kuce, pripala uvodna rec.

Kukic je najvise paznje posvetio biblioteci “Ladja" u kojoj je, kako je sam rekao, do sada objavljivao samo knjige prijatelja. Krug prijatelja prosiren je sa cetiri nove zbirke: “Beogradska sirotica" Marije Midzovic, “Uze od peska" Ane Ristovic, “Ignjat" Nenada Jovanovica i “Naopako" Nenada Petrovica. Razlog objavljivanja Kukic je objasnio svojom duznoscu da pokrene inicijativu za vise kvalitetne poezije na ovim prostorima. O “modernim pesnicima koji pripadaju svom vremenu i tacke su oslonca nase mladje poezije", kako ih je predstavio Kukic, vise je govorio Jelenkovic.

Prema njegovim recima, u “poplavi pesnickih knjiga" sve se “proglasava za vredno, sve je navodno poezija". “Medjutim, objavljivanje poezije, kao i sam cin pisanja pesme, stvar je stila, ukusa i odmerenosti i to je temelj na kome Kukic zasniva svoju viziju objavljivanja poezije".

Marija Midzovic, prema oceni Jelenkovica, s prvom zbirkom “Beogradska sirotica" unosi u “mladju srpsku poeziju potpuno novo tretiranje emotivnosti i seksualnosti".

“Uze od peska" donosi “znacajnu novinu u stvaralastvu Ane Ristovic". Ispunjena raskosnim pesnickim slikama, zbirka donosi humor i duhovitost oplemenjenu poetickom zreloscu.

Zivot kao stalno umiranje

Smrt je tema dvobroja "Gradca" koji je priredio Dusan Djordjevic Mileusnic. Prema recima Branke Arsic, izbrani su radovi autora s kljucnim idejama smrti od najranijih, u indijskoj filozofiji i hriscanstvu, pa do prve polovine 20. veka, do Hajdegera i Junga. Ono sto bi moglo da ih objedinjuje jeste sagledavanje zivota kao smrti, odnosno posmatranje zivota kao stalno umiranje. Izmedju ostalih u dvobroju su tekstovi Trismosina, Gijona, Gorera, Tojnbija, Loca, Sulca, Kolakovskog, Levita, Berlingera, itd.

Nenad Jovanovic je knjigom “Ignjat" potvrdio svoje “ludisticke sklonosti i gotovo nadrealisticku lezernost i ironiju".

U zbirci “Naopako", kako sudi Jelenkovic, Petrovic nastavlja u prethodnim knjigama zapoceto preispitivanje granica i mogucnosti poezije, a “obelezena je upitanoscu nad fenomenima utvarnog i cudesnog". Inace je ova zbirka deo “Knjige" objavljene u Sarajevu 1991. godine cijih je tek nekoliko primeraka stiglo dovde zbog poznatih okolnosti.

R.S.

Basara: Stereo realnost Pola Virilioa

O drugoj knjizi Pola Virilioa koja je objavljena kod nas, “Kriticni prostor", (prevela Slobodanka Sibalic) govorio je Svetislav Basara. Pola Virilioa, inace arhitektu, Basara je predstavio kao autora koji je jednako interesantan rafiniranim intelektualnim krugovima, ali i Pentagonu i vojnim krugovima razvijenih zemalja. Sa istrazivanja arhitekture rata 70-ih i 80-ih godina Virilio se prebacio na proucavanje komunikacionih tokova ukazujuci na zaboravljenu cinjenicu da vreme i prostor nisu nezavisni od nase percepcije i da ce razvoj moderne tehnologije dovesti do dramaticnih promena u njihovoj strukturi.

- Virilio apokalipticki izjavljuje da ce se razvojem optoelektronske tehnologije realnost podeliti na dva dela: na fizicku i virtualnu, na stereo realnost, pri cemu ce veci deo biti ciniti virtualna realnost.

Treca revolucija pocetak je kraja sveta, ali kako kaze Basara, u Viriliovoj knjizi nece se naici na apokalipticne tonove, jer kraj sveta vidi kao mogucnost novog pocetka.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /