petak, 13. februar 1998.

ADMINISTRATIVNI ODBOR USKORO TREBA DA ODOBRI OTVRANJE ZA POSETIOCE SKUPSTINU SRJ

Gradjani u saveznom parlamentu

U ovom zdanju nalazi se 160 vrednih slika, skulpture, knjige iz 17. i 18. veka. Razmislja se o postavljanju stalnih izlozbi, obezbedjivanju kustosa i vodica

Hol Savezne skupstine

Beograd. - Visemesecne pauze i zastoj u radu Skupstine Savezne Republike Jugoslavije povod su, izmedju ostalog i za pitanje - sta se u Skupstini zbiva kada parlament ne zaseda, koliko ima zaposlenih i sta sve sadrzi ovaj objekat, koji je, kao spomenik kulture, pod zastitom drzave. O tome za "Nasu Borbu" govori generalni sekretar Sluzbe Skupstine SRJ Milisav Milenkovic.

"Danas je u Sluzbi Skupstine SRJ na platnom spisku 240 zaposlenih, od lekara do vozaca. Svi mi svakodnevno dolazimo na posao i zapravo smo operativni servis, odnosno tehnicko-strucna sluzba koja opsluzuje parlament i poslanike. Dinamika radnih tela parlamenta vezana je za sednice skupstine, a kada njih nema, ovde se u medjuvremenu obavljaju cinovnicki poslovi jer zaposleni vise nemaju inicijativu kao sto je to nekada bio slucaj".

Prema sadasnjem Ustavu, objasnjava Milenkovic, "Skupstina je mesto gde se vrsi iskljucivo zakonodavna delatnost, za razliku od nekadasnjeg saveznog parlamenta koji je bio najvisi organ vlasti i samoupravljanja i u kome su se donosile deklaracije, rezolucije i pripremali zakonski akti. Nekada se u Skupstini utvrdjivala i sprovodila unutrasnja i spoljna politika i zato je u njenim sluzbama bilo zaposleno 670 cinovnika". Milenkovic navodi da bi prema sacinjenoj ali jos neusvojenoj sistematizaciji Sluzbe trebalo smanjiti broj zaposlenih u Skupstini za oko 30 posto upravo zato sto vise nema potrebe za obimnim administrativnim aparatom.

Diplomatski plavi salon

Skupstinu, medjutim, ne cine samo poslanici i administrativni aparat, u toj zgradi se nalaze mnoga vredna umetnicka dela - slike, skulpture, izrezbareni namestaj, a jedna od najvecih vrednosti ovog zdanja je biblioteka. Milenkovic istice da se planira da Skupstina uskoro otvori vrata i za posetioce. "Ovde imamo dela Pedje Milosavljevica, Marka Celebonovica, Save Sumanovica , Mila Milunovica, Lubarde... ukupno 160 vrednih slika, a najvecu vrednost predstavlja biblioteka u kojoj ima knjiga iz 17 i 18 veka". Na pitanje da li u Skupstini jos postoji takozvani Titov plavi salon, Milenkovic kaze da takav salon nikada nije ni postojao vec je rec o diplomatskom salonu koji je opremljen starim izrezbarenim namestajem koji je porodici Karadjordjevic poklonila vlada Francuske.

"Karadjordje", rad Frane Krinica

Zgrada skupstine stara je 62 godine i osim delova namestaja skoro sve je u njoj ostalo autenticno . Skupstinsko zdanje gradjeno je 30 godina, od 1906. do 1936. godine i to po preuredjenom projektu Jovana Ilkica.

Milenkovic kaze da se vec duze vreme razmislja o stalnim izlozbenim postavkama i pripremi monografije o zgradi Skupstine.

"Ideja o otvaranju Skupstine u stvari i nije sporna i moze se uskoro ocekivati njena realizacija. Potrebno je da to odobri Administrativni odbor, da se obezbedi kustos i vodici", rekao je Milenkovic i podsetio da i u vecini evropskih zemalja parlamenti predstavljaju svojevrsnu muzejsku vrednost dostupnu posetiocima.

J. Kocijan

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /