sreda, 18. februar 1998.

SEDNICA SKUPSTINE GRADA

Bozic i Cotric “izbegli" dnevni red

O svim tackama glasalo se javno prozivkom. Uz povike “Svi, svi, svi" usvojen budzet grada

Bas je zabavno:
Vojislav Seselj i Dragan Covic

Povicima “Svi, svi, svi" i aplauzom, odbornici Demokratske i Srpske radikalne stranke propratili su dizanje ruku svojih kolega iz SPS i SPO, koji su juce, na sednici Skupstine grada, ipak, usvojili budzet za ovu godinu. Pre glasanja za budzet, potpredsednik Skupstine grada Milan Bozic i odbornik DS Goran Vesic istovremeno su, naprezuci maksimalno glasne zice, govorili na dva razlicita mikrofona - Vesic tvrdeci da je Bozic povredio Poslovnik, a Bozic prebrojavajuci odbornike koji su za ili protiv predloga budzeta.

Dok su socijalisti i odbornici SPO glasali za usvajanje budzeta, oko njih su stajali odbornici DS i SRS, glasno negodujuci i tvrdeci da je glasanje neregularno. Konstatujuci, ipak, da je bilo kvoruma i da je vecina za predlog budzeta, Bozic je proglasio da je budzet usvojen a za danas u 12 casova zakazao nastavak sednice, sa jednom tackom dnevnog reda.

Jucerasnja sednica gradskog parlamenta zapravo je pocela tek tri sata nakon dogovorenog termina. Toliko je vremena bilo potrebno odbornicima da utvrde dnevni red. Demokrate su predlozile dopunu dnevnog reda, ali ni jedan od njihovih predloga juce nije prosao, stavise visecasovno natezanje oko utvrdjivanja dnevnog reda rezultiralo je time da su odbornici SRS i DS napustili sednicu Skupstine.

Najvise rasprave je izazvala inicijativa DS za smenu Milana Bozica. Prema Poslovniku, tvrdile su demokrate i radikali, kada je prikupljeno dvadeset potpisa za ovu inicijativu, ona se automatski stavlja na dnevni red i nije potrebno da se o tom pitanju glasanjem izjasnjavaju odbornici. Socijalisti i “espeovci" su trazili da se pitanje - da li ce rasprava o smeni Milana Bozica biti na dnevnom redu - ipak stavi na glasanje, a odbornici druge dve partije su smatrali da bi se time izvrsila teska povreda Poslovnika. Na kraju je, ipak, ovo pitanje stavljeno na dnevni red, ali demokrate i radikali o tome nisu ni glasali. Kada se glasalo o ovoj inicijativi, Borivoje Borovic je bio jedini odbornik koji je glasao za to da se rasprava o smeni Milana Bozica ipak uvrsti u dnevni red. Kasnije je, u razgovoru sa novinarima, rekao da je to demokratsko pravo ali je odbacio spekulacije na temu da li je presao u suparnicki SPO Velje Ilica. Nakon tri sata ubedjivanja sa predsedavajucim i ostalim odbornicima, odbornici DS i SRS su napustili sednicu.

Djindjic: Trazicemo odgovornost odbornika DS

Na jucerasnjoj sednici gradskog parlamenta nije se pojavilo cak pet odbornika DS. O tome je lider ove stranke Zoran Djindjic rekao: - Za dvojicu odbornika znamo zbog cega se nisu pojavili, ali za trojicu ne znamo. Ispitacemo koji su njihovi razlozi i shodno tome, utvrdicemo da li ce snositi konsekvence. Ovo je bila vazna sednica i trebalo je da se na njoj pojave.

Djindjic nije precizirao ko su odbornici SPO koji su, kako se vec dugo prica, preslu u SPO Velje Ilica, ali je rekao da je DS racunala na glasove ovih "prebeglih" clanova SPO, posto je glasanje o razresenju Milana Bozica trebalo da bude javno. "Danas se to nije dogodilo, ali u narednih desetak dana sve ce se znati. Znam da se vrsi veliki pritisak na neke odbornike, da ima mnogo korupcije, nudjenja stanova, velikih svota novca...", dodao je Djindjic.

U paketu sa inicijativom za smenu Milana Bozica demokrate su zahtevale i stavljanje na dnevni red inicijative za izbor cetiri nova potpredsednika Skupstine. Obrazlazuci ove predloge Radoje Prica, sef odbornicke grupe DS, rekao je da je smisao da Skupstina ima cetiri potpredsednika da se izbegne blokada gradskog parlamenta. Srdja Popovic je u ime Demokratske stranke zatrazio da se dnevni red dopuni predlogom o razresenju Vojislava Mihajlovica sa mesta predsednika Administrativno-mandatne komisije Skupstine Beograda. Treci predlog dopune dnevnog reda iznela je Aleksandra Joksimovic, koja je trazila da se u dnevni red uvrsti i razresenje Aleksandra Cotrica (SPO) sa mesta predsednika Upravnog odbora Studija B kao i razresenje clanova UO Studija B iz redova zaposlenih.

Goran Vesic, odbornik DS, trazio je da se u dnevni red uvrsti i razresenje clanova Upravnih odbora u cetiri javna preduzeca i to: Direkcije za gradjevinsko zemljiste, JKP “Gradske pijace", “Parking servis" i JKP “Beogradski vodovod i kanalizacija".

Vuk i ovca

- Nemoj, Bozicu, da ostavis los utisak u gradu pa da te los glas bije i u republici. Mozda ti i ponude mesto ministra Branislava Ivkovica, posto je on, kako cujem, vec "zvezda padalica" - rekao je Vojislav Seselj za skupstinskom govornicom.

Obracajuci se socijalistima i podsecajuci ih na to da su i oni nekada podnosili inicijativu za smenu Zorana Djindjica, Seselj je rekao: "Svaka vasa inicijativa uspe. Pa, uspela je i ova da od vuka napravite ovcu!"

Veliki deo jucerasnje sednice se “vrteo" oko toga da li je time sto na vreme nije sazvao sednicu Gradske skupstine i sto je napravljena velika pauza od mesec i po od poslednje 11. po redu u decembru, koja nije ni okoncana (prekinuta je), Milan Bozic potpredsednik Skupstine Beograda povredio Poslovnik gradske skupstine. Srdja Popovic iz DS je govoreci o povredi Poslovnika rekao da se uopste ne zna koja je ovo sednica. Da bi se bolje upoznao sa onim sto pise u Poslovniku, Popovic je Milanu Bozicu, potpredsedniku Skupstine Beograda, poklonio Poslovnik umotan u sjajni omot sa raznobojnim petokrakama. Time je aludirao, kako je rekao, na istorijski sporazum u Vladi Srbije izmedju SPS i SPO.

Posto je Vojislav Seselj, lider SRS, doviknuo: “A gde su srp i cekic?", Bozic mu je odgovorio:

- Petokrake su neke plave, neke crvene, neke zute, bice da su neke i vase. Ovo je izazvalo buru smeha medju odbornicima.

Iako su tokom glasanja o dnevnom redu izasli sa sednice, odbornici DS i SRS su se u salu vratili kada je, po utvrdjenom dnevnom redu 12. sednice, pocela rasprava o budzetu. Odmah tada pocele su prve prepirke oko toga da li o svim predlozenim amandmanima treba raspravljati pojedinacno ili objedinjeno. Poslanici su i po nekoliko puta utvrdjivali kvorum a tokom cele sednice su se odbornici izjasnjavali javnom prozivkom.

Tokom rasprave o budzetu demokrate i radikali su izneli niz primedbi na racun predloga budzeta. Najvise su “zapinjali" na parama koje se iz budzeta izdvajaju za Studio B (17,6 miliona dinara) i za Beogradske novine. - Da li je Beogradu, u ovakvoj situaciji, potrebno da u vlasnistvu ima jednu TV stanicu? Za te pare mogli ste da kupite deset odsto autobusa koji izlaze na beogradske ulice - rekao je Stevo Dragisic. Osim Studija B, na “tapetu" su bili i drugi rashodi iz ponudjenog predloga budzeta koji su, prema demokratama, neregularni. Vesic je ovaj budzet nazvao “porodicnim budzetom posto njime upravljaju ljudi bliski vlasti u Beogradu".

Zamarajucu raspravu o budzetu prekinuo je Bozic kada je, na predlog gradskog premijera Spasoja Krunica stavio na glasanje predlog da se prekine raprava i da se odmah pristupi glasanju. Tome su se usprotivili odbornici DS i SRS, koji su pokusavali da nadglasavanjem sa Bozicem sprece usvajanje budzeta. Vidno iznervirani i umorni, odbornici SPS i SPO glasali su za usvajanje budzeta, ne obracajuci paznju na dobacivanja demokrata i radikala.

S. Milicic
N. Rakic

Teror manjine

- Ovo je primer terora manjine nad vecinom - rekao je Aleksandar Milutinovic, potpredsednik gradske vlade, aludirajuci na, kako je rekao, opstrukciju DS i SRS. On je demokrate nazvao “vidjenijim prijateljima siptarskih separatista" i porucio im da svoje politicke stavove iznose u “Nasoj Borbi", “Rilindji", “Dnevnom telegrafu"...

- List “Nasa Borba" je dodelio Nagradu za toleranciju albanskim separatistima. Na prijemu je u prvom redu sedeo sef jedne stranke. Svi znamo koje - objasnio je Milutinovic.

SPO ne veruje svojim odbornicima

- SPO nema poverenja u svoje odbornike jer danas nije dozvolio da se tajno glasa o smeni Milana Bozica. Ovo sto se danas dogodilo prevazilazi svaku meru pristojnosti, morala i postovanja zakona - rekao je Radoje Prica, sef odbornicke grupe DS, na konferenciji za novinare na kojoj su demokrate tvrdile da je budzet usvojen glasovima 53 odbornika, a ne 56 kako je na kraju sednice konstatovano.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /