sreda, 18. februar 1998.

UOCI IZBORA SAVEZNIH POSLANIKA IZ SRBIJE U VECE REPUBLIKA

"Na pola koraka" do promene Ustava

Ako savezne mandate podele levica i SPO u odnosu 15 prema pet, postize se vecina (s poslanicima Bulatoviceve stranke) za promenu vlade. U oba veca nedostaje jedan glas za izmenu Ustava

Ukoliko "programsko priblizavanje" levice i Srpkog pokreta obnove, kako se naslucuje, rezultira i formiranjem delegacije Srbije u Vecu republika Savezne skupstine iskljucivo od poslanika tih stranaka, "slobisti" bi mogli imati vecinu neophodnu za obavljanje vaznih poslova kao sto je smena Savezne vlade i pride se naci na "na pola koraka" od zeljene promene Ustava.

Vece republika Skupstine SRJ sacinjavaju dve republicke delegacije od po 20 poslanika. Ako se ostvare najave prema kojima ce mandate rezervisane za poslanike iz Srbije podeliti levica i SPO u odnosu 15 prema pet, leva koalicija bi, zajedno s poslanicima stranke Momira Bulatovica (ima ih sest) imala vecinu poslanika neophodnu da, pre izbora u Crnoj Gori koji bi mogli promeniti odnos snaga, "donese vazne sistemske zakone". I sto je narocito zanimljivo, imala bi dovoljan broj glasova za eventualnu smenu ne vise sasvim "pouzdanog" Konticevog kabineta. (Prema Ustavu, za opoziv Vlade neophodna je saglasnost vecine poslanika u oba skupstinska veca).

Ako "programsko priblizavanje" levice i SPO bude primenjivo i u slucaju pojave inicijative za promenu Saveznog ustava, sloznoj delegaciji Srbije i sledbenicima Momira Bulatovica (njih ukupno 26) nedostajace jos samo jedan glas da se u Vecu republika izglasa predlozena promena. Taj glas bi trebalo na neki nacin pribaviti od nekog od "preostalih" poslanika iz crnogorske delegacije (osam clanova DPS Milice Pejanovic-Djurisic, pet "narodnjaka" i jedan clan SDA Crne Gore). Za promenu Ustava, podsetimo, potrebna je odluka dvotrecinske vecine poslanika u oba veca, sto u slucaju Veca republika iznosi 27.

"Programsko priblizavanje" levice i ekipe Vuka Draskovica moglo bi znaciti i promenu odnosa snaga u Vecu gradjana, koga cini ukupno 138 poslanika. Prostu vecinu neophodnu za smenu Savezne vlade, sa svojih 64 poslanika, levica u tom telu ima bez obzira na raspolozenje ostalih poslanika. Problem je, medjutim, dvotrecinska vecina: "slobisti" i "bulatovicevci" zajedno imaju 76 poslanika, sto znaci da bi za promenu najviseg drzavnog akta trebalo "namaci" glasove jos 17 poslanika.

Stranka "programski bliska" levoj koaliciji, SPO, za sada ima 12 poslanickih mandata u tom vecu, a svi su izgledi da ce ih, nakon konacne raspodele mandata bivse koalicije "Zajedno", imati 16 (prema tvrdnjama nekih pravnih strucnjaka, naime, preostale stranke clanice te bivse koalicije nemaju sanse da sudskim putem dobiju neki od cetiri jos uvek neraspodeljena mandata). Ukoliko se, dakle, i "sepeovci" odluce da podrze promenu Ustava, opet ce nedostajati jedan poslanicki glas, koga bi trebalo pribaviti od nekog od poslanika sa sledeceg spiska: 16 radikala, osam Bojovicevih "narodnjaka" (tvrde da tako nesto nikad ne bi podrzali), po tri clana DSS i SVM, po dva iz DS i koalicije "Vojvodina" i po jedan iz DC, Liste za Sandzak "Sulejman Ugljanin", SDP Crne Gore i SDA Crne Gore.

V. Didanovic

Iznenadjenje

Ako se, nakon Draskoviceve pozitivne ocene programa predsednika Srbije, ipak desi iznenadjenje i delegacija Srbije u Vecu republika bude izabrana po proporcionalnom principu, levica bi, prema recima Tomislava Nikolica, zamenika predsednika SRS, trebalo da ima devet poslanika, radikali sest ili sedam i SPO pet ili sest.

U tom slucaju, levica ne bi mogla s potpunom sigurnoscu da racuna na namicanje vecine potrebne za "donosenje vaznih sistemskih zakona" koje je najavila Gorica Gajevic, generalni sekretar SPS.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /