sreda, 18. februar 1998.

I SLOBODAN MILOSEVIC JE BIO UPOZNAT SA POSLOVIMA DIREKTORA DIN

Pozadina hapsenja - sukob s vladom

Kao jedan od razloga za Kosticev odstrel pominje se i njegovo odbijanje privatizacije DIN koju je vlada Srbije vec ugovorila, a koja bi trebala da bude slicna onoj u PTT

Nis. - Dok istrazni sudija Niskog okruznog suda Stanisa Krzalic odlaze saslusanje bivseg direktora DIN- a Smiljka Kostica kako bi se detaljno upoznao s predmetom, u Nisu se oko te politicko-privredne afere preplicu razlicita dokumentacija vezana za poslovanje Kostica, spekulacije oko pozadine hapsenja i glasine.

Vec poznatu tezu da su sa poslovima direktora DIN koje su sudski organi okarakterisali kao zloupotrebu sluzbenog polozaja, bili upoznati i predstavnici srbijanske vlasti, potvrdjuje i pismo dvojice radnika DIN Omera Kulaka i Vidana Mitica nekadasnjem predsedniku Srbije Slbodanu Milosevicu. “Polazeci od iskazane zelje i namere da se suprotstavite narastajucem kriminalu, zelimo da vas zamolimo da svoju javno deklarisanu nameru realizujete u nasem gradu i kolektivu", pisali su jos novembra 1994. godine radnici DIN predsedniku Srbije.

Ovi radnici su Milosevica upoznali sa poslovima direktora DIN koga su optuzili da je, osim izgradnje vise kuca na racun fabrike, imovinsku korist pribavio i kupovinom goriva iz Grcke cija je cena nekoliko puta prevazilazila domacu. “Posebno poglavlje je trgovina sa Republikom Srpskom gde su velike kolicine cigareta prodavane u kesu, a da o tome ne postoji potrebna dokumentacija. Od te kolicine veliki deo cigareta je ostajao u Srbiji za sta nije placen porez, jer su prodavane po ulicama sirom Srbije. Posebno je problematicna utaja poreza i carina koju je sistematski Kostic ostvarivao u proteklom periodu. Drzava je ostecena za nekoliko desetina miliona dinara, a on i dalje hazardira i niko mu nista ne moze", navode Kulak i Mitic u pismu Milosevicu.

Dvojica radnika DIN su tadasnjem sefu srpske drzave porucili da poslovi Kostica prevazilaze obican kriminal, jer se prema njihovom misljenju radi o licnosti koja podriva sistem i ekonomski program tadasnjeg guvernera NBJ Dragoslava Avramovica sto je “vise od obicnog kriminala - to su dela porotiv drzave i sistema. Kostic vesto stvara mit o sebi navodeci da iza njega stoje Kertes, Dragan Tomic, Sainovic, Sokolovic, pa cak i vi, jer je navodno za potrebe drzave prao novac", navode Kulak i Mitic u pismu predsedniku Srbije Milosevicu koga mole da bude odlucan i dosledan svojim obecanjima i idealima i na taj nacin dokaze narodu u kojoj meri se bori za njega.

Tisina i odsustvo bilo kakve akcije nakon ovakvog pisma predsedniku Srbije samo je potvrdilo tezu da Kostic, ukoliko je zaista radio sve za sta ga optuzuju, to nije radio sam. Zagovornici ovakve pretpostavke veruju da su se oni koji su odredjivali pravila igre po kojima je Kostic igrao, u medjuvremenu i promenili, pa je on ostao na vetrometini. Prema njihovom misljenju Kostic je bio svestan snage preduzeca kojim je upravljao i nije bio spreman da postupa po diktatu, narocito ako bi to znacilo prodaju firme u bescenje pri cemu bi i sam izgubio mnogo od svoje moci.

“Pojedinci bi voleli da trguju duvanskom industrijom, ali DIN treba prepustiti Nisu u kome ima dovoljno politicke mudrosti da se proceni da li ova firma treba da se privatizuje, ili razvija", rekao je pocetkom godine Kostic komentarisuci mogucnost privatizacije te fabrike koja se inace nalazi na spisku Vlade Republike Srbije za privatizaciju po posebnom postupku. Zelju “pojedinaca" potvrdio je i stenogram sa sednice republicke vlade koji je nedavno procurio u javnost i u kome se pominje privatizacija DIN-a. Prema izvorima bliskim lokalnim vlastima, Kostic je jos pre nekoliko meseci najavljivao privodjenje kraju pregovora sa ino partnerima u vezi sa velikim investicijama u DIN-u koje bi modernizovale fabriku i pomogle u zavrsavanju nove fabrike duvana. Prema takvim izvorima pare iz inostranstva onemogucile bi privatizaciju koju je vlada Srbije vec ugovorila, a koja bi trebala da bude slicna onoj u PTT. Takvoj privatizaciji usprotivio se i sam Kostic koji je odbio da o tome razgovara sa ministrom za privatizaciju Milanom Bekom.

Nagadjanja o razlozima hapsenja Kostica idu od kriminala, preko sukoba sa vladom, do zameranja sa sinom predsednika SRJ oko duvanske prevlasti u Srbiji. Jedan od rukovodilaca u DIN-u i supruga uhapsenog direktora Lidija Kostic pozadinu hapsenja vidi u sukobu sa vladom oko izvoza cigareta u RS. “Pozadina hapsenja mog supruga je to sto nije nasao zajednicki jezik sa vladom Srbije oko izvoza cigareta u RS. On se vec mesecima preganjao sa njima oko dozvole za izvoz u RS, odnosno oko izmene clana zakona koji bi to omogucio", rekla je ona u lokalnim medijima.

Kosticeva supruga je podsetila da je eks direktor DIN-a svojevremeno kada je bio poslanik SPS, bio “cerecen od strane opozicije". “I tada su nam slikali kuce i pisali o nasem navodnom basnoslovnom bogatstvu. Sada je doziveo da ga cereci partija ciji je bio clan", kaze ona.

Zoran Kosanovic

Glasine o novim hapsenjima

Prema carsijskim glasinama koje u nedostatku zvanicnih informacija dobijaju na “znacaju" izdat je nalog za hapsenje privatnog preduzetnika i vlasnika PP NINI Jovice Stefanovica koji je poslovno tesno saradjivao sa DIN, kao i direktora “Gradjevinara" Stanoja Stojcica cija je firma gradila neke od kuca Kostica. Carsija najavljuje i smenjivanje nacelnika Nisavskog okruga Jovana Zlatica, kome pripisuje tolerantan stav prema poslovanju DIN.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /