cetvrtak, 12. februar 1998.

DANAS PRELOMNI TRENUTAK AFERE "MONIKAGEJT"

Klinton ceka Monikinu odluku

Monika Luinski izlazi pred specijalnu porotu da bi odgovarala na pitanja o svojim odnosima s predsednikom SAD, cime se njena dalja sudbina i te kako ozbiljno dovodi u pitanje - ukoliko odbije da ista kaze o skandalu

Slobodan Pavlovic
dopisnik "Nase Borbe" iz Vasingtona

Zaista, tesko je i zamisliti koliko je to opterecenje imati 24 godine i biti svestan cinjenice da sudbina lidera najmocnije sile sveta zavisi od samo jedne tvoje reci. Od toga da li ces na jedno sasvim konkretno pitanje odgovoriti s jednim isto tako konkretnim "da" ili "ne"!

Pod tim opterecenjem zivi do pre tri nedelje jedna potpuno anonimna devojka iz juzne Kalifornije, po imenu Monika Luinski. Taj kamen koji nosi oko vrata bice joj danas tezi nego ikad: cetvrtak, 12. februar je dan kad ce se ona pojaviti pred specijalnom vasingtonskom porotom da odgovara na pitanja o svojim odnosima s predsednikom SAD - i dan kad se njena dalja sudbina i te kako ozbiljno dovodi u pitanje, ukoliko pred pomenutom porotom bude izbegla da se izjasni izmedju onih presudnih "da" ili "ne", ili ako, uopste, bude odbila da ista kaze o skandalu kojim od sredine januara bukvalno ceo svet ispira usta.

Mis Luinski - koja svih ovih dana cuti kao zalivena - dozivela je da njena majka u utorak bude ispitivana pred porotom specijalnog tuzioca Keneta Stara (barjaktara desnicarske zavere protiv Bila Klintona, prema javnoj optuzbi prve dame Amerike), a danas je na nju dosao red. Medijska histerija priblizila se tim povodom tacki kljucanja, jer se nekadasnja pripravnica iz Bele kuce nasla u epicentru najvece ovdasnje politicke oluje (posle Votergejta) posle obnarodovanja citave serije posrednih i neposrednih dokaza koji ukazuju na (najblaze receno) neke vrlo neuobicajene licne odnose izmedju nje i Bila Klintona u periodu dok je sluzbovala u predsednikovoj rezidenciji.

Da li ce u finalu ove afere nekadasnja pripravnica iz Bele kuce zavrsiti u zatvoru, a predsednik isterati do kraja svoj drugi cetvorogodisnji mandat u Beloj kuci? Sta znaci jucerasnja izjava Vilijama Ginsburga, glavnog advokata Monike Luinski, da njegova sticenica "nece ici u zatvor" i da se vise nikome ne moze dozvoliti da je "i dalje koristi za svoje ciljeve"?

Ukoliko Monika Luinski nastavi da odbija saradnju sa specijalnim tuziocem, ovaj ce imati zakonsku osnovu da je optuzi za ometanje sudskog postupka i da je, u to ime, posalje iza resetaka! Kontraopcija (saradnja s Kenetom Starom) daje joj mogucnost da bude potpuno oslobodjena ove optuzbe, koja je u ovom trenutku - zasnovana na mnogo indicija - tereti da je dala laznu pismenu izjavu advokatima Pole Dzons, koji zastupaju ovu sluzbenicu iz Arkanzasa u procesu protiv predsednika SAD (takodje "seksualno zlostavljanje"). U toj izjavi gresna Monika napisala je i potpisala - zaklinjuci se da govori istinu - da tokom svog sluzbovanja u Beloj kuci nije imala seksualne odnose s Bilom Klintonom. Prilicno je ocigledno, medjutim, da ta njena izjava stoji na sve slabijim nogama, jer - da nije tako - zasto bi advokat Ginsburg u ove protekle tri nedelje tako grcevito nastojao da se pogodi s tuziocem Kenetom Starom oko imuniteta za Moniku Luinski i zasto bi ovih poslednjih dana onako dramaticno pretio preko TV da niko, zarad svojih interesa, nece oterati u zatvor njegovu sticenicu? Niko; pa sta bude da bude!?

Poslednje vasingtonske glasine, uoci danasnjeg presudnog Monikinog istupanja pred Starovom velikom porotom, najavljuju da je nekadasnja sluzbenica iz Bele kuce spremna sad da izjavi pod zakletvom da je ipak odrzavala seksualne odnose s predsednikom SAD. To bi, ako se ispostavi, bilo u direktnoj kontradikciji sa zvanicnim javnim demantijima koje je Bil Klinton davao tim povodom u ove protekle tri nedelje, a isto tako i u suprotnosti s njegovim svedocenjem (pod zakletvom) pred advokatima koji su ga ispitivali povodom slucaja Dzons.

Ovakav preokret otvorio bi Kenetu Staru mogucnost da optuzi predsednika za krivokletstvo, ali to ovom "nezavisnom specijalnom tuziocu" (inace zatrovanom republikancu) uopste vise nije dovoljno. Star hoce Klintonov skalp i u to ime on je advokatu Viljemu Ginsburgu sasvim jasno stavio do znanja da njegov klijent moze da racuna na puni imunitet jedino ako bude posvedocila pred velikom porotom da ju je predsednik - u saradnji sa svojim prijateljem, mocnim vasingtonskim advokatom Vernonom Dzordanom - ubedio decembra prosle godine da napise onu demanti-izjavu advokatima Pole Dzons.

Domogne li se te izjave, Star ce se naci u poziciji da moze da podigne optuznicu protiv Klintona i Dzordana za navodjenje Monike Luinski na krivokletstvo i ometanje pravosudnog postupka, sto automatski cini veoma realnom perspektivu da republikanska vecina u Kongresu odmah posle toga pokrene postupak za opoziv predsednika SAD!

Da li ce Monika Luinski reci danas pred porotom ono sto cela Amerika (s izuzetkom g-dje Klinton) smatra da je prava istina u ovom skandalu? Da li ce danasnji 12. februar ostati upisan u americkoj istoriji kao dan pocetka prevremenog kraja predsednicke karijere Vilijama Dzefersona Klintona? Da li je slucajno sto je prestonicki "Vasington post" - koji se 70. godina proslavio u operaciji rusenja Ricarda Niksona, u aferi "Votergejt" - bas slucajno juce objavio na prvoj strani ekskluzivnu izjavu jednog nedavno penzionisanog agenta specijalne sluzbe Bele kuce o tome kako je on, decembra 1995. dezurao jednog subotnjeg popodneva u hodniku ispred "Oralnog" kabineta, u kome se, nasamo sa predsednikom, nalazila punih 40 minuta Monika Luinski?

Pitanja je puno, a odgovora, zasad, niotkud. Zasad.

Peti amandman

Ljudi koji se u te stvari bolje razumeju kazu da Monika Luinski moze danas da odbije da ista kaze pred Starovom porotom, koristeci se svojim pravom iz petog ustavnog clana da sebe ne izlozi samooptuzivanju. Ali, kako se navodi, daleko je od toga da ce se ona time otkaciti sa udice pravosudja na koju je uhvacena optuzbom da je sredinom decembra dala laznu izjavu, pod zakletvom, o svojim odnosima s predsednikom SAD. Jer, ako Monika iskoristi "peti", Kenet Star ima zakonsko pravo da je natera na dalje svedocenje pod tzv. "ogranicenim imunitetom", sto - prevedeno na razumljiviji jezik - prakticno znaci da izjave koja je dala pred njegovom specijalnom porotom ne mogu da se upotrebe u postupku protiv nje pred redovnim sudom, ali da ona ostaje i dalje na udaru optuzbi za krsenje zakona zasnovanih na ostalim dokazima kojih se eventualno bude domogao specijalni drzavni tuzilac.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /