petak, 13. februar 1998.

USVOJEN ZAKON O JAVNOM INFORMISANJU

Po uzoru na evropske standarde

Javnim glasilima omoguceno da rade na stari nacin jos dva meseca, da bi svoj rad usaglasila sa odredbama novog zakona

Podgorica. - Crnogorski parlament juce je usvojio Zakon o javnom informisanju, koji je pripremio visestranacki strucni tim, ispomazuci se sugestijama i preporukama strucnjaka OEBS-a. Protiv predlozenog teksta ovog zakona izjasnili su se jedino poslanici iz kluba DPS - Momir Bulatovic. Predstavnici ove politicke grupacije nijesu ucestvovali ni u pripremi zakona, posto su smatrali da je stari Zakon o javnom informisanju dobar, i da radikalno novom normiranju ove oblasti treba pristupiti u neko drugo vrijeme.

Novim Zakonom o javnom informisanju garantovana je sloboda javnog informisanja “na nivou standarda koji su sadrzani u medjunarodnim dokumentima o ljudskim pravima i slobodama (OUN, OEBS, Savjet Evrope, EU)". U clanu 1 Zakona, iz kojeg je i prethodni citat, navedeno je da “ovaj zakon, i podzakonska akta donijeta na osnovu njega, treba tumaciti u skladu sa principima Evropske konvencije o ljudskim pravima, i uz koriscenje prakse precedentnog prava Evropskog suda i Evropske komisije za ljudska prava". Iako ce novi Zakon stupiti na snagu danom objavljivanja u Sluzbenom listu, javna glasila nastavice da rade na stari nacin, posto im je za usaglasavanje organizacije i opstih akata sa odredbama novog Zakona ostavljen rok od sezdeset dana.

Milan Gajovic, poslanik DPS CG izrazio je ocekivanje da ce, u bliskoj buducnosti, u programskim odborima javnih glasila biti zastupljene i neke druge organizacije, a ne samo politicke stranke, kao sto je sada slucaj. Sadasnje rjesenje da u programskim odborima javnih glasila ucestvuju, na paritetnoj osnovi, parlamentarne stranke, za Gajovica je, ipak, korak naprijed, jer ce, u odnosu na ranije rjesenje, javnost biti reprezentativnije zastupljena.

Poslanik Narodne stranke Bogoljub Iric, upozorio je da novi Zakon, ma koliko dobar, nece znaciti nista ako strucni ljudi ne dodju na prava mjesta. Ovaj zakljucak je potkrijepio analizom stanja u lokalnim medijima u Pljevljima (radio i novine) koje su, kako je kazao, u funkciji tamosnjeg predsjednika Skupstine opstine.

Posle okoncanja jucerasnjeg nastavka vanredne sjednice parlamenta, Liberalni savez CG oglasio saopstenjem za javnost, u kome je naveo razloge zbog cega njegovi poslanici apstiniraju od rasprave. Raspravu su okarakterisali kao medjusobno "satiranje" dva zestoko suprotstavljena bloka nekada jedinstvene DPS.

Danas je ocigledno, precizira se u pomenutom saopstenju, "kako su i zasto brutalno krsena ljudska prava u Crnoj Gori. Danas se moze argumentovano dokazati da su novembarski izbori 1996. godine bili drasticno pokradeni, na stetu koalicije "Narodna sloba", osmisljene za dobrobit svih gradjana Crne Gore. Posto pred narodom i pred njegovim sudom, najbolje svjedoce sami DPSkreatori sveukupnog civilizacijskog zaostajanja Crne Gore, Liberalni savez je odlucio da se u ovu, kako smatra istorijsku parlamentarnu raspravu ne mijesa da bi sve, konacno, postalo jasno".

Posle Zakona o javnom informisanju, crnogorskom parlamentu je preostalo da se poozabavi Zakonom o izboru odbornika i poslanika, posljednjem koji je pripreman u Strucnom timu, i uz pomoc eksperata OEBS- a. O ovom zakonu ce rasprava biti otvorena u utorak naredne nedelje, do kada u dodatnim konsultacijama treba da se pronadje resenje o broju izbornih jedinica, i modelu kojim se obezbedjuje adekvatna zastupljenost Albanaca u parlamentu.

D. Vukovic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /