utorak, 10. februar 1998.

MOMIR BULATOVIC O PREVREMENIM IZBORIMA ZA REPUBLICKI PARLAMENT

Odlaganje bi pojacalo napetost

Uskoro kongres Bulatoviceve partije i promena imena. Aktuelna vlast optuzena da policijskim akcijama nastoji da dokaze teroristicki karakter januarskih protesta. Prvo republicki, pa tek potom savezni prevremeni parlamentarni izbori

Podgorica. - Poslije odluke crnogorskog parlamenta o skracenju mandata politicka partija Momira Bulatovica odrzace kongres, na kome ce partija dobiti novo ime, saopsteno je juce na konferenciji za novinare Momira Bulatovica, Predraga Bulatovica i Zorana Zizica. Pozivajuci se na svoj razgovor sa predsjednikom crnogorskog parlamenta Svetozarom Marovicem, Predrag Bulatovic je novinarima predocio Marovicev stav, da ce ubrzo poslije okoncanja tekuce vanredne sjednice parlamenta, uslijediti nova sjednica na kojoj ce biti donesena odluka o skracenju mandata sadasnjem sazivu, sto je jedan od preduslova za odrzavanje prijevremenih parlamentarnih izbora krajem maja ove godine.

- Mi u ovom trenutku vjerujemo da ce izbora biti do kraja maja - istakao je Predrag Bulatovic, inace potpredsjednik partije i sef poslanickog kluba DPS - Momir Bulatovic. On je, medjutim, skrenuo paznju na to da “vladajuca garnitura i njeni sateliti" zele da se parlamentarni izbori odgode, i da se zato poteze pitanje prijevremenih izbora za savezni parlament. Napominjuci da njegova partija nema nista protiv prijevremenih saveznih izbora, Predrag Bulatovic je upozorio da bi, u slucaju pomjeranja roka parlamentarnih izbora u Crnoj Gori, moglo doci do ponovnog podizanja politickih tenzija i strasti, sto bi dovelo do novog destabilizovanja politickih prilika i usloznjavanja politicke situacije u Republici.

Momir Bulatovic nije zelio da otkriva kako bi se ponasala njegova politicka partija u slucaju da izbori budu odgodjeni. On je na direktno novinarsko pitanje u vezi s tim samo podvukao da je njegova partija protivna stavovima da prvo treba stabilizovati politicke prilike, pa ici na izobre. Upravo je, po Bulatovicevom misljenju, obrnuto - odrzavanje izbora je uslov za stabilizovanje politickih prilika u Crnoj Gori.

Komentarisuci novinarsko pitanje u kome je sugerisano da su, osim njegove partije, u crnogorskom parlamentu sada opozicija i liberali, Momir Bulatovic je kazao kako je to “jos jedan pokazatelj politicke i drzavne krize", te da sadasnji crnogorski parlament, “sa svojom novokomponovanom vecinom", neodrazava pravi odnos politickih snaga u Crnoj Gori.

Otvarajuci konferenciju za novinare, Momir Bulatovic je istakao da njegova partija zeli da ukaze na nedosljednost crnogorskih drzavnih organa u odnosu na “Veliki narodni miting" i njegove posljedice, optuzujuci, pritom, vlast za namjeru da sada policijskom akcijom dokaze teroristicki karakter gradjanskog proteta. On je poslanicka pitanja u vezi s tim okarakterisao tek kao pocetak utvrdjivanja istine o onome sto se u Podgorici desilo sredinom januara. Sto se tice mogucnosti da poslanicki klub njegove partije inicira formiranje nekog parlamentarnog anketnog odbora ciji bi zadatak bio da rasvijetli dogadjaje vezane za protestni miting u Podgorici, Momir Bulatovic je saopstio da nesto tako moze da dodje u obzir tek poslije parlamentarnih izbora. Prema njegovom misljenju, sada parlament ne bi trebalo opterecivati sa tim, posto ima dosta posla oko pripremanja izbora.

Jedan od nacina da se utvrdi istina o onome sto se desilo u noci 14. januara je da policija vrati video-kasete zvanicnog snimatelja protesta i da se vidi sta je tamo zabiljezeno, sugerisao je Momir Bulatovic.

Novi pristup Prevlaci stetan za Crnu Goru

Komentarisuci najavu novog pristupa rjesavanju problema Prevlake od strane novog crnogorskog premijera, Momir Bulatovic je upozorio da se moze "nanijeti velika steta interesima Crne Gore". Ta steta, medjutim, "nece biti nepopravljiva", jer ce, prema njegovoj procjeni, poslije majskih izbora biti uspostavljen nov raspored politickih snaga, a onda ce i pitanje Prevlake biti vraceno na raniji "kolosijek". Bulatovic nije propustio da istakne kako je na tom kolosijeku ranije bio i Milo Djukanovic.

Momir Bulatovic je, inace, ocijenio ponasanje policije kao “vise nego indikativno", jer se bavi politickim pitanjima. I on i Predrag Bulatovic su konstatovali da ce pojedinacne teroristicke akte smatrati “ujdurmama" vladajuce politicke grupacije sve dok se ne otkriju stvarni pocinioci.

Momir Bulatovic je demantovao navode drzavnog tuzioca Vladimira Susovica i novog crnogorskog premijera Filipa Vujanovica da vecina pritvorenih ucesnika protestnog mitinga iza sebe vec ima kriminalna dosjea. On je iznio suprotnu tvrdnju, po kojoj 80 odsto uhapsenih kakva dosjea nema. Skrenuo je paznju i na to da generalna ocjena o teroristickom karakteru protesta ne korespondira sa optuzbama drzavnog tuzioca na racun pritvorenih lica, u kojima je rijec o “nasilnickom ponasanju i ugrozavanju opste bezbjednosti". U slucaju Emila Labudovica, nekadasnjeg urednika TV Crne Gore, koji je pritvoren pod optuzbom da je pucao u policajca Martina Orlandica, Momir Bulatovic je istakao da taj policajac jos nije saslusan.

Momir Bulatovic je potvrdio informacije da je prije nekoliko dana saslusan u svojstvu svjedoka od strane istraznog sudije, koji vodi pretkrivicni postupak protiv dvojice ucesnika protesta (Milosevic i Nikolic). Svojim svjedocenjem, napomenuo je, zelio je da pokaze uvazavanje suda, sto nije slucaj i sa visokim funkcionerom crnogorske policije Milanom Paunovicem. On, prema Bulatovicevim rijecima, “nije nasao vremena da uvazi sudsku vlast i dodje pred sud".

Na konferenciji za novinare je saopsteno da se trenutno u pritvoru nalaze 43 ucesnika protestnog mitinga, ali nije mogao biti predocen podatak o broju lica koja su pozivana na informativne razgovore u policiju. Receno je i to da svi uhapseni nijesu clanovi partije Momira Bulatovica. Novinari nijesu dobili odgovor na pitanje koliko je ljudi izgubilo posao zbog politicke pripadnosti, ali je receno da se radi o “velikom broju ljudi", te da se ovih dana penzionise “veliki broj policajaca".

Momir Bulatovic je nazvao neprihvatljivim insinuacijama tvrdnje da je njegov savjetnik za bezbjednost Nikola Pejakovic, inace bivsi ministar unutrasnjih poslova Crne Gore, a sadasnji jugoslovenski ambasador u Bjelorusiji, planirao upotrebu sile tokom protesta u Podgorici.

D. Vukovic

OEBS se vratio sebi

Izrazavajuci zadovoljstvo pristupom i ucinkom strucnjaka OEBS-a u pripremi crnogorskih izbornih zakona Zoran Zizic, potpredsjednik partije Momira Bulatovica, naglasio je podudarnost njihovih primjedbi na zakone, i preporuke i sugestije OEBS-a. Primijetio je, pritom, da je OEBS imao potpuno drugaciji pristup kada je rijec o predjsednickim izborima od onoga koji je imao prema izbornim zakonima i pripremi prijevremenih parlamentarnih izbora.

Momir Bulatovic je promjenu odnosa ocijenio kao “vracanje misije OEBS samoj sebi", sto je razlog za nadu da ce parlamentarni izbori biti fer i demokratski.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /