utorak, 10. februar 1998.

DOKLE SE STIGLO S INICIJATIVOM ZA ORGANIZOVANJE GRADSKIH OPSTINA

Sve stoji na pocetku

U Zakonu nisu predvidjeni izbori za gradske opstine a Narodna skupstina ni do danas nije raspravljala o lokalnoj samoupravi

Na poslednjoj sednici Izvrsnog odbora grada prihvacena je informacija o aktivnostima za organizovanje gradskih opstina. Pri tom je clan gradske vlade Olga Skakun informisala o dosadasnjem radu na tom polju. Rekla je da su u novembru 1992. godine Zakonom o izmenama i dopunama Zakona o teritorijalnoj organizaciji Republike Srbije i lokalnoj samoupravi pored opstina i grada Beograda uvedeni i gradovi kao novi oblici teritorijalnih jedinica u kojima se ostvaruje lokalna samouprava.

Bez vecih ovlascenja i nadleznosti

U Zakonu je utvrdjeno da ce skupstine gradova izvrsiti podelu grada na gradske opstine u roku od godinu dana od dana konstituisanja. Nakon donosenja ovog zakona novosadska Skupstina je obrazovala Komisiju za organizovanje grada Novog Sada, sa zadatkom da pripremi akte i sprovede postupak za uskladjivanje organizovanosti grada sa odredbama zakona. Ova komisija je vec na prvoj sednici postavila pitanje da li je uopste potrebno preduzimati aktivnosti samo radi formalnog izvrsavanja zakonske obaveze, kada podela grada na gradske opstine, u skladu sa vazecim propisima, ne donosi ni sire nadleznosti, ni veca ovlascenja, ni vece prihode gradu.

Na sastanku predstavnika gradova u Kragujevcu, pocetkom 1993. godine, novosadski predstavnici izneli su ovaj stav, koji je u celosti prihvacen i od predstavnika ostalih gradova u Republici. Dogovoreno je da Novi Sad sacini materijale i inicijative, koje bi bile upucene zakonodavcu na razmatranje.

Novosadska Komisija je sacinila Inicijative za izmenu republickog Ustava, Inicijative za donosenje Zakona o izmeni Zakona o teritorijalnoj organizaciji i lokalnoj samoupravi i Inicijative za donosenje Zakona o gradovima u Republici, te ih predlozila Skupstini grada na razmatranje i usvajanje, sto je ucinjeno u maju 1993. godine. Od svih ovih inicijativa republicka Narodna skupstina prihvatila je jedino Inicijativu za donosenje Zakona o izmenama i dopunama Zakona o teritorijalnoj organizaciji Republike Srbije i lokalnoj samoupravi, koji je donet u julu 1994. godine, i gde je rok za podelu grada na gradske opstine produzen do 31. decembra 1996. godine.

U aprilu 1996. godine predstavnici gradova u Srbiji, medju kojima je bio i Novi Sad, na sastanku u republickoj vladi zauzeli su jedinstven stav da je u tadasnjem trenutku podela gradova na gradske opstine neracionalna i da Kragujevac, Nis, Pristina i Novi Sad nece nista ciniti u tom pravcu. Predlozili su da se zakonski rok za podelu gradova na gradske opstine pomeri za jos cetiri godine.

Produzeni rokovi za konstituisanje gradova

Sem ovoga u pomenutom zakonu (kojim je uredjen sistem lokalne samouprave u Republici) gradska opstina nije definisana kao jedinica lokane samouprave. U Zakonu stoji da se u gradskoj opstini obavljaju odredjeni poslovi opstine, koji se odredjuju statutom grada, kao i da gradske opstine u sastavu grada uredjuju organizaciju i rad svojih organa odlukom i drugim propisima u skladu sa statutom grada, sto znaci da gradska opstina nema statut niti autonomno pravo da sama, na osnovu Zakona, uredi sva pitanja od znacaja za njen rad. U Zakonu nisu predvidjeni izbori za gradske opstine, ne opredeljuju se njihovi organi, sastav i nacin izbora odnosno imenovanja, kao i druga pitanja od znacaja za status i organizovanje gradske opstine. Delegacija Novog Sada je u aprilu 1997. godine posetila Ministarstvo za lokalnu samoupravu u Beogradu da se informisu o daljim aktivnostima o podeli gradova na opstine. Tada su dobili informaciju da je u pripremi bio Zakon o lokalnoj samoupravi, u kome se predlaze produzenje roka za konstituisanje gradova.

Predlog zakona je utvrdjen u junu prosle godine i u nacelu je usvojen na zasedanju Narodne skupstine Srbije u julu 1997. Nakon toga rasprava je zastala, raspisani su i odrzani izbori za Narodnu skupstinu, izabran je nov saziv, a on jos od danas nije raspravljao o lokalnoj samoupravi.

S. Jakovic

Traze sastanak s republickom vladom

Izvrsni odbor grada je u martu 1997. godine utvrdio kao jedno od najvaznijih programskim pitanja na kojem treba intenzivno da radi - pitanje podele grada na opstine, pogotovo sto je rok utvrdjen Zakonom istekao, a i da je republicka vlada podnosila Narodnoj skupstini dva puta Predlog zakona o lokalnoj samoupravi, koji se odnosi na uredjivanje lokalne samouprave, pa i pitanja vezana za status gradova, jer ishod njihovog razmatranja nije bio poznat. Zato je gradska vlada uputila dopis republickoj vladi, kojim je iniciran sastanak

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /