nedelja, 8. februar 1997.

Rulet na tezgi

Ne postoji nacin da potrosac bude siguran da nije na bilo koji nacin prevaren

Marica Vukovic

Svakodnevni odlazak u kupovinu na nasim prostorima lici na rulet u kojem je stalni ulog zdravlje, a sve cesce i zivot. Niska “lozovaca" je ocekivani danak nasoj vestini prezivljavanja u teskim ekonomskim vremenima. Otrovna casica ili zalogaj poslednjih godina odneli su ko zna koliko ljudskih zivota, ali tek kad se desi tragedija vecih razmera upali se crvena lampica u glavama potrosaca i onih koji su zaduzeni da brinu o njihovoj zastiti.

Nema strucnjaka koji nece potvrditi da uz sve sto nam se dogadja ne postoji sigurna zastita od otrovnih, a pogotovo od nekvalitetnih namirnica i drugih proizvoda namenjenih domacinstvu. Sanse da izmedju svega sto se nudi u radnjama ili na ilegalnim pijacama kupi kvalitetna roba su 2:3, sto znaci da je u proseku tek skoro svaki treci proizvod pravi izbor.

Organizacije koje se bave zastitom potrosaca osnovane su u Beogradu, Novom Sadu, Leskovcu, Pristini i Podgorici, ali ne postoji zajednicka organizacija za celu teritoriju Jugoslavije. Pokret potrosaca Beograda jedina je organizacija koja sprovodi program uporednog ispitivanja i ocenjivanja kvaliteta zivotnih namirnica, predmeta opste upotrebe i usluga, ali samo onih iz registrovanih radnji. Na laboratorijska ispitivanja salje se podjednako roba iz uvoza i ona nabavljena na domacem trzistu.

“Posle dve i po godine rudarskog posla nesporan je zakljucak da je stanje zdravstvene bezbednosti i kvaliteta namirnica u prometu, najblaze receno, nezadovoljavajuce", istice Petar Bogosavljevic, predsednik Pokreta potrosaca Beograda.

Epidemije

Podaci o epidemijama izazvanim zarazenom hranom i picem za proslu godinu jos nisu obradjeni, ali oni iz prethodne upozoravaju. Registrovano je 373 epidemija, od kojih je 67 odsto prouzrokovano mikrobioloski neispravnom hranom. Salmonela je u 18,8 odsto slucajeva uzrok oboljenja a trihinela u 18,4 odsto. Nema podataka koliko obolelih zbog iscrpljenosti organizma nije uspelo da se izbori s bolescu.

Rezultati 25 uporednih ispitivanja pokazali su da je 32,9 odsto uzetih uzoraka eliminisano iz upotrebe jer nisu odgovarali propisanim normama o mikrobiloskoj ispravnosti i kvalitetu namirnica u prometu. Na listi ocena kvaliteta najvisa je ekstra ekvalitet a takvih je bilo 8,94 odsto ispitivanih namirnica, zatim sledi odlican kvalitet koji je zasluzilo 21,12 odsto uzoraka, vrlo dobru ocenu dobilo je 16,64, dobru 14,85, zadovoljavajucu 7,69, a nezadovoljavajucu 2,15 odsto uzoraka. Prosecna ocena za sve proizvode bila je vrlo dobar kvalitet. Ovi rezultati prosledjeni su nadleznim inspekcijama jer Pokret potrosaca ne moze da zabrani upotrebu proizvoda ciji kvalitet ne zadovoljava propisane norme. Inspekcije na osnovu ovih rezultata mogu da trgovcima zabrane prodaju a proizvodjaca kazne prema utvrdjenim propisima.

Lista uporednih ipitivanja kvaliteta namirnica salje se i Sudu casti u Privrednoj komori Srbije i Jugoslavije koji ima ovlascenje da pokrene postupak za utvrdjivanje odgovornosti zbog loseg poslovnog morala i narusavanja dobrih poslovnih obicaja. Kazne za ubacivanje u promet nekvalitetne robe mogu biti oduzimanje stecene dobiti, novcana kazna preduzecu, zatvaranje firme kao i trajna zabrana odredjene delatnosti.

Mleko, meso, hleb

Mleko i mlecni proizvodi najcesce su izlozeni proveri kvaliteta upravo zbog cestih infekcija izazvanih njihovom upotrebom. Rezultati su u prvom ispitivanju bili alarmantni - od svih uzetih uzoraka pasterizovanog mleka 85 odsto nije odgovaralo propisanim normama. Na drugom ispitivanju eliminisano je 75 odsto uzoraka, a na trecem 22 odsto. Interesantno je da su svi uzorci cokoladnog mleka bili naznacenog kvaliteta.

Jos su losiji rezultati usitnjenog oblikovanog mesa koje je u 96 odsto slucajeva bilo eliminisano, virsla u 63, a ekstra i posebna kobasica u 57 slucajeva. Svi uzorci svez recne ribe bili su dobrog kvaliteta.

Slaba uteha je sto hleb, najzastupljenija namirnica na nasoj trpezi, ni u jednom slucaju nije bio izbacen iz upotrebe. Istina, tek svaka peta vekna dobila je ocenu ekstra kvaliteta.

Pcelari koji su prodavali med s antibiotikom imali su uredan papir o kvalitetu njihovog proizvoda od ovlascene laboratorije, ali su se posluzili prevarom. Na analizu su dali med za koji su bili sigurni da je dobrog kvaliteta, a na tezgu stavili nesto sasvim drugo. Takvih slucajeva je bezbroj i samo pukim slucajem moguce je prevaru otkriti pre nego sto bude kasno.

Da proizvodjaci ni u cemu ne prezaju u zelji za sto boljom zaradom potvrdjuju i neprijatna iskustva strucnjaka Pokreta potrosaca. Kako se rezultati ispitivanja javno objavljuju predstavnici preduzeca ciji proizvodi nisu dobili prelaznu ocenu pretili su im, najavljivali tuzbe, ali sve se na tome zavrsavalo jer su bili razoruzani laboratorijskom analizom. Jedan od direktora mlekara zapitao je: “Ko ce meni da nadoknadi 60-70 miliona dinara zbog toga sto su potrosaci bojkotovali nase proizvode?"

“Potrosac", naglasava Bogosavljevic, “treba da preduzme sve mere samozastite, a to mu je u sadasnjim okolnostima izuzetno tesko. Trgovci nisu zainteresovani da liste s nasim ispitivanjima istaknu u svojim radnjama, iako bi tada potrosacu bilo mnogo lakse da izabere dobar proizvod. Pokusavamo da obezbedimo stampanje ’Potrosackog lista’, ali u opstoj besparici i malom broju donatora to je na dugackom stapu. Takodje, kao retko gde u svetu kod nas ne postoji ni zakon o zastiti potrosaca. Sve skupa kad se uzme svi smo, bez nase volje, ucesnici velike igre na srecu, samo su pravila takva da svi gube."

Potrosacke zapovesti

Ukoliko bi se potrosaci pridrzavali nekih pravila redje bi bili u prilici da budu prevareni.

Prvo pravilo: Nikad ne kupovati svercovanu robu.

Drugo pravilo: Otvoriti cetvore oci, proveriti datum proizvodnje, rok trajanja, sastav proizvoda i uputstvo za upotrebu.

Trece pravilo: Sve sto je skupo nije i kvalitetno jer mnogi proizvodjaci uz svoje proizvode koji su izuzetnog kvaliteta i s pravom skupi “slepuju" i one ciji kvalitet ne odgovara naznacenoj ceni.

Cetvrto pravilo: Naoruzati se informacijama o proizvodjacima i kvalitetu robe koje nude i kupovati ono sto je proverno dobrog kvaliteta.

Peto pravilo: Nikad ne oprostiti prevaru, stititi svoja prava trazeci da prodavac zameni proizvod ili vrati novac, a proizvodjac u skladu s prevarom bude kaznjen.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /