petak, 6. februar 1998.

UCESTALI ZAHTEVI ZA OPOZIV SAVEZNE VLADE

O Konticu odlucuju “slobisti"

Neophodan uslov za smenu vlade nemoguce je ostvariti u Vecu gradjana, u kome je natpolovicnu vecinu (70 od ukupno 138 poslanika) nemoguce dostici bez poslanika leve koalicije

Inicijativa za smenu:
Savezni premijer i potpredsednici

Najave pokretanja inicijative za smenu Savezne vlade, sudeci prema postojecem rasporedu snaga u Saveznom parlamentu, mozda bi i mogle dovesti do rasprave o radu Konticevog kabineta, ali do njegovog opoziva - tesko. Osim u slucaju da su tacne pretpostavke prema kojima Slobodan Milosevic namerava da na funkciju saveznog premijera “prekomanduje" trenutno nerasporedjenog bivseg predsednika Crne Gore Momira Bulatovica i tako mu ojaca poziciju pred predstojece izbore u toj republici.

Prema Ustavu SRJ, naime, predlog za glasanje o nepoverenju vladi moze podneti najmanje 20 saveznih poslanika jednog veca Skupstine. Clan 104 Saveznog ustava propisuje i da se o nepoverenju vladi moze glasati najranije tri dana od podnosenja predloga, kao i da je nepoverenje izglasano kad je za to glasala vecina od ukupnog broja saveznih poslanika u svakom od dva veca.

Spremnost da pokrenu inicijativu za smenu Konticevog tima prosle nedelje najpre je izrazio Demokratski centar cije snage u Vecu gradjana Skupstine SRJ zastupa samo jedan poslanik (predsednik stranke Dragoljub Micunovic). Dan kasnije, i Vojislav Seselj, predsednik Srpske radikalne stranke, najavio je mogucnost da radikali, koji u tom vecu imaju 16 poslanika, pokrenu pitanje odgovornosti vlade za teske ekonomske i druge probleme u zemlji, ili se prikljuce inicijativi neke druge stranke, pod uslovom da je rec o stranci koja u Skupstini ima vise poslanika od SRS.

Ni Demokratska partija socijalista Crne Gore Milice Pejanovic-Djurisic nije imala lepih reci za ucinke rada aktuelne vlade ( u Vecu gradjana ta stranka trenutno ima osam poslanika). Teske optuzbe na racun Kontica, ali iz drugih razloga (uloga u pregovorima u vreme januarskih demonstracija u Podgorici) izneli su i “narodnjaci" Bozidara Bojovica, koji u Vecu gradjana, nakon oduzimanja mandata Kilibardinim sledbenicima, imaju osam poslanika...

Konticevih kriticara, svakako, ima i medju poslanicima clanica bivse koalicije “Zajedno" (od 18 verifikovanih mandata bivse koalicije “Zajedno", podsetimo, 12 je pripalo SPO, tri DSS, dva DS i jedan vec pomenutom DC).

Ako bi, dakle, politicki i drugi interesi, dozvolili brojnim nezadovoljnicima iz razlicitih partija, da potpisu zajednicki papir kojim se trazi rasprava o radu Savezne vlade, neophodnih dvadeset potpisa bi se i moglo nakupiti. Problem, medjutim, nastaje kada, nakon potencijalne rasprave na zadatu temu, dodje red na glasanje. A tada ce, kao i obicno, odlucujuca rec pripasti “slobistima" svih boja.

Bez obzira na buduci sastav jos uvek neformiranog Veca republika, naime, neohodan uslov za smenu vlade nemoguce je ostvariti u Vecu gradjana, u kome je natpolovicnu vecinu (70 od ukupno 138 poslanika) nemoguce dostici bez poslanika leve koalicije (kojih ima 64 i Bulatovicevog krila DPS, ili kako vec ta partija odluci da se nazove, kojih ima 12).

V. Didanovic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /