ponedeljak, 9. februar 1998.

KAKVE CE PROMENE NA TRZISTU NEPOKRETNOSTI PROUZROKOVATI PRIMENA NOVIH MERA O FINANSIJSKOJ DISCIPLINI

Prelazak u ilegalu

Ovaj narod ipak nije do te mere sludjen, koliko njegova drzava misli da jeste. Kupcima i prodavcima stanova preostaje ilegalna trgovina, kakva se sada odvija na Kosovu, tvrde vlasnici agencija

Marica Vukovic

Krajem prosle nedelje trziste nepokretnosti zaljuljalo se iz temelja. Najavljene, a potom i objavljene mere Vlade Srbije o finansijskoj disciplini zapretile su da obustave sklapanje kupoprodajnih ugovora, a time i zatvore vise stotina agencija koje se bave prometom nepokretnosti. Takve posledice mogao je da prouzrokuje samo propis koji bi zabranjivao da strana valuta predje prag posrednika u trgovini nekretninama, a upravo to je navedeno u jednoj odredbi o merama finansijske discipline u 1988. godini.

“Isplata sredstava ostvarenih prenosom stvarnih prava na nepokretnosti i prometom motornih vozila koja podlezu godisnjoj registraciji vrsi se iskljucivo preko ziro ili tekuceg racuna, stedne knjizice ili drugog oblika bezgotovinskog placanja, po ceni koja ne sme biti niza od trzisne vrednosti", stoji u ovoj odredbi. To, prakticno, znaci da kupac stana ili neke druge nepokretnosti ne moze, kao sto je to bilo uobicajeno, da plati devizama ono sto zeli da kupi po ceni koja se na ovom trzistu odredjuje u devizama zbog nestabilnosti domace valute, vec se ugovor overava na osnovu potvrde da je platio odgovarajuci dinarski iznos. Svoje devize moze da zameni na salteru banke ili na crnom trzistu, a potom dinare uplati na ziro racun prodavca. Sa potvrdom Zavoda za obracun i placanje buduci vlasnik dolazi u agenciju za promet nepokretnosti koja posreduje da on sklopi ugovor sa kupcem koji je prethodno dobio odgovarajuce odobrenje da moze da proda svoje vlasnistvo. Uz sve to potrebno je da pre sklapanja kupoprodajnog ugovora Uprava prihoda nadlezne opstine proceni vrednost nepokretnosti, jer konacna cena predmeta trgovine ne sme biti niza od one koju odredi ova opstinska sluzba.

Drzava gubi 200 miliona dinara

Iako su vec videli Uredbu vlasnici agencija za promet nepokretnosti jos ne veruju svojim ocima. “Ovo sto je isplanirala Vlada Srbije u nameri da ojaca dinar i ubaci devize u bankarske tokove lici na ozivljavanje mrtvaca", bili su prvi komentari, dok su gradjani Uredbu protumacili recima “Ovaj narod ipak nije do te mere sludjen, koliko njegova drzava misli da jeste".

“Ukoliko bi se dosledno postovala ova odredba novih mera finansijske discipline potpuno bi stali svi poslovi na trzistu nepokretnosti. Ni u srecnijim vremenima ova trgovina nije obavljana domacom valutom, a sada je nemoguce naci kupca koji ce pristati da proda stan ili nesto drugo za dinare, pa da muku muci kako da podigne svoj novac i zameni ga za stabilnu valutu", kaze Kaca Lazarevic, vlasnik agencije “Alka". “Pored toga, obustavi prometa nekretnina doprinece i propis da komisije Uprave prihoda procenjuju vrednost onog sto se prodaje. Na ovaj nacin ove sluzbe postaju drzavna agencija za promet nepokretnosti, pa ce biti nadlezna i za procenu vrednosti poklona. Zbog toga ce gradjanima biti oduzeta i mogucnost da preko ugovora o poklonu izbegnu nove propise. Jedina mogucnost koja preostaje kupcima i prodavcima jeste ilegalna trgovina, kao sto se to sada dogadja na Kosovu. Ugovori ce se sklapati uz dva svedoka, na poverenje, sto znaci da nece imati nikakvu pravnu snagu, a novi vlasnici bice prinudjeni da cekaju neka druga vremena da bi dobili pravni dokaz da poseduju ono sto su platili.

Guverner na potezu

Dodatno tumacenje Uredbe vlasnici agencija ocekuju od guvernera NBJ. Njima je vec najavljeno da bi guverner trebalo da se oglasi povodom novih mera Vlade Srbije, a pogotovo da razjasni da li ce sve banke, ili samo one koje dobiju dozvolu, biti mesta na kojima ce gradjani svoje devize menjati za dinare i uplacivati na racun prodavca. Za ove poslove banke ce uzimati proviziju od 1,5 odsto.

Prema nepotpunim podacima prosle godine je u Srbiji, bez Vojvodine i Kosova, sklopljeno oko 40.000 kupoprodajnih ugovora na koje se placa taksa od 500 do 1.000 dinara i porez na promet od tri odsto od cene. Racunica pokazuje da bi ove godine, obustavom prometa nekretnina, drzava, pod pretpostavkom da bi se sklopio isti broj ugovora, izgubila vise od 200 miliona dinara. U dane iscekivanja objavljivanja Uredbe sklapalo se nekoliko puta vise kupoprodajnih ugovora nego sto je uobicajeno. Mada je bilo informacija da su sudski organi dobili naloge da vise ne overavaju ugovore, Vladan Vukosavljevic, potpredsednik Udruzenja vlasnika agencija za promet nepokretnosti “Krov" istice da do sada nije sprecena nijedna overa. U tim burnim danima finansijska policija, pojacana strucnjacima za privredni kriminal MUP Srbije, iznenada je posetila brojne agencije, ali, kako tvrdi Vukosavljevic, nije u njihovim poslovnim knjigama pronasla dokaza bilo kakvih nezakonitih radnji.

Dodatno tumacenje Uredbe

“Nase Udruzenje ce zahtevati dodatno tumacenje ove uredbe. Ukoliko sve ostane onako kako je u prvom momentu protumaceno, ulozicemo zahtev da se Uredba ukine jer je nezakonita. Zakon o prometu nepokretnosti dozvoljava slobodnu trgovinu, osim u slucajevima kad je zakonom drugacije utvrdjeno, a ova uredba je u potpunoj suprotnosti sa ovim zakonskim resenjem", dodaje Vukosavljevic.

Zahtev za pokretanje postupka utvrdjivanja ustavnosti i zakonitosti Uredbe o merama finansijske discipline najavljuje i Milenko Radic, predsednik Fonda za razvoj demokratije.

“Zna se da i po dve godine traju postupci utvrdjivanja da li je neki propis u skladu sa Ustavom i zakonima. Ako bi se cekalo na tu odluku trziste nepokretnosti bi prestalo da funkcionise. Stoga se vlasnici agencija ne mogu osloniti samo na rezultat ovog postupka vec treba na druge nacine da zastite sebe, svoje radnike i klijente", kaze Radic.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /