cetvrtak, 19. februar 1998.

MEDJUNARODNE AGENCIJE U BEOGRADU O NASTAVKU ISELJVANJA SRBA IZ ISTOCNE SLAVONIJE

Status izbeglice samo uz dokaz o progonu

UNHCR smatra, a to je stav i drugih medjunarodnih organizacija, da u ovom trenutku ima maltretiranja Srba, ali nema masovnog progona, rekao je Mons Niberg

Da li su izbegli svojevoljno ili zbog
progona: Izbeglice iz Hrvatske
po dolasku u Beograd
FOTO: N. Stojanovic

Beograd. - Visoki komesarijat Ujedinjenih nacija za izbeglice (UNHCR) smatra da automatsko priznanje izbeglickog statusa, bez prethodnog ispitivanja cinjenica u svakom pojedinacnom slucaju (zahtevu) nije opravdano cinjenicnom situacijom i da je prema tome neadekvatno. Ipak, maltretiranje, diskriminacija i nejednakost u pogledu imovinskih i drugih pitanja zaista karakterisu svakodnevicu mnogih Srba u istocnoj Slavoniji, pa o svakom pojedinacnom slucaju treba prosuditi da li je ozbiljnost diskriminacije i maltretiranja tolika da prerasta u progon i samim tim predstavlja osnovu za odobravanje izbeglickog statusa.

Ovo je stav UNHCR "o postupanju s licima koja dolaze iz istocne Slavonije", izrazen na zahtev vlade Norveske za savet UNHCR-a, jer im se 500 Srba iz istocne Slavonije obratilo sa zahtevom za azil. Stav se odnosi i na sve druge drzave, ukljucujuci i SR Jugoslaviju, a na jucerasnjoj redovnoj konferenciji za novinare medjunarodnih agencija u Beogradu saopstio ga je portparol kancelarije Visokog komesarijata Mons Niberg.

- UNHCR podstice drzave da pri pojedinacnoj obradi zahteva za pruzanje azila pazljivo ispitaju da li takvi slucajevi kumulativne diskriminacije mogu biti protumaceni kao progon u smislu Konvencije o statusu izbeglica iz 1951. godine, u situaciji kada zemlja porekla zanemaruje obavezu preduzimanja konkretnih mera i ako se moze smatrati da je oprastala ili podsticala diskriminativne aktivnosti - prenosi Niberg. O tome kakav je, prema tome, status izbeglih iz istocne Slavonije, Niberg je rekao da se oni, ukoliko se obrate vlastima, smatraju azilantima, a pitanje davanja azila zavisi od zakonodavstva svake drzave.

- Od svake zemlje na ciju teritoriju oni dolaze zavisi da li ce progon smatrati osnovom za davanje izbeglickog statusa i da li ce im status izbeglice dati, a UNHCR im daje smernice. U ovom trenutku se smatra, a to je i stav drugih medjunarodnih organizacija koje prate situaciju u tom regionu da, iako znamo da je bilo i da ima maltretiranja Srba, nema sveobuhvatnog progona - kaze Niberg.

Na novinarski komentar da ce, ukoliko i dalje po dve ili tri porodice dnevno budu napustale region, za godinu dana iz istocne Slavonije otici svi Srbi, portparol UN za vezu Suzan Manuel je rekla da se licno, ljudski i profesionalno nada da ce incidenti prestati, i dodala: "Nije nam zadatak da posmatramo etnicko ciscenje, vec upravo suprotno".

- Bezbednosna situacija ista je kao i pre nekoliko nedelja, i dalje se nastavljaju pretnje i incidenti, ali nisu dramaticnih razmera. Jedan od izuzetaka je miting Hrvatske stranke prava u Vukovaru, nakon cega je usledilo hapsenje desetak ljudi - navela je Suzan Manuel.

LJ. Gogic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /