cetvrtak, 19. februar 1998.

NASA BORBA SAZNAJE: ZASTO FREKVENCIJE DODELJUJE SAVEZNO UMESTO REPUBLICKOG MINISTARSTVA

Konkurs raspisan iskljucivo zbog savezne televizije

JRT nastala nezakonitom transformacijom od Yutela i daljom fuzijom "Telsata" i KPGT. Ljubisa Ristic predsednik Upravnog odbora JRT. Frekvencije za nezavisne medije samo paravan za megalomanski projekat savezne televizije

Olja Mamuzic

Konkurs za privremenu dodelu frekvencija koji je pre dve nedelje objavilo Savezno ministarstvo za telekomunikacije raspisan je da bi televizijski kanal dobila Savezna, odnosno Jugoslovenska televizija koja ima ambiciju da pokrije prostor cele SRJ i da pride koristi satelitski kanal koji je savezna vlada jos 1990. godine, posredstvom PTT, zakupila za Yutel, tvrdi pouzdan izvor "Nase Borbe". Konkurs je raspisan odmah posle iseljenja BK Telekoma iz zgrade SIV II, tvrdi dalje ovaj izvor, da bi savezna televizija startovala pre izbora u Crnoj Gori.

Stvaranje novog televizijskog giganta, koji savezni sekretar za informisanje naziva saveznom televizijom, zapravo je (javnosti delom i poznato) ista ona Jugoslovenska radio-televizija, ciji je pocetak rada jos pre dve godine najavio Ljubisa Ristic, predsednik Jugoslovenske levice. Ako se i zanemari cinjenica da Jugoslovensku radio-televiziju, pod tim nazivom, moze, prema postojecim propisima, osnovati samo Savezna vlada, pomenuta JRT formirana je volsebnom promenom imena preduzeca formiranog jos 1991. godine. Nas izvor tvrdi da je Fond za razvoj demokratije usao u trag toj nerazumljivoj i nezakonitoj transformaciji koja je konacno rezultirala upisivanjem u registar Jugoslovenske radio-televizije i o tome je vec obavestio Saveznu vladu.

Elem, prema registrima Privrednog suda u Beogradu, 7. maja 1991. godine, osnovano je Deonicarsko drustvo TV "Yutel B kanal". Prema upisu u registar, osnivac tog "novog Yutelovog kanala" bilo je Drustveno preduzece "Yutel kanal" DD iz Motovuna u Hrvatskoj, ali osnivacki ulog (u ovom slucaju 55.000 dinara) nije kao sto je zakonom predvidjeno uplatio navodni osnivac iz Motovuna vec sam "Yutel B kanal".

Nije poznato sta je "Yutel B kanal", sa sedistem na Trgu Nikole Pasica 11, zapravo radio, tek u registrima je zabelezeno da 27. novembra 1992. godine menja ime u "Telsat" d.d., kojeg zastupa Spasoje Grdinic, svojevremeno pomocnik generalnog direktora prave Yutel televizije, sada funkcioner JUL. Treca faza na putu do famozne JRT bila je (predvidivo) promena imena "Telsata" 23. aprila 1996. godine u Akcionarsko drustvo Jugoslovenska radio-televizija.

Ko je vlasnik satelitskog kanala?

Satelitski kanal na Eutelsatu je za nekadasnju televiziju Yutel zakupila PTT Srbije 1990, a na ime depozita za realizaciju savezna vlada je izdvojila 400.000 dolara. U slucaju raskida ugovora, PTT je bila obavezna da Yutelu vrati 80 odsto od uplacene sume. Kako je uskoro izbio rat, PTT je ugovor jednostrano raskinula u oktobru 1991. godine. Uvodjenje sankcija omeli su vracanje depozita Yutelu i ostalo je nerazjasnjeno da li je PTT trazila povracaj novca od Eutelsata, posto je ugovor zakljucen na tri godine, objasnjava nas sagovornik i dodaje "ako jeste, pitanje je gde su te pare zavrsile. Ukoliko PTT nije potrazivala novac, pravi vlasnik kanala na Eutelsatu je jos uvek Yutel. Kako pitanje sukcesije jos nije reseno niko ne moze biti pravni naslednik Yutela, koga je finansirala Vlada SFRJ", objasnjava nas izvor.

Neposredno pre konacnog unosenja JRT u sudske spise u medijima se moglo procitati da je KPGT Fond Republika Srbija (nije jasno kako je uz naziv Kazaliste-Pozoriste-Gledalisce- Teatar "prirastao" republicki fond i sta to zapravo znaci) sklopio ugovor o poslovno-tehnickoj saradnji sa Telsatom. Kako je pisala "Politika" u broju iz 29. marta '96. godine, tim ugovorom je predvidjeno "organizovanje zemaljske i satelitske televizije iz zgrade Nikole Pasica 11". Deo ove zgrade, kako se navodi, na osnovu ugovora o zakupu sa Saveznom vladom koristi Telsat, ali je "ugovorom predvidjena mogucnost da KPGT Fond Republika Srbija preuzme upravljacka i druga prava od Telsata".

Ljubisa Ristic, pak, u listu "Politika" 10. aprila '96. obelodanjuje da je izabran za predsednika Upravnog odbora JRT, koja, uzgred receno, tada nije ni bila registrovana. Ristic tom prilikom takodje kaze da ce JRT biti naslednik Yutela i da ce preuzeti segment na EUTELSAT-u koji je pripadao Yutelu i koji jos uvek raspolaze ovim kanalom.

Izvesno je, zakljucuje nas izvor, da ce buduca savezna televizija nastala fuzijom "Telsata" i KPGT, na formalno raspisanom konkursu dobiti frekvenciju putem koje ce pokriti ceo prostor Jugoslavije nego ce i nasledjujuci nekadasnji Yutelov satelitski kanal pokritivati i dobar deo Balkana. Nezavisni elektronski mediji, kaze nas izvor, koji procenjuju da konkurs za frekvencije moze znaciti jos jedan nasrtaj vlasti na njih, bezrazlozno su zaplaseni. "U ovom trenutku oni su, nesvesno, samo paravan za megalomanski projekat savezne, jugoslovenske ili julovske televizije, sasvim je svejedno. To je i razlog sto je konkurs raspisan na saveznom, a ne na republickom nivou sto je dosad bio slucaj sa konkursima za dodelu frekvencija", zakljucuje nas sagovornik.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /