cetvrtak, 19. februar 1998.

IZ DIN I IZVAN NJE STIZU OPTUZBE DA JE DRZAVNI VRH SARADJIVAO SA SMILJKOM KOSTICEM U MNOGIM POSLOVIMA

“Marjanovic i Tomic ucestvovali u naftnim aranzmanima"

Od uvodjenja prinudne uprave DIN nije prodala ni kilogram cigareta ni na domacem ni na stranom trzistu

Zorica Miladinovic

Nis. - Sve brojnije indicije u “aferi" hapsenja eks direktora Duvanske industrije Nis Smiljka Kostica, koje sugerisu da bi on mogao biti “nezgodan svedok" po pojedince iz drzavnog establismenta vec su navele naivnije posmatrace politicko-duvanskih prilika da tvrde: moglo bi se dogoditi da ekipa Mirka Marjanovica juri “misa", a istera “mecku".

Iz Duvanske industrije Nis i izvan nje stizu sve brojnije informacije da su upravo “oni", koji su od 12. februara uveli prinudnu upravu i suspendovali organe upravljanja i rukovodjenja u ovom preduzecu, znacajno “doprineli" njegovom poslovnom kolapsu. “Branioci" Kostica iz poslovodstva DIN i njegovi oponenti izvan fabrike uglavnom se razlikuju samo po tome sto prvi negiraju, a drugi insistiraju na “ucescu" Kostica u sistemskim ili pojedinacnim “prljavim" poslovima ljudi iz drzavnog vrha.

“Smiljko Kostic se godinama borio za DIN i zbog toga bio i u sukobu sa Vladom Srbije. Predstavnici vlade ne samo da nikada nisu ucinili nikakav ustupak nasoj fabrici, nego su svojom losom politikom doveli DIN u izuzetno losu situaciju, a posle toga joj uveli prinudnu upravu. Cilj hapsenja naseg direktora i uvodjenja prinudne uprave je prodaja fabrike odredjenim ljudima u Vladi", tvrdi dobro obavesteni izvor u DIN koji insistira na anonimnosti.

Prema ovom izvoru, u DIN nisu bile nepoznate nekoliko godina stare krivicne prijave ili pismo tadasnjem predsedniku Srbije Slobodanu Milosevicu u kojem se Kostic optuzuje za podrivanje ekonomskog sistema zemlje kroz navodne malverzacione uvozno-izvozne poslove sa duvanom, repromaterijalom, naftom ili svercom domacih cigareta ... koji su mu doneli enormno licno bogatstvo. “I pripadnici MUP i finansijske policije tokom cele 1995. i 1996. godine detaljno su kontrolisali poslovanje DIN i nisu nasli nikakve nepravilnosti", kaze ovaj izvor blizak (nekadasnjem) vrhu DIN.

On je, posle vise od jedne sedmice cutanja “onih" koju su u DIN uveli prinudnu upravu, saopstio i da su clanovi novoimenovanog upravnog odbora DIN: republicki ministar industrije Zivota Cosic, republicki ministar trgovine Srdjan Nikolic, zamenik ministra poljoprivrede i profesor Ekonomskog fakulteta u Nisu Dusan Zdravkovic, nacelnik nisavskog okruga Jovan Zlatic, predsednik Regionalne privredne komore u Nisu Ranko Jovic i direktor Niske banke Mile Ristic. “U Upravnom odboru DIN koji je imenovala vlada, nema nijednog radnika DIN, a ni v.d. direktora Zoran Arandjelovic nema veze sa nasim kolektivom", kaze ovaj izvor i dodaje da su se predstavnici novog Upravnog odbora tek juce prvi put sastali sa rukovodiocima DIN, koji su do tada bili “potpuno ignorisani".

Saslusan Kostic, tuzilastvo trazi prosirenje istrage

Nis. - Pred istraznim sudijom niskog okruznog suda Stanisom Krzalicem, juce je saslusan bivsi direktor Duvanske industrije Nis Smiljko Kostic zbog osnovane sumnje da je izvrsio krivicno delo zloupotrebe sluzbenog polozaja.

Nakon saslusanja, Krzalic je niskim novinarima rekao da u interesu istarge ne moze saopstiti nikakve "detalje iz do sada date izjave okrivljenog". On je rekao da je Okruzno javno tuzilastvo podnelo zahtev za prosirenje istrage protiv okrivljenog Kostica za isto krivicno delo, ali ce odluka o otvaranju istrage biti doneta nakon zavrsetka saslusanja okrivljenog. Jucerasnje saslusanje je, prema recima Krzalica, prekinuto zbog zamora. Nastavak je zakazan za danas.

Z. Kosanovic

“Premijer Mirko Marjanovic i predsednik republicke skupstine i direktor NIS 'Jugopetrol' Dragan Tomic saradjivali su sa Smiljkom Kosticem. Dokaz za to je cinjenica da je Kostic uvozio gorivo iz Grcke, Bugarske i Makedonije i da ga je dobijao od 'Jugopetrola' sto se ni u vreme hiperinflacije, a ni posle toga ne moze bez dozvole Marjanovica ili Tomica. Takodje je uvozio i duvan iz Zimbabvea preko londonske firme 'Kastelo' sto se takodje ne moze bez saradnje sa drzavnim vrhom. Zbog toga su Marjanovic i drugi bili cesti gosti Smiljka Kostica u DIN ili njegovom zamku u Zitoradji. Zbog toga je i osnivacki skup niskog JUL bio upravo u DIN", kaze republicki poslanik (SRS) Branislav Vakic i dodaje da je on pre skoro tri godine sve to zeleo da kaze u republickom parlamentu, ali ga je predsednik Skupstine Dragan Tomic u tome sprecio, a posle mu porucio da se “ne igra glavom", jer ce ga “likvidirati crnogorska mafija", sa kojom je Kostic navodno povezan.

Vakic poseduje i “strogo poverljiv" cenovnik NIS “Jugopetrola" koji je u vreme hiperinflacije dostavljen DIN dan pre poskupljenja goriva u Srbiji, uprkos tome sto ovaj duvanski gigant nikako ne spada u distributere nafte i naftnih derivata. “Ovo je samo jedan od dokumenata koji dokazuje da je Tomic bio u posebno bliskoj poslovnoj vezi sa Kosticem. Na ovaj nacin je pomagao Kosticu da unapred sazna za povecanje cene benzina i da shodno tome obavi transakcije. Pokazalo se da je Kostic gorivo dobijeno od 'Jugopetrola' plasirao preko PP 'Nini' i preduzeca 'Gradjevinar' koji su mu pomagali u izgradnji kuca kao protivuslugu", tvrdi Vakic.

U fabrici "caruje" policija

On dodaje da od uvodjenja prinudne uprave u DIN "caruju" predstavnici finansijske policije Republike i nisavskog okruga i republickog i niskog SUP koji ispituju poslovanje ovog sistema od 1994. do 1997. godine. "Od 12. februara samo opsluzujemo SUP i finsijsku policiju, niti sta placamo, niti sta nabavljamo za fabriku. Mada su jos od donosenja Zakona o akcizama i porezu na promet predstavnici finansijske policije bili svakodnevno u fabrici i kontrolisali svako placanje obaveza prema drzavi, opet se procesljava svaki ugovor vezan za devizna placanja i izvozno-uvozne poslove", kaze dobro obavesteni izvor iz DIN.

U DIN je i juce vladala prilicno konfuzna atmosfera, koja prema misljenjima prilicno brojnih “branilaca" lika i dela uhapsenog Kostica iz DIN samo doprinosi dodatnom posrnucu najveceg proizvodjaca cigareta na Balkanu. “Od uvodjenja prinudne uprave DIN nije prodala ni jedan kilogram cigareta ni na domacem, ni na stranom trzistu. Posle hapsenja Kostica zvali su nas nasi ino partneri i nudili svoju pomoc. Smiljko je imao ugled kod njih i dobijao je robu na rec.Verujem da takav tretman nece imati vladin v.d. direktora ili upravni odbor", kaze nas izvor iz DIN i dodaje da je “anemican“ odnos novog poslovodstva DIN prema njenom poslovanju samo dokaz da Vlada nije uvela privredne mere da bi stabilizovala rad ovog preduzeca i sanirala poremecaj na trzistu cigareta, vec da bi umesto Kostica “dovela nekog ko ce da slusa i na kraju proda fabriku".

Plate kao prioritet

“U vreme opste nelikvidnosti i DIN je 'stekla' neizmirene obaveze prema drzavi i bankama, jer je nastojala da isplati plate radnicima. Dugovi za doprinose su nastali jer smo u vreme nelikvidnosti radnicima davali kredite umesto plata. Tacno je da smo kasnili u izmirenju obaveza i prema drzavi i prema bankama, ali smo nastojali da ih izmirujemo i pri tom placali i kamate za takva kasnjenja", kaze pouzdani izvor.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /