sreda, 4. februar 1998.

DOGADJANJA U PRES-CENTRU FESTA

Kineski protest

Na jucerasnjoj konferenciji za novinare u pres-centru FEST-a zanimljivija su bila politicka nego filmska pitanja posto je medju gostima bio i Liu Jonghonk, atase za kulturu Ambasade NR Kine u Beograda, povodom prikazivanja kineskog filma “Dolina crvena reke" u ponedeljak u maloj sali i mnogo vise povodom “Sedam godina na Tibetu" Zan-Zak Anoa, koji je imao jugoslovensku premijeru na FEST-u uprkos pokusaju kineskih diplomatskih predstavnika da to sprece.

Poznat je zvanicni stav najmnogoljudnije drzave da “Sedam godina na Tibetu" daje iskrivljenu sliku prilika na Tibetu i odnosa Kine prema Tibetancima, te da je taj film zapravo jedno od oruzja u navodnoj antikineskoj propagandnoj kampanji. Upravo iz zelje Saveta FEST-a da na neki nacin izadje u susret kineskoj ambasadi, u program FEST-a je naknadno uvrsceno ostvarenje “Dolina crvene reke" , koji tibetansku tematiku tretira na bitno drugaciji nacin od Anoovog dela, snimljenog po knjizi austrijskog alpiniste i pustolova Hajnriha Harera.

-Film “Sedam godina na Tibetu" je vrlo stetan jer ce ga gledati uglavnom ljudi koji vrlo malo znaju o Tibetu, pa ce steci pogresnu sliku. Za razliku od njega, “Dolina crvene reke" je istinita filmska prica o jednom gorkom dogadjaju iz nase istorije, koju su videli milioni gledalaca u nasoj zemlji - rekao je g. Jonghonk, naglasivsi da je vrlo licemerno to sto su Amerikanci napravili film o Tibetu na osnovu licnih dozivljaja jednog naciste. - Kineska vojska se u ovom filmu prikazuje kao okupator Tibeta a cinjenica je da Tibet jos od 9. veka nikada nije bio izvan Kine. Da su Kinezi uistinu ubili milion Tibetanaca, tog naroda danas ne bi ni bilo u Kini. Takodje, potpuna je laz da je sruseno sest hiljada manastira. Lamaizam, konfesija Tibetanaca, je, uostalom, jedan pravac budizma koji je najrasprostranjenija religija u Kini.

Kineskom ataseu je replicirao jedan filmski kriticar iz Austrije, tvrdeci da se Harer sticajem istorijskih okolnosti i mimo svoje volje nasao u sluzbi nemacke vojske, te da nije bio nacista po opredeljenju. O filmu “Kraljevi ringa" juce je govorila Karena Vigs, predstavnica kuce “Poldzgram", distributera ovog dokumentarca ovencanog Oskarom.

Gospodjica Vigs je podsetila na fascinantan podatak da je Leon Gast, autor ovog filma, 20 godina cekao da se steknu uslovi da “Kraljevi ringa" ugledaju svetlost dana.

R. K.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /