Ponedeljak, 22. decembar 1997.

U PARISKOM LUVRU OTVOREN NOVI IZLOZBENI PROSTOR

Muzej za novi vek

Na 10.000 kvadrata bice izlozena dela iz drevnog Egipta, anticke Grcke i italijanskog slikarstva 15-17. veka

Dragan Perovic
specijalno za "Nasu Borbu" iz Pariza

U najvecem muzeju na svetu - pariskom Luvru je posle visegodisnjih radova 21. decembra otvoren jedan novi izlozbeni deo sa dodatnih 10.000 kvadratnih metara prostora. Na njima ce brojnim turistima i ljubiteljima umetnosti, pored ostalih, biti predstavljena sekcija egipatskih antikviteta sa vise od 5.000 razlicitih eksponata. Oni su izlozeni po temama i istorijskoj hronologiji u 30 sala. Medju njima posebno se isticu "Sfinks u ruzicastom granitu" (lav sa glavom faraona) iz perioda vladara Amenemhata 1896-1866. pre nase ere. Taj simbol egipatskog kraljevstva - preko kog je faraon svojim podanicima zeleo pokazati da poseduje nepobedivost lava - bice smesten na ulazu u devet sala Luvra posvecenih egipatskoj religiji. U sali broj 17 bice predstavljeni brojni papirusi medju kojima su najpoznatiji "Knjiga mrtvih iz Hormetiefa" cija je duzina vise od 20 metara, te papirus velikodostojnika Nebkeda. Polozene uz mumije, te knjige su sadrzale magicne formule koje su pokojnike vodile na onaj svet.

Medju ostalim neprocenjivim egipatskim remek-delima treba istaci statuu "Pisara", koja je tu da svedoci o plemenitosti te u Egiptu cenjene profesije, te brojne statue macke koja je u Egiptu bila sveta zivotinja, ili nilskog konja - simbola plodnosti.

Posle eksponata iz starog Egipta posetilac ce takodje moci da se upozna i sa umetnickim retkostima iz "rimskog" i "koptskog" Egipta. Kad je o "rimskom" Egiptu rec, radi se o 1. veku nase ere kada su rimski osvajaci zeleli da u Egiptu usvoje pogrebne obicaje starosedelaca i smestali na lice mrtvih njihove portrete slikane na dascicama. Zapadno od Nila, u rimskoj nekropoli "Havara", nadjeno je vise od stotinu tih izuzetno realisticnih portreta na kojima su njihovi modeli uvek slikani mladi. Sto se "koptskog" - hriscanskog Egipta tice, on je u Luvru predstavljen sa nekoliko preteca ikona od kojih je najpoznatija "Hristos i Abe Mena" koja potice iz crkve "Baut" iz pustinje srednjeg Egipta.

Pored egipatskih starina u novootvorenom delu Luvra bice takodje izlozene i preklasicna grcka, etrurska umetnicka dela, kao i nakit i grncarske figurine iz starog Rima. Medju preklasicnim grckim remek-delima mogu se istaci "Glava konjanika", realizovana verovatno oko 550. godine pre nase ere, pronadjena u Akropolju, zatim "Dama sa Krita", te "Eufroniosova vaza" sa naslikanim crvenim figurama na kojoj se vidi jedno takmicenje muzicara sa jedne strane i borba Herkula protiv Antee sa druge strane. Eufronios slika musku anatomiju sa velikom preciznoscu, pokazujuci cak i unutrasnje misice svojih modela, normalno nevidljive golom oku...

U novootvorenom izlozbenom prostoru Luvra naci ce svoje mesto i italijanska platna i crtezi koji datiraju od 15. do 17. veka, medju kojima su najpoznatija dela Djovanija Barbijerija poput njegovog dela "Lot i njegove kcerke", te dela Arcimbalda - njegovi pikturalni "kaprici". Naime, slikajuci jedne preko drugih figure cveca, voca i povrca, riba, rakova ili knjiga, on je komponovao ljudska ili alegorijska lica. Za imperatora Maksimilijana Drugog, koji mu je narucio slike na temu godisnjih doba, Arcimbaldo je tako naslikao svoje platno "Leto" koje se isto moze videti u novom Luvru.

Pored radova na novoosposobljenim salama, u Luvru su isto tako zavrseni radovi restauracije fasada koji su trajali vise od 15 godina. Tri nova parka u okviru kompleksa ce takodje biti otvorena za publiku. Ali, taj velelepan muzej jos uvek nije zadovoljan svojim izgledom. U toku su radovi na novih 5.000 kvadratnih metara prostora koji bi trebalo da budu zavrseni krajem 1999. godine. Veliki Luvr ce tako docekati 21. vek u potpuno novom ruhu.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /