cetvrtak, 5. februar 1998.

SKUPSTINA CRNE GORE: MANDATAR VUJANOVIC IZLOZIO PROGRAM PRELAZNE VLADE

Nova vlada - visestranacka

Ravnopravnost u SRJ i postovanje drzavnosti Crne Gore - prioritet nove vlade. Najavljen pocetak masovne privatizacije, pojacan pritisak na savezne institucije da se SRJ brze reintegrise u svet, energicniji angazman oko Prevlake

Podgorica. - U novoj, prelaznoj Vladi Republike Crne Gore od 27 ministarskih mesta, sedam su dobili clanovi doskorasnjih opozicionih partija, osim Liberalnog saveza CG. Narodna stranka dr Novaka Kilibarde dobila je jedno potpredsjednicko mjesto (Predrag Drecun), jedno ministarstvo bez portfelja (Vojin Lazarevic) i ministarstvo kulture (Budimir Bubak), SDP CG je zauzela ministarstvo pomorstva i saobracaja (Jusuf Kalamperovic) i ministarstvo trgovine (Ramo Bralic), SDA CG ministarstvo ekologije (Salija Adrovic) i Demokratska unija Albanaca - ministarstvo bez portfelja (Ferhat Dinosa). Ostala mjesta u vladi mandatar Filip Vujanovic rasporedio je clanovima i simpatizerima DPS - Milice Djurisic-Pejanovic.

Na pocetku programskog govora, koji je u sali parlamenta pratio i predsjednik RCG Milo Djukanovic, mandatar Vujanovic je ocijenio da je u minulih deset mjeseci u Crnoj Gori "ozbiljno bila ugrozena demokratija, pravna drzava i ravnopravna Crna Gora u Jugoslaviji". On je pritom optuzio bivse predsjednika Crne Gore Momira Bulatovica za pokusaj "reinkarniranja svemocnog vodje", politicke manipulacije i, konacno, za "nasilje i destrukciju". Nasuprot tome, afirmisao je sporazumijevanje opozicionih stranaka sa proreformskim DPS CG i naglasio da su "ove demokratske snage dobile vec jasno saopstenu podrsku medjunarodnih subjekata".

Imajuci u vidu aktuelnu politicku situaciju u Crnoj Gori, Vujanovic je kao prioritetan zadatav nove vlade oznacio stabilizaciju politickih prilika "kao sadrzaja demokratskog ambijenta neophodnog za predstojece parlamentarne izbore".

- Nazalost, kazao je Vujanovic, nasa politicka stabilnost zavisi i od djelovanja nekih centara moci iz druge federalne jedinice, koji, kao koalicioni partneri ovdasnjih partija, ispunjavaju njihove zelje, ili ostvaruju sopstvene politicke projekcije, zloupotrebom svih sredstava politickoj djelovanja, narocito medija, pokusavajuci po svojoj volji kreirati buducnost Crne Gore. Izbori za predsjednika Republike su pokazali da u tome ne mogu uspjeti, a osnazena demokratska svijest Crne Gore garantuje promasenost njihove dalje namjere i nade.

Vujanovic je naglasio da ce njegova vlada "izvrsiti svoju obavezu zastite ustavnog poretka koji obezbjedjuje drzavnost Crne Gore, njenu ravnopravnost u zajednickoj drzavi i postovanje institucija sistema nase Republike". On je, takodje, kazao da ce se vlada, koristeci sve ustavne kapacitete izvrsne vlasti, "suprotstaviti pokusajima vaninstitucionalnog jacanja organa savezne vlasti".

- Protiveci se ustavno nepotrebnoj redukciji republicke nadleznosti i zloupotrebi organa savezne vlasti, koja ima ambicija da uspostavi patronat nad organima vlasti nase Republike, sa projekcijom da ih zamijeni ili disciplinuje, a u funkciji pojedinacnih ili grupnih politickih interesa, koji pokusavaju unitarizacijom nanijeti stetu nasoj Republici i zajednickoj drzavi, precizirao je Vujanovic i podvukao da je "Crna Gora drzavno pedeset odsto zajednicke teritorije", i da on zajednicke drzave Crna Gora ima koristi koliko i Srbija, te da joj to zajednistvo nije nista potrebnije nego Srbiji".

Gospodin Vujanovic je istakao da ce njegova vlada "maksimalno njegovati i afirmisati medjuetnicku i medjuvjersku toleranciju", kao i to da ce nastaviti da slijedi "strateske pravce projekcije buducnosti Crne Gore, obezbjedjujuci tako kontinuitet vodjenja politike prethodne vlade".

Sedam stolica za opoziciju

Prilikom sastava nove Vlade, mandatar Filip Vujanovic je opozicionim strankama ustupio sedam resora, od ukupno 27. Narodna stranka dr Novaka Kilibarde dobila je jedno potpredsjednicko mjesto (Predrag Drecun), jedno ministarstvo bez portfelja (Vojin Lazarevic) i ministarstvo kulture (Budimir Bubak); Socijaldemokratska partija je zauzela ministarstvo pomorstva i saobracaja (Jusuf Kalamperovic) i ministarstvo trgovine (Ramo Bralic); Stranka demokratske akcije ministarstvo ekologije (Salija Adrovic) i Demokratska unija Albanaca jedno ministarstvo bez portfelja (Ferhat Dinosa).

Ostala mjesta u Vladi Vujanovic je rasporedio clanovima i simpatizerima (svoje) Demokratske partije socijalista. U Vladu se na mjesto potpredsjednika za oblast finansijskog sistema i javne potrosnje vraca Slavko Drljevic, koji je ovu duznost obavljao do rascjepa u DPS-u i ciju je smjenu izricito trazio Momir Bulatovic. Drljevic inace nije clan ni jedne stranke, dok su preostali potpredsjednici - Asim Telacevic (politicki sistem i unutrasnja politika), mr Milutin Lalic (ekonomska politika a privredni sistem) i Miodrag Vukovic (zaduzen za pracenje obaveza vlade u prijevremenim parlamentarnim izborima) clanovi Demokratske partije socijalista.

Pored opozicionih Lazarevica iz Narodne stranke i Ferhata Dinose iz Demokratske unije Albanaca, ministri bez portfelja su jos Miladin Vukotic, dosadasnji ministar ekologije, dr Rajko Milovic i Slavoljub Stijepovic, koji su i do sada bili na toj duznosti inace svi clanovi DPS-a.

Ministarske fotelje zadrzali su dr Predrag Goranovic (finansije), Branko Perovic (spoljna politika), Dragan Kujovic (prosvjeta i nauka), dr Miodrag Gomilanovic (industrija, energetika i rudarstvo) dr Radovan Bakic (uredjenje prostora), dr Slobodan Tomovic (vjere), Ivo Armenko (turizam) i Bozidar Ivanovic (sport), s tim sto, kako je naglasio mandatar, Perovic, Tomovic i Ivanovic nijesu clanovi ni jedne partije.

Dosadasnji pomocnik ministra poljoprivrede, sumarstva i vodoprivrede mr Milutin Simovic predlozen je za ministra. On je clan DPS-a kao i dr Miomir Mugosa, koji sa mjesta ministra zdravlja ide na mjesto ministra rada i socijalnog staranja. Njegovu stolicu zauzima Miroslav Ivanisevic, sadasnji ministar za rad, zdravstvo i socijalnu politiku u Saveznoj vladi, takodje clan Demokratske partije socijalista.

Za ministra pravde predlozen je dr Slobodan Blagojevic profesor Pravnog fakulteta u Podgorici i donedavno sudija Ustavnog suda Jugoslavije,koji nije clan ni jedne stranke, a za ministra policije (unutrasnji poslovi) clan DPS-a Vukasin Maras, pomocnik ministra MUP-a za Sluzbu drzavne bezbjednosti. I Maras je bio jedan od kadrova ciju je ostavku trazio bivsi predsjednik vladajuce stranke i Republike Crne Gore Momir Bulatovic, ali u tome nije uspio.

B. I. M.

Na ekonomskom planu, nova vlada ce imati dva prioritetna cilja - "obnovu privrede kroz aktiviranje privrednih kapaciteta" i "razvoj novih privrednih struktura". "Ubrzana privatizacija je nasa nuznost i uslov izlaska iz aktuelnih ekonomskih problema", kazao je Vujanovic, najavljujuci da su u zavrsnoj fazi pripreme za pocetak tzv. masovne privatizacije u Crnoj Gori. Vujanovic je najavio i da ce nova crnogorska vlada "odlucno insistirati da Sasvezna vlada sacini program reintegracije SRJ u medjunarodnu zajednicu, sa jasno utvrdjenom dinamikom, te da takav program usvoji Savezna skupstina, utvrdjujuci subjekte odgovornosti za njenu realizaciju, kako na saveznom tako i na republickom nivou".

Podsjecajuci da su u prethodnih sedam godina crnogorske vlade afirmisale "svoj magistralni pravac u potpunom otvaranju prema medjunarodnoj zajednici", mandatar Vujanovic je najavio da ce se nastaviti u tom pravcu, posebno se osvrcuci na nerijeseni problem Prevlake.

- Maksimalno angazovano cemo pristupiti preciziranju granice sa Hrvatskom u rjesavanju spornog pitanja Prevlake, slijedeci logiku zajednickog interesa Crne Gore i Hrvatske, kazao je Vujanovic, kriticki se osvrcuci na, po njegovom sudu, potpuno neuspjesnu politiku bivseg predsjednika Crne Gore Momira Bulatovica oko rjesavanja ovog problema.

Vujanovic je podvukao i neophodnost hitnog otvaranja granice prema Albaniji, izrazavajuci ocekivanje da ce vec na prvoj sjednici Vrhovnog savjeta odbrane ta granica biti otvorena.

Prije uobicajene pauze za rucak, otvorena je rasprava o izlozenom programu i sastavu prelazne Vlade Crne Gore. Poslanik DPS - Momir Bulatovic, dr Miodrag Kovac izrazio je beskrajno zaljenje sto "Crna Gora ispisuje mozda najruznije stranice svoje istorije", naglasavajuci da je "legitimitet nove vlade vjestacki konstituisan". Ocekuke se da i ostali poslanici iz kluba - Momir Bulatovic upute ostre strelice na racun mandatara Vujanovica, programa i sastava njegovog kabineta. Prema nezvanicnim informacijama, poslanici iz redova Liberalnog saveza nece glasati za izbor vlade, vec ce se uzdrzati.

Izbor vlade je bio predvidjen, inace, za kraj vanredne sjednice crnogorskog parlamenta, ali je juce napravljena zamjena u dnevnom redu, posto radne grupe i Strucni tim jos nijesu pripremili izborne zakone cije je usvajanje na dnevnom redu.

D. Vukovic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /