ponedeljak, 16. februar 1998.

OTVORENO PISMO HUMAN RIGHTS WATCH PREDSEDNICIMA JUGOSLAVIJE I SRBIJE, SAVEZNOM MINISTRU ZA TELEKOMUNIKACIJE I MINISTRU ZA INFORMACIJE SRBIJE

Slobodni mediji - preduslov za reintegraciju SR Jugoslavije

Najveca americka organizacija za zastitu ljudskih prava (HRW) smatra da nedavno raspisani konkurs predstavlja nastavak politike nedodeljivanja frekfencija onim radio i tv stanicama koje ne emituju “prihvatljive informacije" po meri vlasti

Vasington. - U pismu predsednicima Milosevicu i Milutinovicu kao i ministrima Maslovaricu i Milentijevic, osudjuju se sadasnji pokusaji da se ugase nezavisni mediji u SRJ. “Vase uporno odbijanje da donesete jasnu i demokratsku zakonsku regulativu za elektronske medije direktno je suprotno vasim obavezama propisanim zakonima u Srbiji i Jugoslaviji, kao i medjunarodnim zakonima koji garantuju slobodu stampe i izrazavanja", konstatuje se u pismu ove organizacije.

- Konkurs za dodelu radio i TV frekvencija na privremeno koriscenje, objavljen 6. februara, samo dodatno komplikuje ovu oblast. Bas kao i zakoni koji regulisu rad elektornskih medija, zakonska procedura propisana konkursom je konfuzna, neusaglasena i suprotna drugim zakonima u Srbiji i Jugoslaviji koji regulisu ovu oblast, ocenjuje organizacija Human Rights Watch. “Na primer, samo pravna lica koja su registrovana kod Privrednog suda i u Ministarstvu za informisanje, mogu da ucestvuju na konkursu. Medjutim, u pitanju je beskrajni krug bez izlaza, jer Zakon o radioteleviziji Srbije obavezuje pravna lica da prvo poseduju resenje o dobijenoj frekvenciji da bi uopste bila registrovana kod pomenutih drzavnih organa. Troskovi ucestvovanja na konkursu, potrebni tehnicki uslovi, i trazena dokumentacija predstavljaju nepremostivi problem za privatne radio i TV stanice koje deluju u SRJ.

Human Rights Watch smatra da je nedavno raspisani konkurs zapravo komplikovanje pravne procedure koja predstavlja nastavak politike nedodeljivanja frekvencija onim radio i TV stanicama koje ne emituju “prihvatljive informacije" po meri vlasti. Ovim stanicama je dozvoljeno da rade, sto pred svetom demonstrira vase postovanje slobode govora. Medjutim, bez dozvola, vlasti uvek mogu zatvoriti ove stanice, sto se i dogadjalo u proslosti. Oko 300 privatnih radio i oko 100 TV stanica u SRJ se trenutno nalaze u takvoj poziciji. S druge strane, drzavne stanice kao i stanice usko povezane s vlastima kao sto su Radio Kosava i BKTV, redovno dobijaju sve potrebne dozvole i slobodno emituju program bez ikakvih pritisaka. Sredinom 1997. godine, na primer, vlasti su zatvorile 77 nezavisnih, opozicionih ili komercijalnih radio i TV stanica jer su bile “nelegalne". Mnoge stanice nisu posedovale odgovarajucu dozvolu, ali je to bila posledica cinjenice da drzava konstantno odbija da izda dozvole stanicama koje kritikuju drzavnu vlast.

Human Rights Watch ce nastaviti da prati razvoj jugoslovenskog zakonodavstva u oblasti medija, kao i njegove primene. Smatramo da je sloboda medija osnovni preduslov ukidanja spoljnog zida sankcija protiv SRJ kao i njenog reintegrisanja u medjunarodnu zajednicu, stoji na kraju pisma najvece americke organizacije za zastitu ljudskih prava.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /