cetvrtak, 12. februar 1998.

Knjizevni izlog

Olga Moskovljevic:

Aleksandar Veliki i ja, Gutenbergova galaksija, Beograd, 1997.

U predgovoru knjizi autorka kaze: "Ali tek kada sam prvi put stupila na tle Grcke, osetila sam onu neopisivu radost koju covek oseca kada se vrati u svoju otadzbinu", objasnivsi time uzrok nastanka ovog zanimljivog putopisa. Uspesno povezujuci svoje poznavanje entologije, istorije i umetnosti s izuzetnim darom da zapazi, izrazi boje, mirise, promene intenziteta svetlosti, atmosfere i odnosa starosedelaca i turista, Olga Moskovljevic se s lakocom krece putevima helenskih zemalja sledeci trag Aleksandra Makedonskog od Pele, preko grckih ostrva i Bergama do prastarog Efesa, pa dolinom Menderasa do Pamukalea u Turskoj. Navodeci sve mitove stare Grcke koji svoje korene imaju u tlu kojim se krece, autorka ne propusta da isprica o svim susretima i usputnim razgovorima, dovodeci ih u vezu sa tradicijom, a u dodirima starog i novog otkriva tonove dionizijskih svecanosti. Knjiga je ilustrovana fotografijama u boji.

Pavlos Matesis:

"Drevan od postanja dana", Stubovi kulture, Beograd, 1998.

Sta se dogodi kada covek, nezadovoljan svojim, nastoji da im pridoda bozje moci? Da li moze, a u kojoj meri hoce da se odupre privlacnim silama zla? Cudom, stvarnim i mogucim, verom, granicama ljudske spoznaje i pohlepom, oholoscu i tastinom bez granica, bavi se Pavlos Matesis u svom najnovijem romanu Drevan od postanja dana. Matesis je izvanredan demistifikator ljudske stvarnosti i nacina na koji covek funkcionise kada mu se pricini da je u prilici da se izdigne iz proseka i uzleti iz svakodnevice, gubeci svaki kriterijum za dobro i zlo i sve karakteristike covecnosti. Likovi Jeliseja i Zagrosa (poput djavola i njegovog sluge) nose u sebi zlo kojem se klanjaju zeljni cuda, nesrecni bez vere, koristoljubivi, histericni, ludi od umisljenosti... Situacije u koje ih Matesis stavlja fantasticne su po svojoj formi, ali su forme ljudskih karaktera surovo istinite u svom ispoljavanju. Vreme radnje Drevan od postanja dana je drevno koliko i covekovca potreba da porobi i kontrolise duh bliznjeg, bez ljubavi. Nesreca je ljudska sto to vreme nije proslo, vec je pre podsecanje na buducnost i poslednji dan.

Julija Kristeva:

"Nove dusevne bolesti", OKTOIH, Podgorica

Podeljena u cetiri celine (Klinika, Istorija, esej o Autobiografiji Frojdove saradnice Helen Dojc i esej Vreme zena), knjiga Nove dusevne bolesti u prvom svom delu tretira problem savremenog coveka u odnosu prema svetu kao proizvodu i proizvodjacu samog tog coveka. Da li je covek istrazujuci, otkrivajuci, napredujuci i proizvodeci upao u rupu koju je sam iskopao? Kako stati sa ukopavanjem dok je jos moguce iz jame izaci uz pomoc psihoanaliticara? I da li se savremena psihoanaliza razvijala jednakom brzinom kojom se povecavao broj novih i nepoznatih simptoma bolesti duse? Savremen covek, kaze Kristeva, u opasnosti je da prevazidje "metafizicki nemir" i "zapitanost nad smislom". S druge strane, ta opasnost ustukne pred opasnoscu koju dusa tesko podnosi: racionalne i seksualne teskoce, somatski simptomi, nemogucnost coveka da se izrazi, nelagodnost, histerija, opsesivnost, inhibicija narcizam... Kristeva postavlja i daje odgovore na pitanje "cemu psihoanaliticari u nepriznatom oskudnom vremenu?", zastupajuci tezu da je svako lecenje jedinstveno koliko i jedinka sa svojom bolescu i da je osnovni problem savremene psihoanalize u oskudici simbolickih predstava novonastalih "bolesti duse".

U Istoriji Kristeva se bavi analizom tekstova Biblije, Rusoa, Didroa, Dzojsa, Dostojevskog, Gospodje de Stal, Gombrovica...

Poslednji esej u knjizi - Vreme zena - analiza je tri faze feministickog pokreta i znacaj feminizma za mesto zene danas u socio-politickom i kulturnom zivotu. Kristeva kritikuje borbu za jednakost kojom ova jednakost nije izvojevana ali je zato zena izgubila u toj borbi polozaj koji je imala samom posebnoscu zenskog bica i simbolickom razlikom od "onog drugog".

Nove dusevne bolesti nije samo strucna vec "aktuelna i misaona knjiga cije citanje moze biti tesko, izazovno i visestruko korisno" (iz predgovora M. i Z. Martinovic).

Veselin Markovic:

"Sta propuste oni koji umru u snu", Beografiti, Beograd, 1997.

Oni koji umru u snu propuste da spoznaju razlicitosti, da izrone iz svog, pa zarone u novi svet, propuste da imaju i poveruju svom predosecaju, da osete da jos uvek imaju pratioca, i onda kada su vec sasvim sigurni da ih je odneo sedmi talas... Propuste da se sledeceg dana probude zeljni da krenu putem svile i otkriju neke nove topografije. Perpetuum mobile. Mi razliciti, Izranjanje, Novi svet, Predosecaj, Prostori, Pratioci, Sedmi talas. Sledeceg dana, Put svile, Topografije, naslovi su nekih cetrnaest prica objavljenih u drugom izdanju zbirke "Sta propuste oni koji umru u snu". Zbirke koja na cudan ali blizak nacin govori o strahovima, prvim iskustvima, secanjima koja struje razlicitim nivoima svesti, snovima, prijateljstvu, ljubavi, smrti... Cesto na granici apsurda, pripovetke Veselina Markovica otkrivaju o coveku nesto vise od onoga je sam sebi spreman da prizna, ili sto mozda nije u stanju da primeti, shvati pa objasni, niti da dosanja, jer... umre onako kako je i ziveo. U snu.

Ljubica Arsic:

"Cuvari kazacke ivice", Radio B92, Beograd, 1997.

Cuvari kazacke ivice je zapravo saga o zivotu-sagu. O postojanju kao beskonacnom nizu prepletenih niti koje se ukrstaju, teku paralelno do u beskraj, da bi se, kada su vec svi zaboravili da su krenule sa istog mesta, dotakle, uvezale u cvor i promenile tok jednog zivota, zivota jednog grada, jedne zemlje, istorije... Sinhronicitet kao cinjenica koja se uvek gubi iz vida razumu kojim se covek sluzi da razresi konkretne situacije - povoljne i nepovoljne, tek negde potvrdi sebe kao proces koji tece, a koji, kada ne moze a da ga ne vidi, razum protumaci kao cudo pa opet zboravi da je deo tog procesa sve dok ga isti ne podseti pismom, notom, mirisom, sarom, kaplju krvi... Uzimajuci za osnovu svog romana "najlepsi" kazak (vrsta nomadskog tepiha koji prave stanovnici sa Kavkaza) "na svetu", Ljubica Arsic po njemu posipa i preplice ljude i dogadjaje, vere i nacije, srecne brakove i nesrecne ljubavnike, uporne i stalozene suprotstavlja nesigurnima, povezuje Beograd sa Kavkazom, Rusiju sa Belgijom, nadu, strahove i iscekivanja pretace u ispunjenje, razreenje, smrt... Jednostavnim pripovedackim postupkom autorka uspeva da popravi ostecenje na kazaku dokazavsi da nista nije nemoguce, da sve tece i da je tokove ponekad nemoguce kontrolisati i da im se treba prepustiti, ostavljajuci citaocu otvoren put da po istom tepihu gazi, da ga haba i uzdize, kvari i popravlja. Da napravi svoj i cuvajuci njegove ivice cuva nesigurne ivice svog postojanja.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /