ponedeljak, 2. februar 1998.

ZAVRSENO TRECE ZASEDANJE SKUPSTINE

Banjaluka sediste nove vlade

Clanovi vlade RS polozili zakletvu. Srpsko Sarajevo ostaje glavni grad, odlucili poslanici. Ponistena 33 zakona iz prethodnog saziva. SDS i SRS u opoziciji

Prosperitet RS treba da bude zajednicki
cilj: Premijer Dodik prima cestitke predsednice
Plavsic posle polaganja zakletve

Banjaluka. - Clanovi Vlade Republike Srpske s premijerom Miloradom Dodikom na celu polozili su na poslednjoj sednici parlamenta, odrzanoj prekjuce u Banjaluci, svecanu zakletvu. Polaganju zakletve prisustvovala je i predsednica Biljana Plavsic dok su poslanici Srpske radikalne stranke (SDS) odbili da prisustvuju ovom cinu.

Obracajuci se poslanicima nakon polaganja svecane zakletve, premijer Dodik ih je pozvao na saradnju u cilju ocuvanja jedinstva drzave, “jer jedinstvo oko prosperiteta RS mora biti zajednicki interes". “Samo vlada koja je u saradnji sa medjunarodnim faktorom i prijateljima iz inostranstva" moze da utice na poboljsanje ekonomskog polozaja RS, ali “ne na stetu prava koja RS ima prema Dejtonskom sporazumu", naglasio je on. Nova vlada RS ima “snage, i strucnost i znanje da obezbedi da mir na ovim prostorima bude trajna kategorija", zakljucio je Milorad Dodik.

Ni govor premijera nisu saslusali poslanici SDS i radikali.

Narodna skupstina je odlucila da ce se sediste Vlade RS sa Pala premestiti u Banjaluku. Za usvajanje Zakona o premestanju Vlade u Banjaluku glasalo je 55 do 77 prisutnih poslanika, dok je 21 bilo protiv, a jedan uzdrzan. Za Banjaluku su glasali i poslanici Srpske radikalne stranke. Donosenjem Zakona o promeni sedista Vlade nije promenjen i glavni grad RS, koji je ostao Srpsko Sarajevo, buduci da je za promenu Ustava koji se odnosio na to pitanje potrebna saglasnost dve trecine poslanika Narodne skupstine RS. Banjaluka ostaje i sediste predsednika RS, dok je Ministarstvo unutrasnjih poslova RS u Bijeljini.

Sam pocetak sednice Skupstine pokazao je da su politicke podele u RS duboke i da suprotstavljeni politicki blokovi tesko mogu naci zajednicki jezik. Sednica je pocela u 11.30 casova a vise od dva casa trajalo je usaglasavanje dnevnog reda, jer su SDS i radikali zahtevali da se raspravlja o izvestaju skupstinske Zakonodavno-pravne komisije o validnosti nastavka drugog zasedanja u Bijeljini, kada je izabrana nova Vlada RS, odnosno da li je nastavljena u skladu sa Poslovnikom o radu Narodne skupstine. Poslanici ove dve stranke zahtevali su da se s dnevnog reda skine i tacka koja predvidja raspravu o izmeni zakona o sedistu Vlade, te da se uvrsti pitanje raspisivanja predsednickih i izbora za clana Predsednistva BiH iz RS kako je to bilo predvidjeno Beogradskim sporazumom. Nakon sto su ovi predlozi odbijeni, poslanicima doskoro vladajuce partije ostalo je da upucuju salve optuzbi na adresu predsednice Plavsic koja, kao smatraju, “vodi RS u unitarnu BiH".

Radikali su odstupili od stava koalicionog partnera i podrzali zahtev da buduce sediste republicke Vlade bude u Banjaluci.

Parlament RS je prekjuce ponistio paket od 33 zakona koje je Narodna skupstina RS donela nakon sto je 3. jula prosle godine predsednica Plavsic raspustila. Medju tim zakonima su i zakoni o odbrani, vojsci, izbornim jedinicama, unutrasnjim poslovima. Za predlog Vlade glasala su 43 poslanika, a protiv 35.

Skupstina je prihvatila inicijativu za uvodjenje treceg potpredsednika parlamenta. Prema toj inicijativi, treci potpredsednik skupstine RS bio bi izabran iz redova Koalicije za demokratsku i celovitu BiH. Skupstina je usvojila predlog vise od 30 poslanika za pokretanje procedure za promenu clana 79. Ustava RS o raspodeli skupstinskih funkcija, koji predvidja da parlament ima dva potpredsednika. Odluceno je da Skupstina na narednim zasedanjim pristupi sprovodjenju redovne procedure za promenu Ustava RS. Na sednici su verifikovani mandati Krstanu Simicu, iz Stranke nezavisnih socijaldemokrata BiH, koji je dosao na upraznjeno poslanicko mesto Dodoka, i Dusanu Vukovicu iz SDS-a, umesto Stojana Todorovica, koji je podneo ostavku.

Po zavrsetku skupstinskog zasedanja sef poslanickog kluba SDS Aleksa Buha je izjavio da nisu uvazeni argumenti SDS i radikala koji su nastojali da se, kako je rekao, formalno usvoji legalitet parlamenta, da se postuju Ustav i zakoni, kao i Ustavni sud RS. Buha smatra da ce se ubuduce u parlamentu osecati samovolja skupstinske vecine “koja nece daleko odvesti RS".

Demantovano ukidanje Ministarstva vera

Banjaluka, FoNet. - Premijer Dodik saopstio je da "sve izjave, komentari i predstavke" da se Vlada sprema da ukine Ministarstvo vera predstavljaju cistu izmisljotinu sracunatu na njenu diskreditaciju kod svestenstva Srpske pravoslavne crkve i srpskog naroda, javlja Srna. U pismu upucenom njegovoj svetosti partrijarhu srpskom gospodinu Pavlu, mitropolitu dabrobosanskom Nikolaju, te episkopima banjaluckom Jefremu, zvornicko-tuzlanskom Vasiliju, zahumsko-hercegovackom Atanasiju i bihacko-petrovackom Hrizostomu Dodik negira i tvrdnje da Vlada trazi ukidanje veronauke kao redovnog predmeta u skolama i njeno prevodjenje na fakultativnu nastavu.

U izjavi za Srpsku radio-televiziju na pitanje da li ce SDS i radikali biti opozicija novoj Vladi RS, Buha je odgovorio: “Pa nema nam druge cim nismo u skupstinskoj vecini, pogotovo kada nismo u Vladi". “Zadatak opozicije ce biti da pomno prati rad Vlade i da u prvoj prilici ospori njen legitimitet i legalitet", istakao je on.

Za razliku od Buhe, lider SPRS Zivko Radisic smatra da se strasti medju poslanicima stisavaju, te da se stvaraju preduslovi da parlament brine o sustinskim pitanjima.

Treca sednica Narodne skupstine Republike Srpske u Banjaluci zavrsena je u subotu nesto posle 22 casa. Sednici je prisustvovalo 82 od ukupno 83 poslanika. Predsednik Parlamenta Dragan Kalinic najavio najavio je da ce sledece zasedanje Skupstine biti odrzano u toku februara, ali da ce vreme i mesto odrzavanja biti odredjeni posle sastanka sa sefovima poslanickih klubova. Za sledecu sednicu najavljena je i rasprava o Deklaraciji o medjunarodnoj arbitrazi za Brcko o kojoj u subotu nije raspravljano zbog nedostatka vremena.

Krajisnik nije prisustvovao Skupstini

Sednici parlamenta RS u Banjaluci nisu prisustvovali clan Predsednistva BiH iz RS Momcilo Krajisnik, kao ni clanovi stare vlade, iako je to protokolom bilo predvidjeno. Sa zakasnjenjem na sednicu je stigla predsednica RS Biljana Plavsic i tako izbegla niz uvreda koje su na njenu adresu uputili poslanici SDS i SRS. Skupstinskom zasedanju nije prisustvovao ni visoki predstavnik medjunarodne zajednice Karlos Vestendorp, kao ni predstavnici SPC.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /