sreda, 18. februar 1998.

SUTRA VANREDNA SEDNICA SKUPSTINE SRBIJE ZA RASPODELU MANDATA U VECU REPUBLIKA

Nagodbom do poslanika

Izbor 20 saveznih poslanika, po Zakonu, ne mora da odrazava stranacku strukturu republickog parlamenta. Nova demokratija predlaze da svakom poslanickom klubu pripadne jedno poslanicko mesto, a ostalih 13 da se podeli proporcionalno snazi stranaka

Popunjavanje praznine: Skupstina SRJ
Foto: N. Stojanovic

Skupstina Srbije bi, na sutrasnjoj vanrednoj sednici, trebalo da donese odluku na osnovu koje bi izabrala svoju dvadesetoclanu delegaciju u Vece republika saveznog parlamenta. Zasad niko ne moze ni da nasluti koje bi stranke ubuduce mogle da predstavljaju Srbiju u federaciji. Nijedna jos nije dobila poziv na dogovor o tome, a vazeca verzija Zakona o izboru poslanika u Vece republika (koji je 1992. godine, "preko noci", prepravljen voljom socijalista i radikala), ne obavezuje ni na kakvu proporcionalnost koja bi odrazavala stranacku strukturu parlamenta.

Ko bi, u ovom slucaju, mogao da predstavlja odlucujucu vecinu, znajuci da "levi" blok nema dovoljno glasova za samostalno odlucivanje? Cini se da su odgovor ponudili predsednik Republicke skupstine i sef drzave. Posle visenedeljnog upornog cutanja, kojim je probijen rok za izbor saveznih poslanika za citavih mesec i po dana, obojica su se nedavno oglasili u istom danu! Prvi da na zahtev svog poslanickog kluba zakaze sutrasnju sednicu parlamenta, a drugi - da pozove stranacke prvake na drugu rundu konsultacija o sastavu nove vlade.

Sve je, reklo bi se, isuvise medjusobno povezano, da bi bilo slucajno. Radikali su s konsultacija izasli usamljeniji nego ikad, ostajuci dosledni svojim ranijim stavovima, dok su svi ostali lideri pokazali minimum kooperativnosti s vlastima, po cenu i da koriguju svoje stranacke programe "za dobrobit Srbije".

Hoce li za dobrobit Srbije istisnuti radikale i iz Veca republika, videce se, mozda, vec danas, a najkasnije sutra, kada prema predlogu socijalista istice rok za izbor saveznih poslanika u republickom parlamentu. U medjuvremenu se, mozda, i postigne neki politicki dogovor. U suprotnom, Srpski pokret obnove, kojeg su pregovori sa sefom drzave, izgleda, osokolili, lako bi mogao da zauzme mesto na kome je javnost vec videla radikale - da glasanjem podrzi odluke "leve" koalicije. Tim pre sto radikali ne odstupaju od stava da im, prema stranackoj zastupljenosti u republickom parlamentu, pripada trecina raspolozivih mesta u Vecu republika Savezne skupstine. Buduci da bi, prema prostoj racunici, u tom vecu trebalo da ih predstavlja sest i po coveka, zasad pristaju samo na varijantu da dobiju sedam mesta.

Po istoj logici, "levoj" koaliciji ne bi trebalo da pripadne vise od devet, a SPO prizeljkuje najmanje cetiri. Ima ideja da se svaka od ovih grupacija odrekne po jednog mesta u korist manjih stranaka. Jedna od varijanti, koju ce kao kompromisno resenje najverovatnije ponuditi Nova demokratija, jeste da svakom poslanickom klubu pripadne po jedno mesto u Vecu republika, a da ostatak od 13 mesta medjusobno svi dele proporcionalno zastupljenosti u parlamentu. Po tome bi SPS i SRS dobili po sest, SPO - tri, JUL - dva, a ND, Savez vojvodjanskih Madjara i koalicija "Vojvodina" - po jedno mesto.

Malo je verovatno da bi ova varijanta bila prihvacena, jer ne odgovara velikim stranka, posebno imajuci u vidu da je socijalistima dragocen svaki glas koji bi se suprotstavio crnogorskim oponentima u Vecu republika. Iz tog ugla gledano, cini se da je za njih prihvatljivija varijanta da "levom" bloku pripadne 15 mesta, a da preostalih pet prepusti Srpskom pokretu obnove, ciji stranacki program joj je, sudeci barem prema ishodu konsultacija kod predsednika Republike, izgleda sve blizi. Raspodela mesta bice, i ovom prilikom, u funkciji poboljsanja pozicija i u saveznom parlamentu.

M. Torov

Konsultacije kao kozmetika

Proizlazi da su sve kombinacije moguce i da ce konacna odluka proizici iz politickih nagodbi, buduci da nijedna stranka nema vecinu za odlucivanje. Sve je moguce, jer se poslanici po zakonu tajnim glasanjem izjasnjavaju o svakom kandidatu. Stoga je moguce ocekivati da se ponovi iskustvo iz januara 1993. godine kada su se, u pomenutom Vecu, rasporedili sve sami socijalisti i radikali. Prvi su zauzeli cak 12, a drugi - preostalih osam mesta, a mandat im je trajao do oktobra iste godine, kada je Republicka skupstina raspustena. Uprkos ostrim kritikama stranaka koje su, "pravnim nasiljem socijalista i radikala," tada bile uskracene, prica se ponovila i nakon potonjih izbora. Navodne "konsultacije", odnosno politicki dogovori, bili su cista kozmetika.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /