utorak, 3. februar 1998.

PRED DANASNJU SEDNICU CRNOGORSKOG PARLAMENTA

Izborni zakoni u zavrsnoj fazi

Strucni tim i radne grupe razmatraju sugestije strucnjaka OEBS. Najveci deo preporuka odnosi se na Zakon o izboru odbornika i poslanika

Podgorica. - Uoci danasnje vanredne sjednice crnogorskog parlamenta, na kojoj treba da budu usvojeni zakoni o izboru odbornika i poslanika, birackim spiskovima i javnom informisanju, visestranacki strucni tim i njegove radne grupe juce su se posvetili zavrsnim radovima na pripremi predloga pomenutih zakona. Strucnjaci iz tehnicke misije OEBS-a u Crnoj Gori juce su dostavili svoje preporuke i sugestije na 75 kucanih strana, od cega se najveci dio odnosi na Zakon o izboru odbornika i poslanika.

Prethodno je bilo zamisljeno da se juce na predlogu zakona radi u okviru strucnog tima, ali je na pocetku sastanka dogovoreno da se sugestije i prepreke OEBS-a prethodno razmotre na sastancima radnih grupa, a potom otvori debata na sjednici strucnog tima.

Obavjestavajuci strucni tim o onome sto su uradili strucnjaci OEBS-a, Piter Hec, sef tehnicke misije OEBS- a u Crnoj Gori, predocio je da su ovi za rad imali prakticno svega pet dana, posto su im prethodno greskom bile urucene radne, a ne konacne verzije zakona.

Drzeci se pravila da preporucuju i sugerisu, a ne da presudjuju, strucnjaci OEBS-a nijesu zauzeli konacan stav u vezi sa brojem izbornih jedinica i nacina na koji ce se manjinskim nacionalnim grupama obezbijediti odgovarajuca zastupljenost u parlamentu. Razumna odluka, sugerisu strucnjaci OEBS-a, “mogla bi se zasnivati jedino na preciznom zakonodavstvu u vezi sa postojanjem partije koje predstavljaju nacionalne, etnicke, vjerske i druge grupe i nacinu njihovog identifikovanja, koji bi trebalo da bude sadrzan u ustavu i Zakonu o politickim partijama". Upozoreno je, pri tom, da “ukoliko takvo zakonodavstvo ne postoji Zakon o izboru odbornika i poslanika mogao bi biti predmet zalbe sudu, sto bi izazvalo dalje polemike i tenzije". “Djelimicno rjesenje koje bi se odnosilo na specijalnu grupu moglo bi da rezultira situacijom da druge grupe traze isto pravo", opominju strucnjaci OEBS-a.

Strucnjaci OEBS-a izrazili su zabrinutost u vezi glasanja putem poste osoba koje su u zatvoru, kao i vojnika, pa su savjetovali da se u zakon unese odredba o osnivanju birackog odbora, koji bi sprovodio izborni proces u vojnim jedinicama i zatvorima, kao i utvrdjivanje procedure hitnog dostavljanja relevantnog izbornog materijala po zavrsetku glasanja odgovarajucim opstinskim izbornim komisijama.

Izbor nove vlade

Podgorica. - Na vanrednoj sjednici crnogorskog parlamenta, koja treba da pocne danas, predvidjeno je da se izabere nova, prelazna republicka vlada i usvoje tri zakona: Zakon o izboru odbornika i poslanika, Zakon o birackim spiskovima i Zakon o javnom informisanju. Posljednja dva zakona su bila usvojena krajem prosle godine, ali ih je tadasnji predsjednik Crne Gore Momir Bulatovic vratio parlamentu na ponovno razmatranje. Mandatar za sastav prelazne vlade, dosadasnji ministar unutrasnjih poslova Filip Vujanovic obavio je konsultacije sa svim parlamentarnim strankama osim sa partijom Momira Bulatovica. Prema onome sto se juce moglo saznati, u Vujanovicevoj vladi bice zastupljene sve parlamentarne stranke, izuzimajuci Liberalni savez CG i politicku partiju Momira Bulatovica. Liberali nijesu pokazali interesovanje, dok "Bulatovicevci" nijesu ni pozivani da u prelaznoj vladi participiraju.

Od vise preporuka i sugestija koje se ticu Zakona o birackim spiskovima jedna se odnosi na obavezu lokalne drzavne uprave “de stalno azurira biracki spisak". Strucnjaci OEBS-a smatraju da bi biracki spisak trebalo da bude sastavljen po opstinama, a da u nadleznosti republickog Sekretarijata za razvoj bude “ukupna centralna koordinacija administrativne pripreme, sastavljanja, objedinjavanja i kompjuterizovanja birackih spiskova".

Sto se tice Zakona o javnom informisanju, strucnjaci OEBS-a su se negativno odredili prema odredbi kojom se stranci onemogucavaju da osnivaju glasila u Crnoj Gori. Izrazavajuci razumijevanje za zelju da se unapredjuje domace vlasnistvo nad preduzecima u oblasti javnih medija, ipak su prigovorili da ova odredba diskriminise strane drzavljane i da je u suprotnosti sa duhom odredjenih medjunarodnih ugovora koji garantuju pravo, odnosno slobodu izrazavanja bez obzira na granice.

Kada je rijec o nacinu smjenjivanja glavnog i odgovornog urednika javnog glasila, iz OEBS-a sugerisu da je “neophodno razmotriti mogucno mijenjanje vecine neophodne za razrjesenje... sa dvije trecine na tri cetvrtine" clanova Programskog odbora.

D. Vukovic

Obelezavanje biraca sprejom

Pored ostalog, strucnjaci OEBS-a uocili su da odredba o prestanku mandata cinom prestanka clanova u politickoj stranci protivurjeci Ustavu Crne Gore i u suprotnosti su sa opredjeljenjima OEBS-a, a sugerisano je da se “ozbiljno razmotri uvodjenje prakse obiljezavanja svakog biraca sprejom".

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /